Eos 650D 30 dakika sonra kapanıyor

EmrahGuvendik

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım
Selamlar, 2. el olarak temiz Canon 650D satın aldım. Yaklaşık 2800 Shutter'i var. Kamerayı almamın asıl amacı Twitch yayınımdır. Aslında Logitech C922 kullanıcısıydım ama kamerayı yetersiz bulduğumdan dolayı değiştirme gereği duydum. Ekipmanlarımı göz önünde bulundurunca aslında izlenmeyen bir yayıncıya göre fazla üst düzey ama bizim de bağımlılığımız teknoloji yapcak bir şey yok :)

Neyse bu kadar gereksiz bilgiden sonra asıl meseleye döneyim.
Kamerayı Twitch yayınlarım için aldım Canon'un Webcam yazılımını yükleyip açtığımda kamera net ama akıcılık berbat 10 FPS gibi hareket ediyor. Araştırdım ama konuyla alakalı bir sonuca varamadım. Çift PC yayın yaptığım için elgato capture Card'ım elimde mevcuttu deneme amaçlı Amazon'dan mini HDMI kablo aldıktan sonra elgato ile denedim kusursuz olarak görüntüyü aktarabiliyorum fakat bu seferde 30 dakikada bir makine kendini kapatıyor tuşa basıp açmam gerekiyor. Ayarları kurcaladığımda bununla alakalı hiçbir ayar yok.

Asıl problemim üstte yazmış olduğumdur şimdiki soracağım soru çok kritik bir soru değil ama önceki sorunumu çözebilirsem tadına doyulmaz :)
diğer bir sorum ise elimde iki adet lens mevcut. Birincisi 50mm sabit lens, diğeri 18~135mm ben kendimi netleyip arkayı flu yapmak istiyorum 50mm lens bu iş için on numara sonuç veriyor ama kameradan bayağı uzakta olmam gerekiyor çok yakınlaştırdığı için sadece kafam kadraja giriyor :D 18~135mm ile ise gayet güzel açı yakalayabiliyorum ama arka flu olmuyor. 18~135mm ile arkayı 50mm kadar olmasa da flu yapmam mümkün mü?

Hatırladığım kadarıyla 30 dakika DSLR için sınır. Daha fazlası için video kamera sınıfı bir cihaz gerekli. Ancak çözümü var mıdır, bilmiyorum. O konuda daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar.

Hatırladığım kadarıyla 30 dakika DSLR için sınır. Daha fazlası için video kamera sınıfı bir cihaz gerekli. Ancak çözümü var mıdır, bilmiyorum. O konuda daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar.

Video için değil, Webcam olarak kullanmak için diye belirtilmiş. Video çekimi için bir sınırlama mevcut, evet.
Fakat belirtildiği gibi Webcam olarak kullanmak için capture Card kullanıldığında cihaz yalnızca açık konuma getiriliyor ve gördüğü görüntüyü PC’ye aktarıyor. Bu durumda kapanmaması gerekiyor diye düşünüyorum.

Canlı görüntü akışında 30dk sınırı olmaz. Ama ısındığı için kapanıyor olabilir. Düşük ISO ve 720P de falan canlı akış yaparsan daha çok dayanabilir.

Makinaya temas ettiğimde sıcaklık hissetmiyorum. Video çekiyor olsam ısıdandır diyeceğim ama değil. Ayrıca kapanır kapanmaz hemen tekrar açıyorum yine 30 dakika sonra kapanıyor. Yani bahsettiğin gibi ısı kaynaklı olsa kapanır kapanmaz açtığımda 30 dakika değil de 5 dakika sonra kapanması gerekmez mi? Bir türlü çözümünü bulamadım ya :)

Makinaya temas ettiğimde sıcaklık hissetmiyorum. Video çekiyor olsam ısıdandır diyeceğim ama değil. Ayrıca kapanır kapanmaz hemen tekrar açıyorum yine 30 dakika sonra kapanıyor. Yani bahsettiğin gibi ısı kaynaklı olsa kapanır kapanmaz açtığımda 30 dakika değil de 5 dakika sonra kapanması gerekmez mi? Bir türlü çözümünü bulamadım ya :)
Tamam sizinki ısı kaynaklı kapanma değilmiş👍 :) Canlı izlemedeyken bir süre sonra ayna kendini indirip canlı izlemeyi kapatıyor. Bende Canon makinemin menüsünde dolandım şimdi ama kayıt yapmıyorken aynanın inmesini engelleyeceğim bir ayar göremedim.

Fotoğraf modunda canlı izleme yapmayı denedin mi peki? Fotoğraf modundayken de uzun süre bekleyince ayna kapanıyor mu?

Bu arada belki bunun çözümü olmadığı için yayıncıların genelde webcam olarak aynasız makine tercih etmelerinin sebebi budur.

