Epic Games vs Steam

Kalıcı kullanıcı değil geçici kullanıcı. 2 gün boyunca "listede erişimde en iyiyiz" diye sevinmek kalıcı başarı değildir. Steam köklü bir platform. İçindeki her tıklanmaya müsait şey bir şaheser. Epic Games'in o oyunları bedavaya vermesinin tek yanı Fortnite ve Unreal Engine. Geçmesi konusu ise imkansız. Arkadaşım geçen gün kendi hatası ile hesabını çaldırdı WhatsApp'den ağladı 3 saat sonra aynı hesapla CS:GO oynadı. Bu kadar hızlı desteği verecek, aynı arayüze sahip olacak, "Steam'deki oyunlarınızı buraya taşımak ücretsiz" diyecek, yine bedava oyunlar verecek ki geçsin yoksa Steam kapansa bile zor.

Bence Epic Games'in Steam'i yakalaması biraz uzun sürecek. Bedava oyun vererek kısa bir süre çekiyor ama genele baktığın zaman alt yapı ve arayüz olarak Steam çok çok daha kaliteli. Ayrıca Epic'in açılışta yaptığı bir Metro Exodus olayı vardı ki evlere şenlik. Nasıl bir anlaşma yapıp dayattıysa ön sipariş verip ödeme yapan Steam kullanıcılarına vermeyeceklerini söylemişlerdi, sonra tepkilere dayanamayıp geri adım attılar. Benimde hem Steam hemde Epic hesabım var ama şu indirim günlerine kadar (indirim kuponları ile birlikte) daha oyun almamıştım. Çok uygun fiyatlar olmasa almayı da düşünmüyorum.

Şaka bir yana, Steam, oyuncuların ve oyun dünyasının sosyal medyasıdır. Sadece oyun satmakla olmuyor bu iş. Steam hem köklü hem de kalitesine erişebilecek bir başka platform yok, ki olsa bile insanların tüm düzeni Steam'de olduğundan bırakıp geçmezler. Burada kendi forumu, topluluk özellikleri olan ve sesli görüşme bile yapabildiğimiz, neredeyse tüm oyunların yer aldığı Steam platformu ile sadece ücretsiz oyun verip adam gibi bir arayüzü bile olmayan bir platformu karşılaştırıyoruz. Elbette Steam'i geçmesi imkansız. Steam internetin "oyun kısmı" gibi. Hiç oyun kültürü olmayan insanın bile elbet Steam hesabı vardır.

here.jpg

İroni yapmıştım. Benim hatam. :)

Epic Games Store bir Rockstar oyunu dağıtabiliyorsa elbette Steam'de dağıtabilir. Ancak Epic Games'in Steam'i geçmesi çok zor olduğu için Steam beleşe oyun dağıtmayacaktır şuan.

Epic daha yenilikçi. Fiyat politikaları Steam'in çok üstünde.
Oyunlara daha yorum yazamıyoruz, bunun neresi yenilikçi mağaza? Yazın yenilikçilik ve fiyat üzerinde, yenilikçilikten kastın nedir, profilinde gökkuşağı filan mı istiyorsun?
Üstelik Steam'in getirmiş olduğu herhangi bir yeniliğin Epic Games yüzünden olduğunu düşünmüyorum.

Epic Games Store Indie oyun yapımcılarına daha fazla fırsat sunuyor olabilir ancak unutmayın ki Indie oyun yapımcılarının karı buna göre değişecektir, sonuçta Epic Games ile Steam'in kullanıcı sayısı arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca Steam her ne kadar tekil olmasada PlayStation Store ve Xbox Store gibi yanlış hatırlamıyorsam %30 komisyon alıyor.

Yenilikçilik sadece fiyat ile olmaz ki zaten bu fiyatları babasının hayrına vermiyor. Steam karşısında gelişmeye çalışan bir site olduğu için Epic Games bu kuponları, indirimleri yapıyor, kitle büyüdüğünde illaki bunların bir sonu olur.

Epic Games Store sadece kafayı Steam'i geçmeye takmış Fortnite ve Unreal Engine'den kazandığı paraları ile beleş oyunlar dağıtarak kullanıcıların çoğu tarafından beleş oyun sitesi olarak kullanılan bir mağaza, Steam'e yaklaşsa bile Steam'in yapabileceği hamleler ile "dırt" olabilir. Steam şuanda Epic Games'i hissetmiyor. Grand Theft Auto V'yi beleş olmadan önce alan oyuncular dışında...

Son düzenleme:
Bence sadece satın alma olarak olaya bakmamak lazım. Eskiden Steam'da 5 saat geçiren biri artık ücretsiz ya da indirimli aldığı bazı oyunlar sayesi de 5 saatin artık 1-2 saatini Epic te geçiriyor. Saatlik tüketici yoğunluğuna yapılan yatırım bu. Elbette bunun olumlu faydalı Epic e yarayacaktır. Bazen rakibi yok etmek değil yavaş yavaş ve sürekli ensesinde olmak ta rahatsız etmek iyidir.

Bence sadece satın alma olarak olaya bakmamak lazım. Eskiden Steam'da 5 saat geçiren biri artık ücretsiz ya da indirimli aldığı bazı oyunlar sayesi de 5 saatin artık 1-2 saatini Epic te geçiriyor. Saatlik tüketici yoğunluğuna yapılan yatırım bu. Elbette bunun olumlu faydalı Epic e yarayacaktır. Bazen rakibi yok etmek değil yavaş yavaş ve sürekli ensesinde olmak ta rahatsız etmek iyidir.

