Epic Games Store Eleştirisi

Steam artık oturdu arkadaşlar. Steam'e yüzlerce lira yatırmış insanlar, bu saatten sonra kütüphanelerini sıfırlamak uğruna Epic Store'a geçiş yapar mı? Gerçekten büyük devrim yapmaları lazım ki insanlar geçiş yapsın.

Bugün kaçınız Google'ı bırakıp Yaani kullanıyor? Veya WhatsApp'i bırakıp Bip'e geçti?

Gaben zeki adam. Valve kolay kolay batmaz. Diğerleri piyasadan silinir.

İşte bu fanboyluğun kaçıncı seviyesi diye düşünüyor insan. GabeN para mı veriyor size, benim mi haberim yok yav?

Steam sadece her yönüyle iyi değil basit kullanım arayüzü ve özellike en büyük artısı çok büyük bir pazarı var koleksiyon kartından oyun içi silah,skin vb. steam durdurulamaz bir bombadır fanboylukla alakası yok, sadece steam farm yaparak ekmek yiyen insanlar var sen düşün bu büyük pastadan herkez birer parça alıyor epic store ya da bir başka platform oyunlarının hepsini bedava yapsa bile genede steamdaki hiçbir kullanıcı o saflara geçmez çünkü steam aynı telefonların hayatımıza girip organımız haline gelmesi gibi ayrıca uyuşturucu gibidir bir kez steam kullanıp bir oyun satın alan birisi tekrar torrente çok zor döner :).

Steam sadece her yönüyle iyi değil basit kullanım arayüzü ve özellike en büyük artısı çok büyük bir pazarı var koleksiyon kartından oyun içi silah,skin vb. steam durdurulamaz bir bombadır fanboylukla alakası yok, sadece steam farm yaparak ekmek yiyen insanlar var sen düşün bu büyük pastadan herkez birer parça alıyor epic store ya da bir başka platform oyunlarının hepsini bedava yapsa bile genede steamdaki hiçbir kullanıcı o saflara geçmez çünkü steam aynı telefonların hayatımıza girip organımız haline gelmesi gibi ayrıca uyuşturucu gibidir bir kez steam kullanıp bir oyun satın alan birisi tekrar torrente çok zor döner :).
Birde bu tarafı var. Torrenti hala aktif kullanıyorum. Ama steam yüzünden 5 6 senedir 1 tane oyun indirmedim torrentten. Eski zamanda korsan bitirdiğim call of duty serilerini satın alıp steam üzerinden oynamak paha biçilemez :)

Misal forza horizon 4 ü istiyorum çok. Ama o oyunun lanet olası kütüphanemde olması lazım o sebepten almıyorum :D

Gabe Newell'ın bir sözü vardır: "Korsan, sadece bir hizmet sorunudur. "
Şimdi bundan bir altı yedi yıl önce filmleri, dizileri, oyunları veya müzikleri satın mı alıyordunuz, yoksa korsan mı indiriyordunuz?
Eminim ki yüzde 80 veya 90 gibi azımsanmayacak bir kısım, oyunları korsan indiriyorum diyecektir. Peki şu an bu sayılanları korsan olarak kullanmaya devam ediyor musunuz? Hayır. Peki neden?
Çünkü arkadaşlar Netflix var, BluTV var, Steam var, Spotify var. Bunlar size iyi hizmet sunuyor. Tek tuşla müziğinize, oyununuza veya dizinize devam edebiliyorsunuz.

Şimdi bugün aynı şarkı YouTube'da da var, Spotify'da da var. Peki neden siz bedava dinlemek varken Spotify'a para ödüyorsunuz? Çünkü size güzel hizmet sunuyor.

Şimdi, Epic Games'i ele alalım: Adamlarda servisin "s" si yok. Yok yani, bildiğiniz yok. Adamlar kendi yaptıkları, sitelerinde yayınlandıkları yol haritasına bile uyamıyor. Adamlar bir Launcher'ın en önemli özelliği olan Cloud Save'i bile daha anca getirebildiler.
Servis sunmamasını bir kenara bırakın, izledikleri politika ile bir çok insanı kendinden nefret ettirmiş bir platform.
Bugün Meteo Exodus, Divison 2, RDR2, Borderlands 3 oyunlarının yapımcılarına para verip, kendi platdormunda yayınlamaya zorluyor. Burada kimse rekabet müşteriye yarar demesin. Bu rekabet değil arkadaşlar, tekelliktir. Siz o oyunu G2A.com dan da alabilirdiniz, DurmaPlay üzerinden de alabilirdiniz, Kinguin'den de alabilirdiniz, Oynasanadan da satın alabilirdiniz. Ama bugün bu yukarıda saydığım oyunlardan birini almaya kalksanız Epic Games'ten almanız gerekiyor. Bir platform düşünün ki, indie yapımcılar bile, oyunumuzu Epic Games Store üzerinden alacaksınız korsan indirin daha iyi diyor olsun.
İşin ironik kıs mı, satmıyor. Evet arkadaşlar oyunlar satmıyor. Mesela Metro Exodus'u ele alalım: Yayımcı firmanın sunduğu raporada, oyunun satışlarının büyük bir kısmının konsollarda olduğunu söylediler. Epic Games'teki satışlar hakkında bilgi vermediler ama PC platformunda satışların sene başında iyi olduğunu söylediler.
Sene başında arkadaşlar, yani Steam'de olduğu o kısa sürede.

