Epic Games İndirimlerindeki Oyun Tavsiyelerim

Guthwine

Hectopat
Makaleler
11
Yer
Malatya
Selamlar. Yeni indirimler ve verilen kupon nedeniyle bir sürü tavsiye isteyen konu açılmaya başlandı. Ben de bu konular için bir nebze iyi gelecek bir liste hazırlayayım dedim.

a6.jpg

Başlamadan Önce

• Konunun yarıya yakını bitti ancak. Bitirmeye çalışsaydım indirimleri kaçıracaktım muhtemelen, bu yüzden yarım haliyle çıkarttım. Gelecek hafta içerisinde bitirmeye çalışacağım. Asıl sonraki indirimlerde işinize yaracak bir konu olacak.
  • 100 civarı oyun var. (Olacak)
  • Sadece indirimde olan oyunlar var.
  • Oyunları fiyatlarına göre kategorilendirdim. (20 TL altı, 20-50 TL arası ve 50 TL üstü.)
  • Daha önce ücretsiz olmuş oyunlar da listede var. Alan var alamayan var sonuçta.
  • Vaktim oldukça o zamanki indirimlere göre fiyatları düzenleyip yeni oyunlar ekleyeceğim. Ayrıca konunun yapısıyla ilgili bazı iyileştirmeler de yapmayı düşünüyorum. Kısaca boş bırakmayacağım konuyu vaktim olduğu müddetçe.
  • Bu metin tasarımı belki bazılarına tanıdık gelmiştir. Kimlere mi? Modlama rehberimi okuyanlara. The Witcher 3 oynuyorsanız rehbere bakmanızda fayda var.

b1.jpg

20 TL ve Altı Oyunlar

1. Shadow Tactics: Blades of the Shogun (59 TL>4,13 TL): Gizlilik, Taktiksel 85

Japonya'nın Edo döneminde geçen izometrik bir gizlilik oyunu. 5 farklı karakterle stratejilerini kullanarak görevleri geçmeye çalışıyorsunuz. Gizlilik oyunlarının kıt olduğu bu zamanlarda alınası bir oyun. Özellikle fiyatını hesaba katırsak. Simit fiyatına oyun satıyorlar.

2. This War of Mine (31 TL>6,20 TL): Strateji, Hayatta Kalma 83

Genelde oyunlarda hep "kahraman" askerleri oynamışızdır. Bu oyunda ise savaşın sonuçlarına katlanan sivilleri oynuyoruz. Görsel tasarımı benim hoşuma gitti. Oynanışı da gayet beğenilmiş. İncelemelere ve fiyatına bakılınca almamak için bir neden yok gibi gözüküyor.

3. This Is the Police (25 TL>6,25 TL): Strateji, Suç 66

Bir polis amiri şefi olduğumuz oyun. Amacımız emeklilik olmadan 180 günde 500.000$ dolar kazanmak. Bunu ise oyun içinde yaptığımız stratejiler, kararlar ile yapıyoruz. Oyunun bir süre sonra tekrara düşmesi keyif kaçırıyor ama fiyatına göre iyi bir oyun.

4. Ken Follett's The Pillars of the Earth (109,90 TL>7,69 TL): Macera, Point-click 78

Kendisi bir kitap uyarlaması. Ki çizimleri de kitaptan çıkmış gibi. Ana olayı da hikayesi oluyor bu yüzden, oynanıştan çok medet ummamanız lazım. Bana kalırsa bu fiyata alınır. Çünkü bu türden bir oyun çok görmedim piyasada.

5.Metro: 2033 Redux (31 TL>7,75 TL): Kıyamet Sonrası, FPS 90-6/10

Metro serisini çoğumuz biliyoruzdur. Bu oyun da seriye giriş oyunumuz. Grafikleri zamanına göre iyi. Hikayesi, karakterleri bana çok aman aman gelmedi bana. Atmosferi çok güzel. Hatta Metro serisinin en iyi olaylarından biri atmosferdir desem yalan olmaz. O gerilimi çok iyi yaşatıyorlar. Oynanışı ise sizi hikayeyi bitirecek kadar götürür,çok albenisi yok. Müzikleri de hoş ama bir daha dönüp dinlediğim bir parçası yok. Uzun lafın kısası Exodus'u oynamak istiyorsanız bu oyunu es geçmeyin. Onun haricinde sepeti 200 TL'ye tamamlamak için alınabilir.

6.Batman Arkham Asylum Game of the Year Edition (31 TL>7,75 TL): Aksiyon, Gizlilik 91

Batman üçlemesine giriş oyunu. Oynanışıyla, atmosferi/grafikleri ile hala oynanabilir duruyor. Ama oyunun tek tuşla da bitirilebildiğini söyleyenler var.

7.Batman Arkham City Game of the Year Edition (31 TL>7,75 TL): Aksiyon, Açık Dünya 91

İlk oyunun üstüne her anlamda koymuş bir oyun. Düşman çeşitliliği ile Asylum'un tek tuş sorununu büyük ölçüde gidermiş. Hikaye de bu oyunla birlikte dallanıp budaklanmaya başlıyor. Üstüne de açık dünyası vs. eklenince çoğu kişi için serinin en iyi oyunu oluyor.

8. Metro: Last Light Redux (31 TL>7,75 TL): Kıyamet Sonrası, FPS 76-7/10

Bana kalırsa ilk oyundan daha üstün bir oyun. Özellikle hikayesi çok daha zevkli gelmişti. Metroyu dolaşmak, tek kaldığın zamanlarda o çaresizliği ve gerilimi yaşamak çok iyiydi. Yani atmosfer bu oyunda da çok iyi. Oynanış ise aynı sayılır, maalesef Metro serisinin genel kombatı vs. hiç değişmiyor.

9. Inside (31 TL>7,75 TL): Atmosferik, Bulmaca 87

2D, bir parça karanlık atmosferli bir platform bulmaca oyunu. İncelemeleri gayet olumlu ve fiyatı da uygun. Ama oyun kısa sürüyor. Yine de fiyatına oranlayınca meraklasına alınabilir bir oyun.

10. The Darkside Detective (21 TL>8,40 TL): Point-click, Macera 77

Dedektif ve asistani ile doğa üstü olaylarla uğraştığımız bir dedektiflik oyunu. 6 ana bölüm ve 3 bonus bölümden oluşuyor. Mizahı yönü, tadında ve güzel yaptığı göndermeler, piksel grafikleri ve fiyatı ile albenisi olan bir oyun.

11. Journey (19 TL>9,50 TL): Atmosferik, Keşif 92 (PS4 için)

Adından anlaşılacağı gibi yolculuk yaptığımız bir oyun. Atmosferiyle, müzikleriyle chill bir deneyim veriyor. Buraya kadar güzel ama oyunun oldukça kısa bir süresi var. Oyun bitirdikten sonra iade edenler var.

12. Baldur's Gate: Enhanced Edition (33 TL>9,90 TL): RPG, İzometrik 78

Türüyle, mekanikleriyle ve eski olmasıyla niş bir kitleye hitap ediyor. Ama klasiklerden olduğu için listeye koymak istedim.