Sonunda mantıklı bir yorum.
İroni yapmıştım. Benim hatam. :)

Epic Games Store bir Rockstar oyunu dağıtabiliyorsa elbette Steam'de dağıtabilir. Ancak Epic Games'in Steam'i geçmesi çok zor olduğu için Steam beleşe oyun dağıtmayacaktır şu an.

Oyunlara daha yorum yazamıyoruz, bunun neresi yenilikçi mağaza? Yazın yenilikçilik ve fiyat üzerinde, yenilikçilikten kastın nedir, profilinde gökkuşağı falan mı istiyorsun?
Üstelik Steam'in getirmiş olduğu herhangi bir yeniliğin Epic Games yüzünden olduğunu düşünmüyorum.

Epic Games Store ındie oyun yapımcılarına daha fazla fırsat sunuyor olabilir ancak unutmayın ki ındie oyun yapımcılarının karı buna göre değişecektir, sonuçta Epic Games ile Steam'in kullanıcı sayısı arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca Steam her ne kadar tekil olmasa da PlayStation Store ve Xbox Store gibi yanlış hatırlamıyorsam %30 komisyon alıyor.

Yenilikçilik sadece fiyat ile olmaz ki zaten bu fiyatları babasının hayrına vermiyor. Steam karşısında gelişmeye çalışan bir site olduğu için Epic Games bu kuponları, indirimleri yapıyor, kitle büyüdüğünde illaki bunların bir sonu olur.

Epic Games Store sadece kafayı Steam'i geçmeye takmış Fortnite ve Unreal Engine'den kazandığı paraları ile beleş oyunlar dağıtarak kullanıcıların çoğu tarafından beleş oyun sitesi olarak kullanılan bir mağaza, Steam'e yaklaşsa bile Steam'in yapabileceği hamleler ile "Dirt" olabilir. Steam şu anda Epic Games'i hissetmiyor. Grand theft Auto V'yi beleş olmadan önce alan oyuncular dışında...

Bana göre yenilikçi olmak önce rakibinin zayıf yerlerinden başlar. Örneği Steam'den verirsek Epic Games zaten oyunları bedavadan biraz pahalıya çoğunu indirim kodlarıyla vs. Steam'da 250 lira olan oyunu 20 30 Türk lirası gibi komik rakamlara alabiliyorsunuz. Eskiden bir kullanıcı Steam'da 5 6 saat vakit geçiriyorsa artık bunun 3 4 saatini Epic'te geçirir ki bence bu epic için çok yararlı bir şey. Epic Games 2 3 ay içinde Steam gibi bir şeyi düşüremez. Veyahut ondan öne de geçemez ama şu an biliyoruz ki Steam'ı rahatsız edebiliyor en azından bir şeyler vadediyor ve vadettiği şeyi de veriyor. Steam ayda yılda bir indirim yapıyor onu da oyun tarihi eser olarak müzeye işlendiği zaman yapıyor yani artık o oyundan veya uygulamadan bir kar elde edemediğinde yapıyor yani aslında indirim bile yapmamış oluyor sadece para kazanamadığı şeyden indirimler sayesinde daha az para kazanıyor. 2 veya 3 sene sonra Epic Games bence şu an Steam'ın kurduğu otoriteyi elinden alacak. Yorum konusuna gelirsek Epic Games bir oyuna yorum yapmayı getirdi diyelim ama Steam gibi de para göz bir firma diyelim sen yenilikçi olması için yorum yazıp bir oyunu 250 liraya almayı mı seçersin yoksa yorum yapmadan 30 liraya almayı mı? Bence olay bundan ibaret.

Steam ayda yılda bir indirim yapıyor onu da oyun tarihi eser olarak müzeye işlendiği zaman yapıyor
Bir ürün çok taze olduğunda indirim olmayabiliyor, bunu ETS 2'nin "Karadenize Giden Yol" DLC'sinde görmüştüm. Ancak "tarihi eser olduktan sonra"ki derken ne kastediyorsunuz? Daha önce Alien: Isolation adlı oyunda olan -%95 gibi indirimler mi bekliyorsunuz, dev AAA oyunların -%50 indirim yapmaları bile zor olabiliyor. Büyük ihtimal ölü oyunu dev indirime sokmayı Steam değil yapımcılar yapıyor.

Epic Games Store gerçekten çok ciddi indirimler yapıyor. Eğer dediğiniz gibi Steam'e yetişirse indirimlerde yavaş yavaş azalır. Epic Games'in büyük geliri Fortnite ve Unreal Oyun Motoru, olan bu iki gelir kaynağı kaç yıl daha zararına mağazayı işletebilir ki?

Dev oyunları ücretsiz yapmak için sağlam bir para harcanır. Grand Theft Auto V sağlam bir oyun, asıl soru şu: Epic Games ne kadar bu ücretsizlere devam edecek?

2 veya 3 sene sonra Epic Games bence şu an Steam'ın kurduğu otoriteyi elinden alacak.
İnsanların bunu nasıl dediğini anlamıyorum.

Steam'i İninal gibi bir şirket sanıyorlar, sanki Epic Games Steam'e yaklaşınca Steam herhangi bir hamle yapmayacak. Gerçekten... Steam'in Grand Theft Auto'yu beleş olmadan önce alan müşterilerinin isyanı dışında çok etkilendiğini pek sanmıyorum.

Bu arada, umarım herkes Steam'in ayrıca oyuncular için bir sosyal medya olduğunu bilerek tartışmasını yapıyordur.

Epic Games Store Steam'e yetişebilmek için bedava oyun dağıtmasından kim rahatsız olabilir ki... hatta GabeN bile :D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı