Endoskopi oldum

mirac_34

Picopat
Makaleler
1
Merhaba. Yaklaşık 2 saat kadar önce endoskopi oldum. İnternette çok detaylı anlatılmıyor ve bahsedildiği gibi acılı bir işlem değil. Şimdi başımdan neler geçti maddeler halinde anlatacağım.
  • Önce hemşire konuşma yaptı "panik yapma, acılı bir işlem değil, bende oldum" gibisinden motivasyon lafları söyledi 5 dakika kadar.
  • Konuşmanın ardından ağzıma fısfıs ilaç sıktı ve 30 saniye içerisinde boğazımı hissetmemeye başladım.
  • Doktor geldi ve beni sedyeye yatırdılar.
  • Son bir defa daha fısfıs ilaç sıktı hemşire ve daha da uyuşturdu.
  • Sol göğsümün üstüne, kolumu sırtımın arkasına olacak şekilde yatırdılar.(polislerin suçluyu yere yatırması gibi).
  • Daha sonra ağzıma bir tıkaç taktılar ve ısırmamı, burnumdan nefes almamı istediler.
  • Doktor boruyu ağzımdan içeri sokmaya başladı ve öğürmeye başladım 1-2 defa öğürdükten sonra içeri girdi.
  • Önce yemek borusunu sonra mideyi en sonda 12 parmak bağırsağı kontrol ettiler.
  • (Tabii o arada birkaç defa öğürmeye devam ettim.)
  • Yaklaşık 2.30 dakika sürdü işlem ancak 1 saat gibi geldi.
  • Acılı değil ancak iğrenç bir işlem. Kabloyu bayağı bir hissediyorsun. İçeri gir gir bitmiyor sanki.
En sonunda işlem bitti ve doktorlar şaşırdıklarını, bu kadar tepkisiz olacağımı beklemediklerini söylediler. Demek ki çoğu kişi zorlanıyormuş. Hemşirenin 5 dakika boş motivasyon konuşmasından ciddi olduğunu anlamıştım zaten. Özetle: Acısız ama hissiyat olarak iğrenç bir işlem. Ayrıca panik yapar boru içinizdeyken bir anda kendinizi çekerseniz sizin için çok daha kötü olur söyleyeyim. Panik yapmayın korkulacak bir işlem değildir bilginize.

Çocuk kandırır gibi "Ben de oldum" demiş. Bana dese ciddiyetimi kaybeder gülerdim. Düşünsene tam endoskopi esnasında fıkra anlatıp hemşireyi güldürsen mazallah boru alttan çıkar 😆

Bu arada geçmiş olsun.
Harbi hocam.Bir ara harbi sıktı hemşire abla ama ne yalan söyleyeyim iyi geldi ya konuşması.Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler.

Geçmiş olsun, umarım kimse yaptırmak zorunda kalmaz. Olacaklar için iyi olmuş bence.

2 yıllık ortodonti bölümündeki tedavim sırasında 3-4 kere ağzımın kalıbını aldılar, doktorum da ilgisizdi, hiç yardımcı olmuyordu. Her seferinde istifra edecek, boğulacak gibi oluyordum. Tedavinin sonunda başka doktor aldı, başını arkaya yaslayıp burnundan nefes alırsan rahat olursun dedi, hiçbir rahatsızlık duymadan bitti. 10 saniyelik açıklamadan üşenen doktorum sağ olsun 6 ay arayla 5 dakikalık işkence çektim. 🙂

Geçmiş olsun. Basit ismiyle gastroskopi tarif etmişsiniz. En basit endoskopik işlemdir kendisi. Halk arasında endoskopi olarak bilinir. Asıl ismi çok daha uzun ve karışık.

Sol göğsümün üstüne, kolumu sırtımın arkasına olacak şekilde yatırdılar.
Kusarsan damar yoluna gelmesin diye. Damar yolunu da o koldan açmışlardır. Gerçi o kadar hatırladığınıza göre hafif anestezi vermemişler sanırım. Onu alınca bir güzel uykuya dalıyorsunuz. Dozunu güzel ayarlamazlarsa işlem sırasında uyanabiliyorsunuz. Fazla verilirse de bir türlü ayılamıyorsunuz.

Boğazınız ağrımıyor mu? Genelde döndürürken biraz sürtüp tahriş ederler orayı. Uyuşturucu etkisi gelmiştir herhalde.

Gastroskopi gayet basit bir işlem. Bayağı bir kişi oluyor. Zaten 50 yaş ve üzeri herkese bilmem kaç yılda bir kolonoskopi + gastroskopi tavsiye ediliyor. Sağlık çalışanları da genelde bunu dinliyor.

Geçmiş olsun, umarım kimse yaptırmak zorunda kalmaz. Olacaklar için iyi olmuş bence.

2 yıllık ortodonti bölümündeki tedavim sırasında 3-4 kere ağzımın kalıbını aldılar, doktorum da ilgisizdi, hiç yardımcı olmuyordu. Her seferinde istifra edecek, boğulacak gibi oluyordum. Tedavinin sonunda başka doktor aldı, başını arkaya yaslayıp burnundan nefes alırsan rahat olursun dedi, hiçbir rahatsızlık duymadan bitti. 10 saniyelik açıklamadan üşenen doktorum sağ olsun 6 ay arayla 5 dakikalık işkence çektim. 🙂

Ben özel hastanede oldum hocam. Yapan doktor çok önemli. Uzman bir iç hastalıkları doktoru baktı mideme.

Ben özel hastanede oldum hocam. Yapan doktor çok önemli. Uzman bir iç hastalıkları doktoru baktı mideme.
Ne kadar özel bir hastane? Çok bilindikler değilse yolacak tavuk şeklinde baktıkları için paldır küldür giderler. Sizinki de öyle gibi. Teklif etseler bahsederdiniz herhalde.
Sizi uyutmaları sizinle daha fazla uğraşmaları anlamına geliyor. Bu da aynı sürede yolunacak daha az tavuk demek.

Geçmiş olsun. Basit ismiyle gastroskopi tarif etmişsiniz. En basit endoskopik işlemdir kendisi. Halk arasında endoskopi olarak bilinir. Asıl ismi çok daha uzun ve karışık.

Kusarsan damar yoluna gelmesin diye. Damar yolunu da o koldan açmışlardır. Gerçi o kadar hatırladığınıza göre hafif anestezi vermemişler sanırım. Onu alınca bir güzel uykuya dalıyorsunuz. Dozunu güzel ayarlamazlarsa işlem sırasında uyanabiliyorsunuz. Fazla verilirse de bir türlü ayılamıyorsunuz.

Boğazınız ağrımıyor mu? Genelde döndürürken biraz sürtüp tahriş ederler orayı. Uyuşturucu etkisi gelmiştir herhalde.

Gastroskopi gayet basit bir işlem. Bayağı bir kişi oluyor. Zaten 50 yaş ve üzeri herkese bilmem kaç yılda bir kolonoskopi + gastroskopi tavsiye ediliyor. Sağlık çalışanları da genelde bunu dinliyor.

Bilgi için teşekkürler. Boğazım agrımıyor. Ayrıca işlem boyunca bilincim ve gözüm açıktı ekrandan mideme falan baktım. Hep kızarıklık vardı ve bayağı asit doluydu içi. Doktor kontrol ederken reflü olduğumu ve mide kapakçığımın tam kapanmadığını söyledi. Bayağı da bir ilaç verdi hocam 3 ay boyunca kullanacakmışım.

Yeni konular

Geri
Yukarı