Daha sonradan bu konu hakkında paraları sayesinde raporlarda değişiklik yaptılar tabii, orası başka :D
Ayrıca bu adamlara göre satışlar o rezil Launcher'da koca PlayStation'dan daha fazla satmış. Bugün en kullanıcı dostu olarak bildiğimiz Witcher 3' ün bile satışlarının yüzde 55 gibi bir kısmı konsollardan gelirken, Metro Exodus konsollarda PC'den daha az satmış.

Şimdi gelelim buradaki olaya: Epic Games Store'da gördüğümüz indirimler ve ücretsiz olan oyunlarda açığı Epic Games kapatıyor. Kimin parasıyla? Arkasını dayandığı Tencent'ın parasıyla.

Bakın küçük yapımcıları anlıyorum. Eğer küçük yapımcılar popüler olmak yerine cok para kazanmayı tercih ederse buna bir şey diyemeyiz. Ama sonuç ortada. Epic Games'i seçen yapımcı büyük değilse unutulup gidiyor. Büyük şirketler de oyununu bizi değil cebini düşünerek Epic Games Store'a koyarak, insanları korsana teşvik ediyorlar. (Kusura bakmayın, ben burada korsan indirenleri yadırgayamam, çünkü kimse verdiği paranın hakkını almayacağı bir servisten oyun oynamak istemez. )
Benden bu kadar sizin de görüşlerinizi almak istiyorum.
--Alıntı yaptığım yerler Ne Olduğu Bilinmeyen Kanal adlı YouTube kanalına aittir. --
Katılıyorum. Sen farklı bir platform değilsin ki sana özel oyun çıksın. Metroyu sat yüzde 50 -60-70 (sallıyorum normalde ne kadara satıldı bilmiyorum) kullanıcılar sana kendi isteği ile gelsin zorunluktan değil.

Epic Games'in olması güzel bence. Getirdiği oyunlar güzel. Steam paraya kıyıp bir şey yapmıyorsa bu Steam'in suçu. Epic Games sayesinde Last Of Us, Heavy Rain ve Detroit Become Human gibi oyunlar oynayabileceğiz. Çıkış tarihi Steam'de 2020 gözüken The Sinking City oyununu Epic Games'in sayesinde oynayıp bitirdim.

Son düzenleme:
Epic Games'in olması güzel bence. Getirdiği oyunlar güzel. Steam paraya kıyıp bir şey yapmıyorsa bu Steam'in suçu. Epic Games sayesinde Last Of Us, Heavy Rain ve Detroit Become Human gibi oyunlar oynayabileceğiz. Çıkış tarihi Steam'de 2020 gözüken The Sinking City oyununu Epic Games'in sayesinde oynayıp bitirdim.
Sony ile sözleşmesi bittiği için multiplatforma geçtiler. Epic Games burada hiçbir şey yapmadı, sadece hazıra kondu.
Screenshot_20190819_095146.jpg

Sonuç olarak Steam üzerinden bu oyunları oynayamıyoruz. Epic Games olmasa Steam üzerinden bu oyunları alabilir miydin?
1 yıllık anlaşma imzalayıp işi tekelliğe vurunca nasıl Steam'den oynayacağız, bana söyler misiniz?
Ayrıca Quantic Dream'e yatırım yapıp oyunun multiplatform olmasını sağlayan, Çinli şirket NetEase'dir.
Ayrıca sorunuza cevap vereyim: Evet, Epic Games Store tekellik yapmasaydı, o oyun Steam'e gelecekti.

Bu oyunları istediğimiz yerden (Steam, Epic, mağaza, başka satış siteleri vs) alaMAma sebebimiz Epic zaten. Epic Games, oyun firmalarına peşin para teklif edip "1 yıllık kazancınızı gerekirse direk verelim, başka platformlarda satışa çıkmayın, sadece bize özel olun" diyor. Arkasında Çin var, Tencent var, kısacası bitmeyecek bir para var. Fortnite'çılar zaten para basıyorlar Epic'e. Amaçları kaliteli rekabet yaratmak değil, rekabeti başlamadan bitirmek. Yoksa Steam dışında platformlar olması normal şartlar altında hepimiz için iyi olurdu.

Olaya gerçekçi bakmıyor, bakamıyorsunuz. Epic Games Store'un Steam'i rakip aldığından beri sizin değişiniz ile "pis" benim değişim ile "profesyonel" hamleler yapması gerekti. Şu an bunu yeterince yapıyor gibi duruyor. Hizmet konusunda bir şey diyemem daha gelişen bir platform kendisi tabii ki de eksikleri olacaktır ve bunları gidermek için belli başlı adımlar atacaktır. Sonuçta yeni olan ama Steam'e rakip olan bir platform.

Geri
Yukarı