13. Baldur's Gate II: Enhanced Edition (33 TL>9,90 TL): RPG, İzometrik 78

Aynı şekilde.

14. This Is the Police 2 (45 TL>11,25 TL): Strateji, Suç 66

İlk oyunun üstüne koymuş. Sıra tabanlı dövüş, hikaye akışının dengelenmesi, geliştirilen dedektiflik sistemi vs.

15. Batman Arkham Knight (59 TL>11,80 TL): Aksiyon, Açık Dünya 70

Arkham City gibi açık dünya bu oyun da. Grafikler hala güzel, oynanış ise taş gibi yine. Ama oynayanların batmobilden şikayetçi olduğunu unutmamak gerek.

16. Cities: Skylines (49 TL>12,25 TL): Simülasyon, Şehir Kurma 85

En popüler şehir kurma oyunlarından. Ama Paradox oyunu olduğundan DLC'ler olmadan bir yere kadar götürüyor. Ayrıca da modlarda önemli. Modlar ise atölye de olduğundan bu oyunu Epic üzerinden almak biraz dezavtanajlı oluyor. Yine de çeşitlilik açısından listeye koydum oyunu.

17. Frostpunk (49 TL>12,25 TL): Şehir Kurma, Hayatta Kalma 84

Halkınızı donmuş bir dünyada hayatta tutmaya çalışıyorsunuz. Hayatta kalma, şehir kurma, strateji ögelerini içeren kış mevsiminde oynamalık bir oyun olmuş. Türe uzak olanları zorlayacağını da söyleyeyim. Çünkü aşina olanları da zorladığı oluyor oyunun.

18. Hello Neighbor (50 TL>12,50 TL): Korku, Gizlilik 38

Korku oyunu oynamak isteyen ama korkanlar için bir oyun. Bıyıklı bir adamdan 21. yüzyılda ne kadar korkabilirsiniz ki?

19. PC Building Simulator (32 TL>12,80 TL): Simülasyon

Detayları düşünülmüş bir oyun. Donanıma meraklı olanların seveceğine eminim. Ayrıca eğitici yönü de var. Bu alanda kendinizi geliştirmenize yardımı kesinlikle olacaktır.

20. Behind the Frame: The Finest Scenery (16,50 TL>13,20 TL): Bulmaca, Point-click

Ressam bir kadının hayatına misafir oluyoruz. Çizimleriyle, atmosferiyle ve müzikleriyle terapi niyetine oynanacak tatlı bir oyun.

21, Assassin's Creed II (44,99 TL>13,49 TL): Aksiyon, Parkur 86

Normalde koymayacaktım ama Ezio'nun hatrına koydum listeye. Sistemi iyi olmayan ve hala oynamayanlar için değerlendirilmesi gerek bir oyun.

22. Just Cause 4 Reloaded (69 TL>13,80 TL): Açık Dünya, Aksiyon 68

Vurdulu kırdılı, kafa dağıtmalık oyun. Hikaye falan aramayın etrafı yıkın geçin. Ama alabiliyorsanız üçüncü oyununu alın, Epic'te bulamadığım için koyamadım listeye. Sebebi ise birçok açıdan 3. oyunun daha iyi olması.

23. Elite Dangerous (69 TL>13,80 TL): Uzay, Simülasyon 80

Uzay temalı bir MMO oyun. Uzaya ilgisi olanların kesinlikle göz atması gerek. Oyunun içine girince uzayın ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz. Oynanış süresinin ne kadar uzayabileceğini düşünürsek fiyatını hak eden bir oyun.

24. Kingdom Come: Deliverance (50 TL>15 TL): Açık Dünya, RPG 76

Orta çağ Skyrim'i diyebilir miyiz? Tamamen olmasa da diyebiliriz. Oyunun aşırı gerçekçi olduğunu belirtmem lazım. Bu gerçekçiliği sayesinde türü biraz simülasyona kayıyor. Orta çağı temasını seviyorsanız bu hoşunuza gidecektir. Tabii gerçekten seviyorsanız. Zira bu gerçekçiliği severim demiştim ama 5. saatimden oyunu kolaylaştıran birkaç mod kurdum.

25. The Witcher 3: Wild Hunt - Game of the Year Edition (75 TL>15 TL): Açık Dünya, Aksiyon 93-10/10

Gerçekten üzerine konuşmaya gerek var mı? Oynayın oynattırın. Aslında loreuna aşık olmasam tam puan vermem ama objektiflikte bir yere kadar oluyor.

26. The Escapists 2 (60 TL>15 TL): Çok Oyunculu, Strateji 75

Prison Break'in üzerine çok güzel gidecek bir oyun. Farklı farklı hapishanelerden türlü strateji ile kaçıyoruz. Üstelik bunu arkadaşlarımızla da yapabiliyoruz. Co-op ve split screen modu ile oyunun zevki katlanıyor. Bu fiyata kesinlikle alınması gereken bir oyun.

27. The Darkside Detective: A Fumble in the Dark (21 TL>15,75 TL): Point-click,Macera 84

Üzerine çok yorum yapamıyorum çünkü Steam incelemelerin yarısında güzel pixel grafikler, mizah vs. yazıyor. Kalan yarısı da "恭喜麦奎因和杜利获得感动双湖城年度像素人奖" gibi şeyler. Türkçe hiçbir şey bulamadım. Bu yüzden önceki oyuna ve Metacritic puanına bakarak öneriyorum.

28. theHunter: Call of the Wild™ (32 TL>16 TL): Simülasyon, Açık Dünya 64

En sağlam avcılık oyunlarından. Avcılığa meraklıları mekanikleriyle, grafikleriyle tatmin edecektir. Geriye kalan arkadaşlar ise sabırlı ise beğenecektir. Çünkü vurduğunuz avı aramanız 1 saat sürebilir. Ayrıca açık dünya olduğu için 4 TL daha verip ATV DLC'si almak mantıklı olacaktır.

29. Mafia II: Definitive Edition (49 TL>16,17 TL): Aksiyon, Suç 72

Özellikle kış mevsiminde oynamalık, lineer yapısıyla güzel hikayesine dalabileceğimiz mafya temalı bir yapım. Ben böyle anlatıyorum da aramızda "Üzgünüm evlat, Joe anlaşmamıza dahil değildi." repiliğini bilmeyen yoktur. Definitive oluşuna gelirsek olmasa daha iyidi. Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum, tadımız kaçmasın. Ayrıca aramızda Mafia 2bitirmeyip üstüne oyun önerisinde bulunanlar var. Onlara yapacak bir şey yok arkadaşlar. Şu işler bir düzelsin -1.5 sene sürer yaklaşık- ben de oynayacağım bu oyunu :D.

30. Mafia III: Definitive Edition (49 TL>16,17 TL): Açık Dünya, Suç 62

Serinin nefret edilen, tekrar eden yapısı gibi sebeplerden yerden yere vurulan oyunu. Henüz oyunu bitirmedim -ve listemin gerilerinde belki de hiç bitirmem-. Bir ihtimal dedikleri kadar kötü değildir diyerek ekledim listeye. Mafya temasını sevenler bi' göz atsın.

