Epic Games vs Steam

İkisi de oyun satılmasına aracılık ederek para kazanan platformlar. Epic ayriyeten oyun ve oyun motoru da yapıyor, Steam uzun süredir oyun yapmıyor. Epic ücretsiz oyun, kupon vererek, daha az komisyon alarak, bazı oyunların fiyatlarını düşürerek oyuncuları çekmeye çalışırken Steam ise sosyal medya platformu gibi içerikler sunarak, sürekli indirimler yaparak oyuncuları çekmeye çalışıyor.

Uzun zamandır Steam'den oyun almadım çünkü birçok oyun hem Epic'te daha ucuz hem de pahalı oyunlar kuponla daha ucuza geliyor. Ücretsiz oyunlar da cabası.

Konu içeriğini görmesek saçma bir soru diyecektim. Arkadaş belli ki öğrenmek istiyor. İkisi de oyun platformu kardeşim. Biri A biri B biri C işte. Hangisinde işine gelen bir şey varsa onunla ilgileneceksin. Hala da kıyas yapanlar var 😀 İkisini de kullanın abi Steam fan olunca şirket sizi ortak yapmıyor.

Kupon veriyor, birçok oyun Epic'te daha ucuz ve bırak 3-4'ü 20-30 kadar iyi oyun verdiler.
Fanboy olmaya gerek yok, sizin iyi oyun dediğiniz 30 liralık oyunlar falan. Steam'in oyun çeşitliliği, ara yüzü, sosyal ortamı, pazar vb. şeyleri ile rakip olamaz. Steam'in yanına bedava oyun verdiği için alınabilir.

Bana göre ikisi arasında benim kullanım olanaklarıma göre pek fark yok. İkisi de oyun platformu. Epic Games ücretsiz verdiği oyunlar ile büyük bir kullanıcı kitlesini yakaladı. Özellikle GTA 5 gibi bir oyunu ücretsiz vermesi çoğu oyuncunun hoşuna giden, güzel bir davranıştı bence. Steam ise en köklü ve güvenilir oyun platformudur bence. Ama kitlesi zaten büyük olduğu için ücretsiz oyun vermez. Versede ucuz ve bağımsız yapımları verir genelde. Bana kalırsa bir oyun alınacağında ilk Steam'e bakılmalı daha sonra Epic Games'e. İki platformdada aynı fiyatsa eğer oyun. Arayüzü, kullanım kalitesi, oyun başarımları ve ne kadar oynadığını saat bazlı gösterdiği için Steam'i tercih ederim. Bazen Epic Games 60₺'lik indirim kuponları dağıtıyor ve çoğu güzel oyun çok güzel fiyata geliyor. Mesela 2 hafta önce Steam'den 150₺ vererek aldığım Red Dead Redemption 2 Epic Games üzerinde indirim kuponu ile 90₺ oluyor. (İki hafta daha bekleseydim 60₺ daha ucuza almış olacaktım neyse sağlık olsun.) Ne kadar Steam'i daha çok beğensemde mâlum bu oyun fiyatlarında cebimi en az yakacak olanı tercih ederim. O yüzden hangi platformda daha ucuzsa o platformdan alma taraftarıyım oyunları.

Fanboy olmaya gerek yok, sizin iyi oyun dediğiniz 30 liralık oyunlar falan. Steam'in oyun çeşitliliği, ara yüzü, sosyal ortamı, pazar vb. şeyleri ile rakip olamaz. Steam'in yanına bedava oyun verdiği için alınabilir.
Doğru, fanboyluğa gerek yok. Bizim oyun dediğimiz 30 liralık oyun değil mi? Zaten 400 liralık değilse oyun kötüdür, 30 liraysa asla iyi olamaz. 30 liralık yüzlerce şaheser sayarım sana.

Oyun çeşitliliği var Steam'de evet peki Epic'te daha ucuzsa, hatta bu fark 100 liraysa yine Steam'den mi alırsın? Yazdım zaten yukarıda, Steam'in avantajları sadece mağaza olmaması ama şu ekonomide sırf kart, başarım için 70-80 lira fazladan verebilecek çok kişi yok.

İşin kısası; kimde daha ucuzsa oradan alınır, aynı fiyattaysa Steam'den alınır.

Steam dediğimiz platform geniş bir platform. Genişten kastım hem kitle hem içerik olarak. Steam uzun yıllardır piyasada olduğu için birçok sorunun çözümü dahi mevcut, hatta sorun dahi sayılmayacak problemler mevcut(bug, hata, yanlış ödeme gibi şeylerden bahsediyorum). Ancak Epic'te durum böyle değil, kendisi daha yeni olduğu için birçok sorun mevcut, en büyük örneği Epic'in kendisi. İnanılmaz derecede yavaş.

Epic'in amacı oyun, ancak Steam sadece oyuna dayalı değildir. İçerisinde uygulama, oyunlar, filmler hatta yazılım dahi vardır. Arkadaşlarla konuşma, grup kurma, sunucu kurma, ticaret yapma ve daha nicesi. Epic çoğu özellikten mahrumdur.

Genel bakarsak Steam gerçekten iyidir. Ancak bana göre bir oyuncunun tek derdi oyunu nasıl aldığı ve nasıl oynanmasıdır. O yüzden her ikisindende faydalanın, gidip de her yere 'Steam adamdır' 'Epic çöp' gibi ibareler kurmayınız lütfen.

Yeni konular

Geri
Yukarı