Epic Games Store Eleştirisi

Steam paraya kıyıp bir şey yapmıyorsa bu Steam'in suçu. Steam yerine Epic Games mağazasına oyun çıkarmak daha avantajlı geliyor ve öyle yapıyorlar. Epic Games özel oyun çıkıyorsa suç Steam'in hamle yapmaması. @Can Çeralp
Anlamadığınız şeyi tekrar ediyorum : Hiçbir oyun sadece Steam'e özel çıkmaz.- Valve'ın vaptığı VR oyunlar hariç-
Örnek vereyim, Half Life-2:
Adamlar bu oyunu kendisi geliştirdi, ama siz bunu durmaplayden alabiliyorsunuz veya herhangi bir başka ouun dağıtım platformu üzerinden.
Epic Games ise diyor ki, hayır kardeşim bu oyunu sadece buradan alabilirsin. Başka oyun dağıtım platformunu unut.

Peki sen böyle saçma bir tekellik durumu izlerken, işe yaramaz launcher'a güncelleme vermekten bile acizken, ekledikleri oyunların içinde bile steam.dll dosyaları dururken, hatta ve hatta arkadaş daveti için steam'i kendi launcher'ına eklerken, bana bu işe yaramaz oluşumu neden kullanayım. Bak şimdi bunu da açıklayacağım:

Steam büyük yapımcılardan %30 almakta gayet haklı. Siz oyunu Xboxtan, Playstationdan aldığınız zaman sanıyor musunuz tüm para yapımcıya gidiyor. Xbox da %30 kesiyor, Playstation da kesiyor.Bunun yanında servislerine artı ücret ödüyor musunuz? Evet. Peki Steam'de siz servislerini kullanma ücreti ödüyor musunuz? Hayır. Bırakın da adamlar kendi platformları üzerinden %30 alsın yani. Zaten oyununu steamden çekip sadece epic games store'a koyan yapımcı da, beni değil parayı düşündüğünü ima etmiş olmakla kalmıyor, bunu gözüme sokuyor.
E o zaman ben seni neden destekleyeyim? Sen oyununa türkçe bile sunmamışsın yıllardır (Rockstar, Ubisoft) ben şimdi bunu üzerine bir de beni hiç düşünmediğini gösteren platforma koyduğunu göre göre satın alayım?

Ben aynı şeyleri anlatmaktan sıkıldım. Epic Games'e karşıyım, çünkü zorla oyunu kendi platformu üzerinden aldırmaya çalışıyor.

Metro: 2033 ve Metro: Last Light Steam üzerinden alınmışken neden Exodus'ı Epic üzerinden alayım? Ben kütüphanemin dağılmasını veya bölünmesini sevmiyorum belki?

Siz diyorsunuz ki, ha Epic ha Steam ne fark eder? Ben de diyorum ki, bıraksınlar da hangi platformdan alacağıma ben karar vereyim.

Ben aynı şeyleri anlatmaktan sıkıldım. Epic Games'e karşıyım, çünkü zorla oyunu kendi platformu üzerinden aldırmaya çalışıyor.

Metro: 2033 ve Metro: Last Light Steam üzerinden alınmışken neden Exodus'ı Epic üzerinden alayım? Ben kütüphanemin dağılmasını veya bölünmesini sevmiyorum belki?

Siz diyorsunuz ki, ha Epic ha Steam ne fark eder? Ben de diyorum ki, bıraksınlar da hangi platformdan alacağıma ben karar vereyim.
İşin absürt tarafı nedir biliyor musunuz hocam? Adamlar ne kadar sattığının rakamını veremiyorlar, çünkü oyun satmıyor. Oyunun yüzüne bakan yok :D Örnek verirsek Satisfactory Epic Games'in indirim açığını yapımcıya ödeme olayından çok para kazandı.
Peki oyuna ne oldu? Yüzüne bakan yok :D

Metro serisini ele alalım ya da: Last Light'dan 2.5 kat fazla sattı diyor. 2013'te neredeyse hiç tanınmayan bir serinin oyunundan iki buçuk kat fazla sattı yani :D
Açıklamaları bile komedi iken, bu adamların neyini savunuyorlar anlamıyorum.

O oyun zaten her iki platform üzerinden satılsaydı Epic'in yüzüne bakan fazla kullanıcı olmazdı. Şurada kaldı 6 ay, ondan sonra parayı basıp Steam üzerinden alacağım.
Ben şuna eminim hocam: Oyun o Steam'de olduğu ufacık zaman diliminde, Epic Games Store'da olduğu altı aylık süreden çok daha fazla sattı.
Çünkü adamlar bile diyor: Sene başında iyi durumdaydı satışlar diye. Durumu siz düşünün :D

Ben şuna eminim hocam: Oyun o Steam'de olduğu ufacık zaman diliminde, Epic Games Store'da olduğu altı aylık süreden çok daha fazla sattı.
Çünkü adamlar bile diyor: Sene başında iyi durumdaydı satışlar diye. Durumu siz düşünün :D
Metro Exodus ilk çıktığı zaman 80 lira civarında bir fiyata sahipti.

Steam daha iyidir ama Epic'in bedava oyun dağıtması işime yaradı. Oynamayı çok istediğim Celeste ve The Messenger'ı oynadım. Eğer koleksiyon takıntım olsaydı Epic'e sövebilirdim.

Ben bu yazıyı yazdığım süreden sonra EGS kendini daha iyi yerlere getirdi. O yüzden yazılarımdaki çoğu şeyi geçesiz sayabilirim. Özellikle destek konusunda çok iyiler şu an.
Normalde boyutu 35GB olan Witcher 3 neden EGS'de 75GB sebebi nedir ki? Para iadesi bekliyorum 2 gündür.
Sıkıştırma farkı olabilir mi? Ayrıca iade 15 gün içinde yapılıyor.

Geri
Yukarı