31. Europa Universalis IV (69 TL>17,25 TL): Strateji, Tarih 87-7/10

1444-1881 yılları arasında geçen devasa bir strateji oyunu. Tarihi merakı olan ve vakti olan alsın. Yüzlerce saat götürecektir. Bense türünün iyi bir örneği olsa da oyuna harcayacak bu kadar vaktim olmadığı için 7 verdim. Bu yüzden 7 vermem sizi çok yanıltmasın, hakkını verip oynadığım bir oyun değildi.

32. Among Trees (24,70 TL>17,29 TL): Hayatta Kalma, Atmosferik

Hayatta kalma oyunu olarak biraz yetersiz kalıyor ama çook iyi bir atmosferi var. Kendisini de sırf bunun için koydum listeye. Girin oyuna rastgele bir SS alıp duvar kağıdı yapın. Ayrıca başlıktaki görsel bu oyuna ait.

33. Overcooked! 2 (70 TL>17,50 TL): Çok Oyunculu, Basit Eğlence 81

Farklı challangelar ile aşçılık yaptığımız, eş dost ile oynamalık oyun.

34. UNO (44,99 TL>17,99 TL): Çok Oyunculu, Basit Eğlence

Bildiğimiz UNO, ne kadar anlatabilirim bilmiyorum. Arkaşlarla oynamalık bir kart oyunu.

35. House Flipper (33 TL>18 TL): Simülasyon 68

Ev tadilatı yapıp, içini dizayn edip satıyorsunuz. Böyle böyle işler büyüyor daha fazla özellik açıyorsunuz vs. Oyun bir yerden sonra tekrara düşüyor ama kafa dağıtmak için güzel bir oyun.

36. Mothergunship (99 TL>19,80 TL): Aksiyon, FPS 72

DOOM gibi ama kendi silahlarını yapıyorsun. Hem kafa dağıtmak isteyen hem de biraz kafasını kullanmak isteyenler için güzel oyun.

37. Assassin's Creed Unity (135 TL>20 TL): Açık Dünya, Parkur 70

İlk çıktığı zamanki gibi optimizasyon, bug sorunları yok. Önce bunu belirteyim. Oyuna gelirsek klasik AC oyunu. Mekanikler, combat vs. hemen hemen aynı. Bu yüzden klasik AC oyunu alırken geçtiği dönem, şehir göz önünde bulundurulup alınmalı bence. Çünkü Ubisoft oyunlarına şehri aktarmayı çok iyi biliyor. Unity'den önce Syndicate oynama sebebim de bu. Sanayi dönemi Londra'sı daha çok ilgimi çekmişti.

b2.jpg

20-50 TL Arası Oyunlar

38. SUPERHOT (39 TL>23,40 TL): Aksiyon, Bullet Time 82

Kendine özgü mekanikleri olan bir oyun. Zaman sizinle beraber akıyor. Hareket ettiğinizde düşmanlar hareket ediyor, durduğunuz zaman oyun yavaşlıyor. Ve bu oyuna Matrix havası katmıyor değil. Güzel aksiyonu ile 3-5 saatte bitirilecek çerezlik bir oyun. Yalnız dikkat edin, ölünce görevlere baştan başlıyorsunuz.

39. Crysis Remastered (69 TL>23,60 TL): Aksiyon, FPS 79 (Trilogy için)

Lingshan adasına gönderilen bir askerin, adadaki Kuzey Kore askerleri ve başka şeylerle olan mücadelesini anlatan bir oyun. Zaten çoğumuzun oynadığı, duyduğu bir oyun Crysis. Eğer oynamamış varsa seriye giriş için güzel bir fırsat. Daha önce oynayanların oynamasına gerek olduğunu düşünmüyorum.

40. SUPERHOT: Mind Control Delete (39,99 TL>23,99): Aksiyon, Bullet Tİme 78

İlk oyuna ek olarak can barı ve bazı yetenekler ekleniyor. Silahlar için pek yenilik yok. Bölüm tasarımları hakkında memnun olan var olmayan var. İlk oyunu beğenenler bir şans verebilir. Ama ilk oyun oynanmadıysa ilk tavsiyem o oyunun oynanması.

41. Disco Elysium - The Final Cut (61 TL>24,40 TL): RPG 97

Diyolog temelli, muhtemelen oynayacağınız en iyi RPG oyunlardan olacak. Ağır bir İngilizcesi olduğu için dil desteğini beklemenizde fayda var

42. Subnautica (49 TL>24,50 TL): Açık Dünya, Hayatta Kalma 87

Düştüğümüz okyanus gezegeninde hayatta kalmaya çalıştığımız bir oyun. Mekanik olarak farklı pek bir şey vaat etmiyor, bildiğimiz hayatta kalma oyunlarından. Öne çıkan yanı okyanus teması, atmosferi. Hayatta kalma oyunu oynamak için güzel bir seçenek.

43. Hades (40 TL>26 TL): Aksiyon, Roguelike 93-8/10

Ölüp ölüp baştan başladığımız bir oyun. Böyle dediğim için tadınız kaçmasın, ölmek istediğiniz zamanlar olacak. Oyundaki gelişmeniz, hikaye ilerleyişi, yeni şeyler açmanız ölüp baştan başlamanıza bağlı. Öldüğünüz zaman karakterlerle yeni diyologlar konuşacaksınız, zaman zaman hikaye akışı için farklı şeyler yapacaksınız. Ben nerede hata yaptım diyerek veya sırf zevk için farklı farklı buildler ile devam edeceksiniz. Ve şunu çok net söylebilirim ki aksiyonu çook çeşitli bir oyun. Oyunda tanrılardan aldığınız boonlar, seçtiğiniz silahlar ve silahınızın aspecti ile bir sürü kombinasyon yapabiliyorsunuz. Buna farklı farklı chamberlar ve katlar eklenince oynanış daha da çeşitleniyor. Oldukça güzel olan müzikler de eklenince bu fiyata daha iyisini bulamazsın diyorum. Peki bu kadar övüp neden 8 verdim? 10 verdiğim oyunlar bende özel duygular uyandıran oyunlar. 9 verdiklerim ise God of War, BioShock 1 gibi oyunlar. Hades bu seviyedeki oyunlarla boy ölçüşecek bir yapım değil. İleride yama ile tekrar bitirirsem 9'a yükselir belki. Ayrıca kendisi başlıktaki görselin sahibi.

44. Alien: Isolation (104,71 TL>26,17 TL): Korku, Gerilim 81-6/10

İlk oynadığım ve muhtemelen son oynayacağım korku oyunu. Alien'ın peşinizde olduğunu ve bir anda üstünüze atlayabileceğini bilmek sizi aşırı geriyor. Ya da ilk korku oyunum olduğu için çok gerildim. Korku oyunu olarak yapması gerekenleri güzel yapıyor yani. Ama 8-9 saat oynadıktan sonra tempo düşmeye başlıyor. Hikayesi fena değil, oyunu oynatır. Grafikleri hala güzel, aklımda kalan bir müziği ise yok. Ama toparladığımız zaman fiyatı için güzel bir deneyim veriyor.

