Epic Games, Apple'a Dava Açıyor

Epic'in bugün yayınladığı Fortnite güncellemesi ilginç bir özellik içeriyordu. Mobil platformlarda Fortnite'da oyun içi bir satın alma gerçekleştirmek istediğinizde bu işlemi Google Play Store veya App Store içerisinde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu satın alımlardan tabii Google ve Apple da önemli bir pay alıyor (%30). Epic bunun önüne geçmek için bugün Fortnite'a doğrudan Epic sistemi üzerinden V-Bucks satın alma opsiyonu ekledi. Fiyatlandırma kendi sistemlerinde daha ucuz olduğundan dolayı, haliyle bu güncelleme tahmin edebileceğiniz gibi Apple'ı epey kızdırdı.

EfTUY_VXsAUHjT3.png

Haliyle Apple kendi payını alamayınca Fortnite’ı 3-4 saat sonra App Store’dan direkt kaldırdı. Ama Epic Games resmen 5000 IQ bir hamle yapıp bunun olacağını önceden ön görüp, önceden hazırlamış oldukları 64 sayfalık davayı, Apple, Fortnite'ı Store'dan kaldırdıktan hemen sonra açıyor.

EfVBQI8XsAADWlN.jpg

Bu davanın asıl büyük olayı ise bunu Epic Games Twitter hesabından değil, Fortnite Game Twitter hesabı üzerinden duyurmalarıydı. Yani Apple'a dava açtıklarını herkesin bilmesini istediler.

Son olarak da Apple’ın yıllar önce yaptığı ikonik 1984 reklamının Fortnite versiyonunu önceden yapıp #FreeFortnite etiketiyle beraber oyun içinde milyonlarca kişiye gösterdiler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu davada hangi tarafın haklı olduğunu düşünüyorsanız yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Herkese iyi sosyaller dilerim. :)

Son düzenleme:
Haliyle Apple kendi payını alamayınca Fortnite’ı 3-4 saat sonra App Store’dan direkt kaldırdı. Ama Epic Games resmen 5000 IQ bir hamle yapıp bunun olacağını önceden ön görüp, önceden hazırlamış oldukları 64 sayfalık davayı, Apple, Fortnite'ı Store'dan kaldırdıktan hemen sonra açıyor.

Sanıyorum bu durumda o 5000 IQ hamleyi Google yapmış oldu. Epic Games Apple'a hamleyi yaparken Google'dan karşı atağı fena yemiş gibi görünüyor. 😄

Sanıyorum bu durumda o 5000 IQ hamleyi Google yapmış oldu. Epic Games Apple'a hamleyi yaparken Google'dan karşı atağı fena yemiş gibi görünüyor. 😄
Kartlar asıl şimdi "yeniden" dağıtılıyor.
Epic oyununu, ölü Windows Phone'un zaten hiç bir zaman yaşamamış Windows Store'una yükler artık 😂 .

Büyük ihtimal Epic Google'a da dava açacaktır. Sabaha yeni gelişmeler görürüz.

İşin garip yanı Google'ın bu hamleyi yapmasından 2-3 saat geçmesine rağmen Fortnite hesabında tık yok. 1 saat önce sadece kostümle alakalı bir tweet atmışlar. Ama şöyle bir habere denk geldim.

Şu yoruma da bayağı güldüm. 😄

Fortnite: Google, pull me up!
Google: Long live the king.

İşin garip yanı Google'ın bu hamleyi yapmasından 2-3 saat geçmesine rağmen Fortnite hesabında tık yok. 1 saat önce sadece kostümle alakalı bir tweet atmışlar. Ama şöyle bir habere denk geldim.

Şu yoruma da bayağı güldüm. 😄

Fortnite: Google, pull me up!
Google: Long live the king.
Hahaha an itibariyle Google'a da dava açmış Epic. Jahrein'i bile geçtiler dava açma konusunda. :D

Hahaha an itibariyle Google'a da dava açmış Epic. Jahrein'i bile geçtiler dava açma konusunda. :D

Heralde Apple'a açtıkları dava metnindeki tüm Apple yazılarını notepad'de Google olarak düzenleyip yapıştırdılar. 🤣

Heralde Apple'a açtıkları dava metnindeki tüm Apple yazılarını notepad'de Google olarak düzenleyip yapıştırdılar. 🤣
CTRL + H, Aranan: "Apple", Değiştir: "Google".
10000 IQ ile Apple'a yapılanlardan dolayı, Google'ın da missileme yapacağını tahmin edip. Google için de mi 60 küsür sayfalık dava metni hazırlamışlar?🤔

Son düzenleme:
Fortnite'ın Apple'a karşı bu kadar hazırlandıktan, videoyu yükledikten sonra Google'dan bu karşılığı yemesine biraz güldüm. Havalı bir hareket yaptıktan sonra yere yapışmak gibi.

Google gibi bu konularda dişli ve akıllı bir firma Apple'ın tarafında yer aldıysa Epic Games'in durup bir düşünmesi lazım. Anlaşma metninde bu micro transaction nasıl geçiyor örneğin. 1 trilyon dolarlık Apple ve 600+ milyar dolarlık Google saf değil hukuki olarak kaybedecekleri bir hareketi birlikte yapsınlar. Fortnite'ın tek kamuoyu ebevenylerinin kartıyla alışveriş yapan ufak çocuklar Fortnite gider başka oyun gelir ona devam ederler. Bekleyip göreceğiz ama 2 tane büyük firma aynı hareketi yaptıysa Epic Games tüm olayları kendi tarafından anlatıp şov yapıyor gibime geldi.

Oyunun Play Store´dan kaldırılması Android kullanıcıları için çok da büyük bir dert değil. APK olarak kurabilirler. Böyle bir seçenek her zaman var.

iOS kullanıcıları için aynı durum geçerli değil. Fortnite oyuncusu olan iOS sahipleri şu an boş boş telefonlarının ekranlarına bakıyorlar ve çaresizlik içerisinde şirket yetkililerinin iki dudakları arasından çıkacak olan sonucu beklemek zorundalar.

Geri
Yukarı