Son düzenleme:
Tamam sizinki ısı kaynaklı kapanma değilmiş👍 :) canlı izlemedeyken bir süre sonra ayna kendini indirip canlı izlemeyi kapatıyor. Bende Canon makinemin menüsünde dolandım şimdi ama kayıt yapmıyorken aynanın inmesini engelleyeceğim bir ayar göremedim.

Fotoğraf modunda canlı izleme yapmayı denedin mi peki? Fotoğraf modundayken de uzun süre bekleyince ayna kapanıyor mu?

Bu arada belki bunun çözümü olmadığı için yayıncıların genelde Webcam olarak aynasız makine tercih etmelerinin sebebi budur.

Yayıncılar aynasız kamera mı alıyorlar :( bu bilgiyi 3 gün önce edinseymişim keşke tüh :( Fotoğraf modunda denemedim. Batarya yetişmiyor diye bir de ac adaptör aldım. Kötü oldu ya satmak zorunda kalıcam gibi hissetmeye başladım.

Yayıncılar aynasız kamera mı alıyorlar :( bu bilgiyi 3 gün önce edinseymişim keşke tüh :( Fotoğraf modunda denemedim. Batarya yetişmiyor diye bir de ac adaptör aldım. Kötü oldu ya satmak zorunda kalıcam gibi hissetmeye başladım.
Benim gördüğüm kadarıyla aynasız kullanıyorlardı. Aynalı kullanan var mı bilmem. Kendine Müzisyen Sony kamera kullanıyor yayınında.

Benim gördüğüm kadarıyla aynasız kullanıyorlardı. Aynalı kullanan var mı bilmem. Kendine müzisyen Sony kamera kullanıyor yayınında.

Kendine müzisyendeki kaliteye ulaşmamız mümkün değil tabii :) en azından kameraya ayıracak o denli bütçem yok şimdilik. Aslında 650D görüntü kalitesi olarak aşırı hoşuma gitti. Tek problem kapanması. Birkaç yerde okuduğuma göre Pil'e bağlı olduğu için kapandığı yazıyor. AC adaptör aldım. Pil yerine takılan Aparat'a adaptör takılarak sürekli güce bağlı oluyor. Gelirse o şekilde deneyeceğim. Olursa da bilgilendirme amaçlı burada paylaşırım.

AF modunda yüz tanıma, yüz takip etme için ekranda çıkan o kareyi kapatamıyorum. Sadece MF modunda yok oluyor. Çünkü HDMI + Capture Card ile görüntüyü aktardığım zaman OBS üzerinde Webcam'de de yüz tanıma gözüküyor kötü oluyor :D
İkincisi HDMI'dan görüntüyü verdiğim için kameranın LCD ekranı otomatik devre dışı kalıyor. Önizleme yapamıyorum.

Bu konular hakkında bilginiz var mı ?

Kendine müzisyendeki kaliteye ulaşmamız mümkün değil tabii :) en azından kameraya ayıracak o denli bütçem yok şimdilik. Aslında 650D görüntü kalitesi olarak aşırı hoşuma gitti. Tek problem kapanması. Birkaç yerde okuduğuma göre Pil'e bağlı olduğu için kapandığı yazıyor. AC adaptör aldım. Pil yerine takılan Aparat'a adaptör takılarak sürekli güce bağlı oluyor. Gelirse o şekilde deneyeceğim. Olursa da bilgilendirme amaçlı burada paylaşırım.

AF modunda yüz tanıma, yüz takip etme için ekranda çıkan o kareyi kapatamıyorum. Sadece MF modunda yok oluyor. Çünkü HDMI + Capture Card ile görüntüyü aktardığım zaman OBS üzerinde Webcam'de de yüz tanıma gözüküyor kötü oluyor :D
İkincisi HDMI'dan görüntüyü verdiğim için kameranın LCD ekranı otomatik devre dışı kalıyor. Önizleme yapamıyorum.

Bu konular hakkında bilginiz var mı ?
Yayın sırasında sabit oturacağın için manuel odakta kullanman daha mantıklı. Sandalyeye birini oturtup odak alıp MF moda geçip odağı kilitleyin öyle kullanın. AF modunda odak bazen sapabiliyor . AC adaptör ile kullandığınızda sorun düzelebilir evet mantıklı.
HDMI ile görüntü aktarmayı hiç kullanmadım. Ama LCDnin kapanması mantıklı. Sonuçta o hdmı girişi siz harici monitör bağlayıp (Atomos gibi) kullanın diye yapılmış başka ekrana geçince kapanıyordur.
Ben görüntü aktarımını Canonun kendi yazılımı ile (canon eos utility) yaptım ve iki ekrandan da görüntü gözüküyordu. (Ama sendeki gibi fps kaybı oluşmuşmuydu hatırlamıyorum.) OBSden pencere yakalama ile aktarılan görüntüyü kullanabilirsin ama gerek yok. O kadar capture card fln masraf yapmışsın hdmı ile kullan.

Yeni konular

Geri
Yukarı