45. Hextech Mayhem: A League of Legends Story™ (35 TL>25 TL): Ritim, Platform 72

Doğru zamanda doğru tuşlara basmanız gerekiyor. Doğru tuşlara yeteri kadar basınca kombo yapmaya başlıyorsunuz ve kombolar size ufak çaplı bir görsel şölen sunuyor. Heimerdinger ve Ziggs'in arasındaki diyologlar ve müzikleri -bir ritim oyunu için- hoş. Fiyatına göre biraz kısa sürse de güzel bir çerezlik oyun kısaca.

46. Assassin's Creed Rogue (89 TL>29,37 TL): Açık Dünya, Parkur 74

Kısaca özetlemek gerekirse Black Flag 2. Anlatmak gerekirse denizlerde geçen bir AC oyunu. Oynanış aynı. Yine karargah basıyoruz, yine şehir geliştirmeleri yapabiliyoruz, yine sağdan soldan parça toplayıp zırh yapıyoruz vs. Sistemi Black Flag kaldırmayanlar veya azılı AC hayranları oynayabilirler.

47. Pillars of Eternity - Definitive Edition (59 TL>29,50 TL): RPG, İzometrik 89

CRPG türüne giriş yapmak istiyorsanız ideal oyunlardan. Bu türe ben de Divinity ile girmek istiyorum ama vakit, emek istiyorlar ve benim bir süre boyunca vaktim olmayacak. Oyuna gelirsek RPG oyunu arayanların ve kitap okumayı sevenlerin kesinlikle oynaması gerekiyor. Kitap okumayı sevenlerin önerme nedenimoyunda bolca diyalog/yazı olması. Gerçekten oyuna giriyorsunuz ve bir süre sonra içinde kendinizi kaybediyorsunuz, vaktiniz varsa deneyin. Fiyatını her türlü hak ediyor zaten.

48. Dead by Daylight (59 TL>29,50 TL): Korku, Çok Oyunculu 71-6/10

Birinin katil, dördünün kurban olacağı şekilde beş kişi oynanıyor. Katil kurbanları yakalamaya çalışırken kurbanlar kaçıyor. Arkadaş grubunuz varsa oynaması zevkli olacaktır. Tek başınıza oynarsanız kanser olma ihtimaliniz var.

50. Sherlock Holmes: The Devil's Daughter (149 TL>29,80 TL): Dedektiflik, Suç 65

2 liraya kadar düşen oyuna böyle bir zam gelmesi can sıkıcı. Öncelikle bunu söyleyeyim. Oyuna gelirsek dedektiflik oyunu olarak yapması gerekenleri güzel yapıyor. Dedektiflik oyunu arayanlar veya Sherlock okumayı sevenler için alınası bir oyun. Ha fiyatına ne kadar değer bilmiyorum artık.

51. Conan Exiles (74,99 TL>29,99 TL): Açık Dünya, Hayatta Kalma 68

Bir hayatta kalma oyunu olarak güzel şeyler vaat ediyor. Eğer yapı inşaa etmekten hoşlanan birisiysen daha çok vaat ediyor. Çünkü oyunun bu yanı ön plana çıkan yanlarından. Arkadaşlarınızla veya tek başınıza oynayabilirsiniz.

52. The Forgotten City (40 TL>30 TL): Macera, Aksiyon 84

Hikayesiyle ilgi çekici bir bağımsız yapım. Bu yüzden oynarken de ana noktanızın hikaye olmasını tavsiye ederim. Sürükleyici ve ters köşe yaşatan bir hikayesi olduğu söyleniyor.

53. Oxygen Not Included (39 TL>15,60 TL): Koloni Kurma, Hayatta Kalma 86

Oyun basitçe uzayda koloni kurduğumuz ve hayatta kalmaya çalıştığımız bir oyun. Daha önce Klei oyunu oynayalar ise bu adamların pek kolay oyun yapmadıklarını bilir. Bu da öyle. Oyuna başlamadan önce birkaç video izleyip temel bazı şeyler öğrenin. Yoksa bebekler kendi çıkardıkları gazda boğulup ölünce ekrana boş boş bakarsınız. Bunların haricinde güzel ve alınabilir bir oyun. Arkada fandomu açmayı da unutmayın.

54. SuchArt: Genius Artist Simulator (33 TL> 24,75 TL): Simülasyon, Basit Eğlence

Ressam olup resim çiziyorsunuz. Henüz erken erişimde olduğu için gelişmesi gereken noktalar var. Ama bu haliyle bile gayet güzel ve arkaya güzel bir müzik açınca keyifli saatler geçirtiyor.

55. Subnautica Below Zero (49 TL>31,85 TL): Hayatta Kalma, Açık Dünya 83

Hikaye olarak ilk oyundan önceki dönemi anlatıyor. Bana göre ilk oyuna göre en büyük eksisi ise Cylops'un olmaması. Ayrıca ilk oyuna kıyasla karada daha fazla vakit geçiriyoruz. Bunların dışında karakterin konuşması dikkatimi çekti. Toparlarsak ilk oyunu sevenler bu oyunu sevecektir.

56. Sid Meier's Civilization® VI (219 TL>32,85 TL): Sıra Tabanlı, Strateji 88-8/10

Strateji hastası bir arkadaşım vardı. Boş bir dersimizde yapacak bir şeyler arıyorduk. Bu arkadaşım da bir fikrim var dedi, kağıt çıkardı. Harita çizdi bir tane. Benle beraber 4 kişiyi de yanına aldı. "Bu haritadan bir alan seçeceksiniz her alanın kendine ait özellikleri olacak. Yerleri seçtikten sonra tur mantığıyla oyuna başlayacağız. Herkes sırası geldiği zaman bir şeyler yapacak. Mesela İsmet kışla yapacak. 3 tur boyunca da kışlanın yapımı sürecek" dedi. Biz de başladık oyuna işte. Hatta diplomasi bile yapıyorduk. İki arkadaşımla kalan arkadaşımın arkasından iş çeviriyorduk. Meğer asıl o üçü benim arkamdan dolabı çeviriyormuş. Savaş açtıklarında kaybetsem de şerefimle dayanmıştım... İşte anlattığım bu anı Civilization'ın en basit halidir. Bu fikir hoşunuza gittiyse çok daha detaylı olanına saatlerinizi gömmek için oyunu alabilirsiniz.

57. Shadow Tactics - Aiko's Choice (40 TL>34 TL): Gizlilik, Taktiksel 83

İlk oyun -Blades of Shogun- için genişleme paketi. Yaklaşık 7 saat sürüyor.

Konuyu düzenleyecek moderatör için iki haberim var. İlki normal bir şekilde yukarıdaki 3 oyun konuya sıralama sayıları ile eklenebilir. İkinci haber ise iki oyunu eklemeyi unutmuşum. Oxygen Not Included, The Escapist 2'den sonra listeye eklenmeli. SuchArt: Genius Artist Simulator ise Disco Elysium - The Final Cut'tan sonra listeye eklenmeli. Bu eklemeler nedeniyle de oyunlardaki sıralama sayılarının 26'dan itibaren tekrar düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca Assassin's Creed 2 için puanımı yazmamışım. Metacritic puanından sonra 8/10 notumu eklerseniz güzel olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
selam. Yeni indirimler ve verilen kupon nedeniyle bir sürü tavsiye isteyen konu açılmaya başlandı. Ben de bu konular için bir nebze iyi gelecek bir liste hazırlayayım dedim.

