Enver Paşa neden çok seviliyor?

Makaleler
13
İyi Sosyaller. Bayağıdır kafama takılan bir konu var. Enver Paşa başarısız olmasına rağmen, neden bu kadar çok seviliyor? Çok bilge gördüğüm eski bir tarih hocam bile koyu ittihatçı ama ben tam anlamıyorum bunu. Cesur ve Yiğit bir komutan olduğunu ama Atatürk gibi askeri bir deha olmadığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Paşa, harbiye nazırı olduğu zaman askerlerimizdeki devrimler çok katkılı olmuştur. Ayrıca atamalara da o baktığı için Atatürk'ü Çanakkale'ye, Şükrü Paşa'yı da Edirne'ye ataması çok önemli bir hamledir.1. Balkan savaşlarında o hâlâ harbiye nazırı mıydı bilmiyorum ama 2. Balkan savaşlarından sonra Midye-Enez hattından Tekirdağ'a kadar Meriç nehrine kadar o ilerlemiştir. Üç paşa olayında o diğer iki paşa hariç doğuya gitmiştir. Doğuda Basmacılar'a katılmış, 1922'de Tacikistan'da şehit olmuştur. Talat Paşa'da Sicilya'dan milli mücadele için silahlar göndermiştir, ama bu başka sorunun konusu 😀
1. Balkan Savaşı sırasında bırak Enver Paşa'yı İttihat ve Terakki hükümette değildi. Kamil Paşa hükümeti Edirne'yi bile boşaltınca Bab-ı Ali baskınıyla İttihat ve Terakki dönemi başlıyor. Edirne vs. geri alınıyor ama hükümete geçtikten 6 ay sonra 1. Dünya Savaşı başlıyor. Talihsizliğin büyüklüğü.

1918'de yurtdışına kaçmış birisi bu ülkenin kuruluşuna nasıl katkıda bulunmuş,anlatsanız da bizde bilgi sahibi olsak.
Kaçmadı idam kararı geldiği için gitmek zorunda kaldi ve ordanda Türkistanda şehit oldu, Kurtuluş Savaşı'ndaki birçok komutan Enver paşa sayesinde oldu çünkü Enver paşa harbiye nazırı olduktan sonra ordudaki çoğu yaşlı generalleri subayları ordudan attı yerine genç ve modern subaylar generaller aldı ayrıca kuvayi milliyeyide önceden Enver Paşa'nın ordusuydu Enver paşa bu orduyu modernleştirdi ve Atatürk bu orduyu hazır ve modern şekilde kullandı ayrıca Enver paşa Türkistandaykende kurtuluş savaşına yardım için tüfekler göndermişti burdanda anlaşılıyor ki Enver paşa mustafa Kemal'e rakip değildi yano kurtuluş savaşı zaferinde Enver Paşa'nında payı var.

Babam ile sürekli tartıştığımız bir konu bu. İlber Ortaylı hoca harika açıklamış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Genelde Turancılar falan seviyor bu adamı da, önden söyleyeyim. Enver Paşa Turancı değil İslamcıdır, sizin sandığınız gibi Turana gideyim, bütün Türkler birleşsin falan kafasında bir adam değil. Fikirleri memleketi zarara uğratsa da vatansever ve mason olmayan tek paşa olmasından kaynaklı severim kendisini.

Genelde Turancılar falan seviyor bu adamı da, önden söyleyeyim. Enver Paşa Turancı değil İslamcıdır, sizin sandığınız gibi Turana gideyim, bütün Türkler birleşsin falan kafasında bir adam değil. Fikirleri memleketi zarara uğratsa da vatansever ve mason olmayan tek paşa olmasından kaynaklı severim kendisini.
Haklısın.