Eki Görüntüle 1296744

başlamadan önce

• konunun yarıya yakını bitti ancak. Bitirmeye çalışsaydım indirimleri kaçıracaktım muhtemelen, bu yüzden yarım haliyle çıkarttım. Gelecek hafta içerisinde bitirmeye çalışacağım. Asıl sonraki indirimlerde işinize yaracak bir konu olacak.
  • 100 civarı oyun var. (olacak)
  • sadece indirimde olan oyunlar var.
  • oyunları fiyatlarına göre kategorilendirdim. (20 TL altı, 20-50 TL arası ve 50 TL üstü.)
  • daha önce ücretsiz olmuş oyunlar da listede var. Alan var alamayan var sonuçta.
  • vaktim oldukça o zamanki indirimlere göre fiyatları düzenleyip yeni oyunlar ekleyeceğim. Ayrıca konunun yapısıyla ilgili bazı iyileştirmeler de yapmayı düşünüyorum. Kısaca boş bırakmayacağım konuyu vaktim olduğu müddetçe.
  • bu metin tasarımı belki bazılarına tanıdık gelmiştir. Kimlere mi? Modlama rehberimi okuyanlara. The Witcher 3 oynuyorsanız rehbere bakmanızda fayda var.

Eki Görüntüle 1287574

20 TL ve altı oyunlar

1. Shadow Tactics: Blades of the Shogun (59 tl>4, 13 TL): gizlilik, taktiksel 85

Japonya'nın edo döneminde geçen izometrik bir gizlilik oyunu. 5 farklı karakterle stratejilerini kullanarak görevleri geçmeye çalışıyorsunuz. Gizlilik oyunlarının kıt olduğu bu zamanlarda alınası bir oyun. Özellikle fiyatını hesaba katırsak. Simit fiyatına oyun satıyorlar.

2. This War of Mine (31 tl>6, 20 TL): strateji, hayatta kalma 83

genelde oyunlarda hep "kahraman" askerleri oynamışızdır. Bu oyunda ise savaşın sonuçlarına katlanan sivilleri oynuyoruz. Görsel tasarımı benim hoşuma gitti. Oynanışı da gayet beğenilmiş. İncelemelere ve fiyatına bakılınca almamak için bir neden yok gibi gözüküyor.

3. This Is the Police (25 tl>6, 25 TL): strateji, suç 66

bir polis amiri şefi olduğumuz oyun. Amacımız emeklilik olmadan 180 günde 500.000$ dolar kazanmak. Bunu ise oyun içinde yaptığımız stratejiler, kararlar ile yapıyoruz. Oyunun bir süre sonra tekrara düşmesi keyif kaçırıyor ama fiyatına göre iyi bir oyun.

4. Ken Follett's The Pillars of the Earth (109, 90 tl>7, 69 TL): macera, point-Click 78

kendisi bir kitap uyarlaması. Ki çizimleri de kitaptan çıkmış gibi. Ana olayı da hikayesi oluyor bu yüzden, oynanıştan çok medet ummamanız lazım. Bana kalırsa bu fiyata alınır. Çünkü bu türden bir oyun çok görmedim piyasada.

5.Metro: 2033 Redux (31 tl>7, 75 TL): kıyamet sonrası, FPS 90-6/10

metro serisini çoğumuz biliyoruzdur. Bu oyun da seriye giriş oyunumuz. Grafikleri zamanına göre iyi. Hikayesi, karakterleri bana çok aman aman gelmedi bana. Atmosferi çok güzel. Hatta metro serisinin en iyi olaylarından biri atmosferdir desem yalan olmaz. O gerilimi çok iyi yaşatıyorlar. Oynanışı ise sizi hikayeyi bitirecek kadar götürür, çok albenisi yok. Müzikleri de hoş ama bir daha dönüp dinlediğim bir parçası yok. Uzun lafın kısası Exodus'u oynamak istiyorsanız bu oyunu es geçmeyin. Onun haricinde sepeti 200 TL'ye tamamlamak için alınabilir.

6.Batman Arkham Asylum Game of the Year Edition (31 tl>7, 75 TL): aksiyon, gizlilik 91

Batman üçlemesine giriş oyunu. Oynanışıyla, atmosferi/grafikleri ile hala oynanabilir duruyor. Ama oyunun tek tuşla da bitirilebildiğini söyleyenler var.

7.Batman Arkham City Game of the Year Edition (31 tl>7, 75 TL): aksiyon, açık dünya 91

ilk oyunun üstüne her anlamda koymuş bir oyun. Düşman çeşitliliği ile Asylum'un tek tuş sorununu büyük ölçüde gider miş. Hikaye de bu oyunla birlikte dallanıp budaklanmaya başlıyor. Üstüne de açık dünyası vs. eklenince çoğu kişi için serinin en iyi oyunu oluyor.

8. Metro: Last Light Redux (31 tl>7, 75 TL): kıyamet sonrası, FPS 76-7/10

bana kalırsa ilk oyundan daha üstün bir oyun. Özellikle hikayesi çok daha zevkli gelmişti. Metroyu dolaşmak, tek kaldığın zamanlarda o çaresizliği ve gerilimi yaşamak çok iyiydi. Yani atmosfer bu oyunda da çok iyi. Oynanış ise aynı sayılır, maalesef metro serisinin genel kombatı vs. hiç değişmiyor.

9. Inside (31 tl>7, 75 TL): atmosferik, bulmaca 87

2D, bir parça karanlık atmosferli bir platform bulmaca oyunu. İncelemeleri gayet olumlu ve fiyatı da uygun. Ama oyun kısa sürüyor. Yine de fiyatına oranlayınca meraklasına alınabilir bir oyun.

10. The Darkside Detective (21 tl>8, 40 TL): point-Click, macera 77

dedektif ve asistani ile doğa üstü olaylarla uğraştığımız bir dedektiflik oyunu. 6 ana bölüm ve 3 bonus bölümden oluşuyor. Mizahı yönü, tadında ve güzel yaptığı göndermeler, piksel grafikleri ve fiyatı ile albenisi olan bir oyun.

11. Journey (19 tl>9, 50 TL): atmosferik, keşif 92 (PS4 için)

adından anlaşılacağı gibi yolculuk yaptığımız bir oyun. Atmosferiyle, müzikleriyle chill bir deneyim veriyor. Buraya kadar güzel ama oyunun oldukça kısa bir süresi var. Oyun bitirdikten sonra iade edenler var.

12. Baldur's Gate: Enhanced Edition (33 tl>9, 90 TL): RPG, izometrik 78

türüyle, mekanikleriyle ve eski olmasıyla nıs bir kitleye hitap ediyor. Ama klasiklerden olduğu için listeye koymak istedim.

13. Baldur's Gate II: Enhanced Edition (33 tl>9, 90 TL): RPG, izometrik 78

aynı şekilde.

14. This Is the Police 2 (45 tl>11, 25 TL): strateji, suç 66

ilk oyunun üstüne koymuş. Sıra tabanlı dövüş, hikaye akışının dengelenmesi, geliştirilen dedektiflik sistemi vs.

15. Batman Arkham Knight (59 tl>11, 80 TL): aksiyon, açık dünya 70

Arkham City gibi açık dünya bu oyun da. Grafikler hala güzel, oynanış ise taş gibi yine. Ama oynayanların batmobilden şikayetçi olduğunu unutmamak gerek.

16. Cities: Skylines (49 tl>12, 25 TL): simülasyon, şehir kurma 85

en popüler şehir kurma oyunlarından. Ama Paradox oyunu olduğundan DLC'ler olmadan bir yere kadar götürüyor. Ayrıca da modlarda önemli. Modlar ise atölye de olduğundan bu oyunu Epic üzerinden almak biraz dezavtanajlı oluyor. Yine de çeşitlilik açısından listeye koydum oyunu.

17. Frostpunk (49 tl>12, 25 TL): şehir kurma, hayatta kalma 84

halkınızı donmuş bir dünyada hayatta tutmaya çalışıyorsunuz. Hayatta kalma, şehir kurma, strateji ögelerini içeren kış mevsiminde oynamalık bir oyun olmuş. Türe uzak olanları zorlayacağını da söyleyeyim. Çünkü aşina olanları da zorladığı oluyor oyunun.

18. Hello Neighbor (50 tl>12, 50 TL): korku, gizlilik 38

korku oyunu oynamak isteyen ama korkanlar için bir oyun. Bıyıklı bir adamdan 21. yüzyılda ne kadar korkabilirsiniz ki?

19. PC Building Simulator (32 tl>12, 80 TL): simülasyon

detayları düşünülmüş bir oyun. Donanıma meraklı olanların seveceğine eminim. Ayrıca eğitici yönü de var. Bu alanda kendinizi geliştirmenize yardımı kesinlikle olacaktır.

20. Behind the Frame: The Finest Scenery (16, 50 tl>13, 20 TL): bulmaca, point-Click

ressam bir kadının hayatına misafir oluyoruz. Çizimleriyle, atmosferiyle ve müzikleriyle terapi niyetine oynanacak tatlı bir oyun.

21, Assassin's Creed II (44, 99 tl>13, 49 TL): aksiyon, parkur 86

normalde koymayacaktım ama Ezio'nun hatrına koydum listeye. Sistemi iyi olmayan ve hala oynamayanlar için değerlendirilmesi gerek bir oyun.

22. Just Cause 4 Reloaded (69 tl>13, 80 TL): açık dünya, aksiyon 68

vurdulu kırdılı, kafa dağıtmalık oyun. Hikaye falan aramayın etrafı yıkın geçin. Ama alabiliyorsanız üçüncü oyununu alın, Epic'te bulamadığım için koyamadım listeye. Sebebi ise birçok açıdan 3. oyunun daha iyi olması.

23. Elite Dangerous (69 tl>13, 80 TL): uzay, simülasyon 80

uzay temalı bir MMO oyun. Uzaya ilgisi olanların kesinlikle göz atması gerek. Oyunun içine girince uzayın ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz. Oynanış süresinin ne kadar uzayabileceğini düşünürsek fiyatını hak eden bir oyun.

24. Kingdom Come: Deliverance (50 tl>15 TL): açık dünya, RPG 76

Orta Çağ Skyrim'i diyebilir miyiz? Tamamen olmasa da diyebiliriz. Oyunun aşırı gerçekçi olduğunu belirtmem lazım. Bu gerçekçiliği sayesinde türü biraz simülasyona kayıyor. Orta Çağ'ı temasını seviyorsanız bu hoşunuza gidecektir. Tabii gerçekten seviyorsanız. Zira bu gerçekçiliği severim demiştim ama 5. saatimden oyunu kolaylaştıran birkaç mod kurdum.

25. The Witcher 3: Wild Hunt - Game of the Year Edition (75 tl>15 TL): açık dünya, aksiyon 93-10/10

gerçekten üzerine konuşmaya gerek var mı? Oynayın oynattırın. aslında loreuna aşık olmasam tam puan vermem ama objektiflikte bir yere kadar oluyor.

26. The Escapists 2 (60 tl>15 TL): çok oyunculu, strateji 75

Prison Break'in üzerine çok güzel gidecek bir oyun. Farklı farklı hapishanelerden türlü strateji ile kaçıyoruz. Üstelik bunu arkadaşlarımızla da yapabiliyoruz. Co-op ve split screen modu ile oyunun zevki katlanıyor. Bu fiyata kesinlikle alınması gereken bir oyun.

27. The Darkside Detective: A Fumble in the Dark (21 tl>15, 75 TL): point-Click, macera 84

üzerine çok yorum yapamıyorum çünkü Steam incelemelerin yarısında güzel pixel grafikler, mizah vs. yazıyor. Kalan yarısı da "恭喜麦奎因和杜利获得感动双湖城年度像素人奖" gibi şeyler. Türkçe hiçbir şey bulamadım. Bu yüzden önceki oyuna ve metacritic puanına bakarak öneriyorum.

28. theHunter: Call of the Wild™ (32 tl>16 TL): simülasyon, açık dünya 64

en sağlam avcılık oyunlarından. Avcılığa meraklıları mekanikleriyle, grafikleriyle tatmin edecektir. Geriye kalan arkadaşlar ise sabırlı ise beğenecektir. Çünkü vurduğunuz AVI aramanız 1 saat sürebilir. Ayrıca açık dünya olduğu için 4 TL daha verip ATV DLC'si almak mantıklı olacaktır.

29. Mafia II: Definitive Edition (49 tl>16, 17 TL): aksiyon, suç 72

özellikle kış mevsiminde oynamalık, lineer yapısıyla güzel hikayesine dalabileceğimiz mafya temalı bir yapım. Ben böyle anlatıyorum da aramızda "üzgünüm evlat, Joe anlaşmamıza dahil değildi." repiliğini bilmeyen yoktur. Definitive oluşuna gelirsek olmasa daha iyiydi. Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum, tadımız kaçmasın. Ayrıca aramızda Mafia 2bitirmeyip üstüne oyun önerisinde bulunanlar var. Onlara yapacak bir şey yok arkadaşlar. şu işler bir düzelsin -1.5 sene sürer yaklaşık- ben de oynayacağım bu oyunu :D.

30. Mafia III: Definitive Edition (49 tl>16, 17 TL): açık dünya, suç 62

serinin nefret edilen, tekrar eden yapısı gibi sebeplerden yerden yere vurulan oyunu. Henüz oyunu bitirmedim -ve listemin gerilerinde belki de hiç bitirmem-. Bir ihtimal dedikleri kadar kötü değildir diyerek ekledim listeye. Mafya temasını sevenler bi' göz atsın.