İyi sosyaller. Bayağıdır kafama takılan bir konu var. Enver paşa başarısız olmasına rağmen, neden bu kadar çok seviliyor? Çok bilge gördüğüm eski bir tarih hocam bile koyu ittihatçı ama ben tam anlamıyorum bunu. Cesur ve Yiğit bir komutan olduğunu ama Atatürk gibi askeri bir deha olmadığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Enver paşa iyi bir teorisyen olsa da iyi bir uygulayıcı değildi. Gazi hem iyi bir teorisyen hem de iyi bir uygulayıcıdır. Her ne kadar bazı noktalarda ikisinin kesiştiği noktalar olsa da kırıldığı noktalarda vardır. Fakat işin özünde ittihat meşruiyeti kurulan cumhuriyetin laboratuvarı konumundadır. Meşrutiyet döneminde yapılmak istenen fakat uygulaması başarısız olan tüm inklaplardan ders çıkarılmış ve cumhuriyetin kuruluşunda ve uygulamalarında bu tarihi ders unutulmamıştır. Özetle cumhuriyeti seven halaskarı da sever, enver paşa, talat paşa, cemal paşayı da sever. Hatta ve hatta adam gibi dönemin koşullarını okumayı bilen ve ona göre bir bakış açısı geliştiren kişi 2. abdülhamidi de sever. Fakat dikkat çekmek istediğim konu şudur dönemin gerçeği olan abdülhamidi sever günümüz abdülhamid motifini değil. Abdllhamidin tezi gerekli koşullarda haklıdır, ittihat ve terraki anti-tezi de haklıdır, ittihatin tezi cumhuriyet tezi olarak vuku bulmuştur onu da yaşayarak görüyoruz tartışmaya açıktır. Allah korusun bir gün bu cumhuriyet son bulursa o konu da o zaman tartışmaya açılır.

İyi Sosyaller. Bayağıdır kafama takılan bir konu var. Enver Paşa başarısız olmasına rağmen, neden bu kadar çok seviliyor? Çok bilge gördüğüm eski bir tarih hocam bile koyu ittihatçı ama ben tam anlamıyorum bunu. Cesur ve Yiğit bir komutan olduğunu ama Atatürk gibi askeri bir deha olmadığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?
Başarısız değil gayet başarılıdır Sarıkamış üzerine atılan talihsiz bir savaştır Hafız hakki paşa dir sorumlu yıldırım gibi bir komutandir yenilmeyi bilmez baküye kadar gitmiştir askeriyle Sarıkamış tan sonra kendisi sayesinde Osmanlı çöküşü ertelenmiş Edirne ve birkaç Balkan ili geri alınmıştır çünkü cesurdur orduya yeni ruh ve dinamiklik gelmiştir sandığımızin aksine Çanakkale Savaşı'nın baş mimarı ve ruhudur herşey kendi elindedir istihbarattan emir komutaya kurtuluş savaşına 15bin silah ve teçhizat göndermiş kurtuluş savasindaki askerlerin konumları onun sayesinde yerindedir. Tarih yalanlardan ibarettir müslüman ve Türk olan bu kahraman iyice gençlere asilanmalidir İttihatçılık ruhuyla

"onu harbiye nazırı yapsanız, sadrazam; sadrazam yapsanız, padişah; padişah yapsanız, haşa Allah olmak ister" en sevdiğim sözüdür kendisinin kime gittiği de aşikâr...​

Hatalarından çok emeği var, alın teri de var. Kendisi ayrıca zamanının Orgeneral rütbesine sahiptir. Boş beleş bir insan oralara gelemez. Kendini fazla kaptırması sebebiyle netice olarak iyi sonlanmamış olabilir ama dediğim gibi bu da kendini savaşa çok fazla kaptırması ve kazanmak istemesinden. Neden bu kadar çok sevildiği konusuna gelirsek muhtemelen yapılan şiddetli anti propaganda kaynaklı.
Orgeneral rütbesine savaşarak gelmemiştir kaynaklara göre bir tümen başında bile olmadan orgeneral olmuştur ki normal adam darbe yaptı hükümeti üç paşa eline aldı Enver Talat Cemal hepsi iyi paşalardir ama Atatürk başka Enver pasa her imkanı olan biriydi Atatürk yoktu defalarca şam da görev aldı ama yerine getirmesini bildi

Yeni konular

Geri
Yukarı