31. Europa Universalis IV (69 tl>17, 25 TL): strateji, tarih 87-7/10

1444-1881 yılları arasında geçen devasa bir strateji oyunu. Tarihi merakı olan ve vakti olan alsın. Yüzlerce saat götürecektir. Bense türünün iyi bir örneği olsa da oyuna harcayacak bu kadar vaktim olmadığı için 7 verdim. Bu yüzden 7 vermem sizi çok yanıltmasın, hakkını verip oynadığım bir oyun değildi.

32. Among Trees (24, 70 tl>17, 29 TL): hayatta kalma, atmosferik

hayatta kalma oyunu olarak biraz yetersiz kalıyor ama çok iyi bir atmosferi var. Kendisini de sırf bunun için koydum listeye. Girin oyuna rastgele bir SS alıp duvar kâğıdı yapın. Ayrıca başlıktaki görsel bu oyuna ait.

33. Overcooked! 2 (70 tl>17, 50 TL): çok oyunculu, basit eğlence 81

farklı challangelar ile aşçılık yaptığımız, eş dost ile oynamalık oyun.

34. UNO (44, 99 tl>17, 99 TL): çok oyunculu, basit eğlence

bildiğimiz UNO, ne kadar anlatabilirim bilmiyorum. Arkaşlarla oynamalık bir kart oyunu.

35. House Flipper (33 tl>18 TL): simülasyon 68

ev tadilatı yapıp, içini dizayn edip satıyorsunuz. Böyle böyle işler büyüyor daha fazla özellik açıyorsunuz vs. oyun bir yerden sonra tekrara düşüyor ama kafa dağıtmak için güzel bir oyun.

36. Mothergunship (99 tl>19, 80 TL): aksiyon, FPS 72

Doom gibi ama kendi silahlarını yapıyorsun. Hem kafa dağıtmak isteyen hem de biraz kafasını kullanmak isteyenler için güzel oyun.

37. Assassin's Creed Unity (135 tl>20 TL): açık dünya, parkur 70

ilk çıktığı zamanki gibi optimizasyon, bug sorunları yok. Önce bunu belirteyim. Oyuna gelirsek klasik AC oyunu. Mekanikler, combat vs. hemen hemen aynı. Bu yüzden klasik AC oyunu alırken geçtiği dönem, şehir göz önünde bulundurulup alınmalı bence. Çünkü Ubisoft oyunlarına şehri aktarmayı çok iyi biliyor. Unity'den önce Syndicate oynama sebebim de bu. Sanayi dönemi Londra'sı daha çok ilgimi çekmişti.

Eki Görüntüle 1295425

20-50 TL arası oyunlar

38. SUPERHOT (39 tl>23, 40 TL): aksiyon, bullet time 82

kendine özgü mekanikleri olan bir oyun. Zaman sizinle beraber akıyor. Hareket ettiğinizde düşmanlar hareket ediyor, durduğunuz zaman oyun yavaşlıyor. Ve bu oyuna matrix havası katmıyor değil. Güzel aksiyonu ile 3-5 saatte bitirilecek çerezlik bir oyun. Yalnız dikkat edin, ölünce görevlere baştan başlıyorsunuz.

39. Crysis Remastered (69 tl>23, 60 TL): aksiyon, FPS 79 (trilogy için)

lingshan adasına gönderilen bir askerin, adadaki Kuzey Kore askerleri ve başka şeylerle olan mücadelesini anlatan bir oyun. Zaten çoğumuzun oynadığı, duyduğu bir oyun Crysis. Eğer oynamamış varsa seriye giriş için güzel bir fırsat. Daha önce oynayanların oynamasına gerek olduğunu düşünmüyorum.

40. SUPERHOT: Mind Control Delete (39, 99 tl>23, 99): aksiyon, bullet time 78

ilk oyuna ek olarak can barı ve bazı yetenekler ekleniyor. Silahlar için pek yenilik yok. Bölüm tasarımları hakkında memnun olan var olmayan var. İlk oyunu beğenenler bir şans verebilir. Ama ilk oyun oynanmadıysa ilk tavsiyem o oyunun oynanması.

41. Disco Elysium - The Final Cut (61 tl>24, 40 TL): RPG 97

diyolog temelli, muhtemelen oynayacağınız en iyi RPG oyunlardan olacak. Ağır bir ingilizcesi olduğu için dil desteğini beklemenizde fayda var

42. Subnautica (49 tl>24, 50 TL): açık dünya, hayatta kalma 87

düştüğümüz okyanus gezegeninde hayatta kalmaya çalıştığımız bir oyun. Mekanik olarak farklı pek bir şey vaat etmiyor, bildiğimiz hayatta kalma oyunlarından. Öne çıkan yanı okyanus teması, atmosferi. Hayatta kalma oyunu oynamak için güzel bir seçenek.

43. Hades (40 tl>26 TL): aksiyon, roguelike 93-8/10

ölüp ölüp baştan başladığımız bir oyun. Böyle dediğim için tadınız kaçmasın, ölmek istediğiniz zamanlar olacak. Oyundaki gelişmeniz, hikaye ilerleyişi, yeni şeyler açmanız ölüp baştan başlamanıza bağlı. Öldüğünüz zaman karakterlerle yeni diyologlar konuşacaksınız, zaman zaman hikaye akışı için farklı şeyler yapacaksınız. Ben nerede hata yaptım diyerek veya sırf zevk için farklı farklı Build'ler ile devam edeceksiniz. Ve şunu çok net söylebilirim ki aksiyonu çok çeşitli bir oyun. Oyunda tanrılardan aldığınız boonlar, seçtiğiniz silahlar ve silahınızın aspecti ile bir sürü kombinasyon yapabiliyorsunuz. Buna farklı farklı chamberlar ve katlar eklenince oynanış daha da çeşitleniyor. Oldukça güzel olan müzikler de eklenince bu fiyata daha iyisini bulamazsın diyorum. Peki bu kadar övüp neden 8 verdim? 10 verdiğim oyunlar bende özel duygular uyandıran oyunlar. 9 verdiklerim ise God of War, BioShock 1 gibi oyunlar. Hades bu seviyedeki oyunlarla boy ölçüşecek bir yapım değil. İleride yama ile tekrar bitirirsem 9'a yükselir belki. Ayrıca kendisi başlıktaki görselin sahibi.

44. Alien: Isolation (104, 71 tl>26, 17 TL): korku, gerilim 81-6/10

ilk oynadığım ve muhtemelen son oynayacağım korku oyunu. Alien'ın peşinizde olduğunu ve bir anda üstünüze atlayabileceğini bilmek sizi aşırı geriyor. Ya da ilk korku oyunum olduğu için çok gerildim. Korku oyunu olarak yapması gerekenleri güzel yapıyor yani. Ama 8-9 saat oynadıktan sonra tempo düşmeye başlıyor. Hikayesi fena değil, oyunu oynatır. Grafikleri hala güzel, aklımda kalan bir müziği ise yok. Ama toparladığımız zaman fiyatı için güzel bir deneyim veriyor.

45. Hextech Mayhem: A League of Legends Story™ (35 tl>25 TL): ritim, platform 72

doğru zamanda doğru tuşlara basmanız gerekiyor. Doğru tuşlara yeteri kadar basınca kombo yapmaya başlıyorsunuz ve kombolar size ufak çaplı bir görsel şölen sunuyor. Heimerdinger ve Ziggs'in arasındaki diyologlar ve müzikleri -bir ritim oyunu için- hoş. Fiyatına göre biraz kısa sürse de güzel bir çerezlik oyun kısaca.

46. Assassin's Creed Rogue (89 tl>29, 37 TL): açık dünya, parkur 74

kısaca özetlemek gerekirse Black Flag 2. anlatmak gerekirse denizlerde geçen bir AC oyunu. Oynanış aynı. Yine karargah basıyoruz, yine şehir geliştirmeleri yapabiliyoruz, yine sağdan soldan parça toplayıp zırh yapıyoruz vs. sistemi Black Flag kaldırmayanlar veya azılı AC hayranları oynayabilirler.

47. Pillars of Eternity - Definitive Edition (59 tl>29, 50 TL): RPG, izometrik 89

crpg türüne giriş yapmak istiyorsanız ideal oyunlardan. Bu türe ben de divinity ile girmek istiyorum ama vakit, emek istiyorlar ve benim bir süre boyunca vaktim olmayacak. Oyuna gelirsek RPG oyunu arayanların ve kitap okumayı sevenlerin kesinlikle oynaması gerekiyor. Kitap okumayı sevenlerin önerme nedenimoyunda bolca diyalog/yazı olması. Gerçekten oyuna giriyorsunuz ve bir süre sonra içinde kendinizi kaybediyorsunuz, vaktiniz varsa deneyin. Fiyatını her türlü hak ediyor zaten.

48. Dead by Daylight (59 tl>29, 50 TL): korku, çok oyunculu 71-6/10

birinin katil, dördünün kurban olacağı şekilde beş kişi oynanıyor. Katil kurbanları yakalamaya çalışırken kurbanlar kaçıyor. Arkadaş grubunuz varsa oynaması zevkli olacaktır. Tek başınıza oynarsanız kanser olma ihtimaliniz var.

50. Sherlock Holmes: The Devil's Daughter (149 tl>29, 80 TL): dedektiflik, suç 65

2 liraya kadar düşen oyuna böyle bir zam gelmesi can sıkıcı. Öncelikle bunu söyleyeyim. Oyuna gelirsek dedektiflik oyunu olarak yapması gerekenleri güzel yapıyor. Dedektiflik oyunu arayanlar veya Sherlock okumayı sevenler için alınası bir oyun. Ha fiyatına ne kadar değer bilmiyorum artık.

51. Conan Exiles (74, 99 tl>29, 99 TL): açık dünya, hayatta kalma 68

bir hayatta kalma oyunu olarak güzel şeyler vadediyor. Eğer yapı inşaa etmekten hoşlanan birisiysen daha çok vadediyor. Çünkü oyunun bu yanı ön plana çıkan yanlarından. Arkadaşlarınızla veya tek başınıza oynayabilirsiniz.

52. The Forgotten City (40 tl>30 TL): macera, aksiyon 84

hikayesiyle ilgi çekici bir bağımsız yapım. Bu yüzden oynarken de ana noktanızın hikaye olmasını tavsiye ederim. Sürükleyici ve ters köşe yaşatan bir hikayesi olduğu söyleniyor.

53. Oxygen Not Included (39 tl>15, 60 TL): koloni kurma, hayatta kalma 86

oyun basitçe uzayda koloni kurduğumuz ve hayatta kalmaya çalıştığımız bir oyun. Daha önce klei oyunu oynayalar ise bu adamların pek kolay oyun yapmadıklarını bilir. Bu da öyle. Oyuna başlamadan önce birkaç video izleyip temel bazı şeyler öğrenin. Yoksa bebekler kendi çıkardıkları gazda boğulup ölünce ekrana boş boş bakarsınız. Bunların haricinde güzel ve alınabilir bir oyun. Arkada fandomu açmayı da unutmayın.

54. SuchArt: Genius Artist Simulator (33 tl> 24,75 TL): simülasyon, basit eğlence

ressam olup resim çiziyorsunuz. Henüz erken erişimde olduğu için gelişmesi gereken noktalar var. Ama bu haliyle bile gayet güzel ve arkaya güzel bir müzik açınca keyifli saatler geçirtiyor.

55. Subnautica Below Zero (49 tl>31, 85 TL): hayatta kalma, açık dünya 83

hikaye olarak ilk oyundan önceki dönemi anlatıyor. Bana göre ilk oyuna göre en büyük eksisi ise Cylops'un olmaması. Ayrıca ilk oyuna kıyasla karada daha fazla vakit geçiriyoruz. Bunların dışında karakterin konuşması dikkatimi çekti. Toparlarsak ilk oyunu sevenler bu oyunu sevecektir.

56. Sid Meier's Civilization® VI (219 tl>32, 85 TL): sıra tabanlı, strateji 88-8/10

strateji hastası bir arkadaşım vardı. Boş bir dersimizde yapacak bir şeyler arıyorduk. Bu arkadaşım da bir fikrim var dedi, kağıt çıkardı. Harita çizdi bir tane. Benimle beraber 4 kişiyi de yanına aldı. "bu haritadan bir alan seçeceksiniz her alanın kendine ait özellikleri olacak. Yerleri seçtikten sonra tur mantığıyla oyuna başlayacağız. Herkes sırası geldiği zaman bir şeyler yapacak. Mesela ismet kışla yapacak. 3 tur boyunca da kışlanın yapımı sürecek" dedi. Biz de başladık oyuna işte. Hatta diplomasi bile yapıyorduk. İki arkadaşımla kalan arkadaşımın arkasından iş çeviriyorduk. Meğer asıl o üçü benim arkamdan dolabı çeviriyormuş. Savaş açtıklarında kaybetsem de şerefimle dayanmıştım... İşte anlattığım bu anı Civilization'ın en basit halidir. Bu fikir hoşunuza gittiyse çok daha detaylı olanına saatlerinizi gömmek için oyunu alabilirsiniz.

57. Shadow Tactics - Aiko's Choice (40 tl>34 TL): gizlilik, taktiksel 83

ilk oyun -blades of shogun- için genişleme paketi. Yaklaşık 7 saat sürüyor.

Konuyu düzenleyecek moderatör için iki haberim var. İlki normal bir şekilde yukarıdaki 3 oyun konuya sıralama sayıları ile eklenebilir. İkinci haber ise iki oyunu eklemeyi unutmuşum. Oxygen Not Included, The Escapist 2'den sonra listeye eklenmeli. Suchart: Genius artist Simulator ise Disco Elysium - the final Cut'tan sonra listeye eklenmeli. Bu eklemeler nedeniyle de oyunlardaki sıralama sayılarının 26'dan itibaren tekrar düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca Assassin's Creed 2 için puanımı yazmamışım. Metacritic puanından sonra 8/10 notumu eklerseniz güzel olur.

Disco eliysuma türkçe dil desteği geldi diye biliyorum.

Geri
Yukarı