Epilepsi ve Askerlik

berkays55

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, daha önce başına gelen varsa diye bir şeyler sormak istedim bu konu hakkında. Bana bundan 2-3 ay önce epilepsi teşhisi kondu ve yarın doktora epilepsi içi rapor çıkartmaya gideceğim. Aynı zamanda bu sene üniversiteden mezun oldum ve tecilim yeni yıl ile bitmiş olacak. Askere çağırılma gibi bir durumum olur mu? Mevcut durumda heyete girip muaf belgesi almaya çalışacağım ama olur da alamazsam askere gitmemek için ne yapmam gerek? Çünkü tedavim devam ediyor, ilaç kullanıyorum ve hatta doktorumun demesine göre alarm bile kurmamam lazım uyanmak için, kendim uyanmalıymışım. Biraz karışık anlattım ama umarım anlamışsınızdır. Konuya hakim arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Öncelikle geçmiş olsun. Aramızdaki tek fark benim böbrek rahatsızlığım olması. Tescil bitince yeniden doktora gidip muayene işlemleri ve sağlık kurulu raporu askerlik ile ilgili raporu verdikten sonra belirtilen alım şartına göre muaf verir ya da vermez. Diyelim vermedi kışlaya gitmeden önce yeniden muayene olacaksınız zaten. Böbrek rahatsızlığım yüzüne askerde yat, kalk sürün yapamazsın dedi nefrolog doktorum. Bu durumu geçen eylül ayında nefrolog doktoruma sormuştum. Üroloji uzmanı bende onay vermişti askeri muayene sonuc raporunda yapabilir diye ama kışlaya gitmeden önce tekrar değerlendirme muayene doktor kesin sonuç verir. TSK askerlik yapma şartlarına baktınız mı? Orada hangi hastalıklar engel yazması lazım.

12 Maddenin A diliminin 1. fıkrası "epilepsi dışında kalan sinir sisteminin hafif derecedeki paroksismal hastalıkları ya da arızalarını" belirler ve bu dilime girenler askerlik yapabilirler.

Büyük ihtimalle askere çağırılmazsınız.
@berkays55
Geçmiş olsun. Umarım iyileşirsiniz.

Öncelikle geçmiş olsun. Aramızdaki tek fark benim böbrek rahatsızlığım olması. Tescil bitince yeniden doktora gidip muayene işlemleri ve sağlık kurulu raporu askerlik ile ilgili raporu verdikten sonra belirtilen alım şartına göre muaf verir ya da vermez. Diyelim vermedi kışlaya gitmeden önce yeniden muayene olacaksınız zaten. Böbrek rahatsızlığım yüzüne askerde yat, kalk sürün yapamazsın dedi nefrolog doktorum. Bu durumu geçen eylül ayında nefrolog doktoruma sormuştum. Üroloji uzmanı bende onay vermişti askeri muayene sonuc raporunda yapabilir diye ama kışlaya gitmeden önce tekrar değerlendirme muayene doktor kesin sonuç verir. TSK askerlik yapma şartlarına baktınız mı? Orada hangi hastalıklar engel yazması lazım.
Doktorum bana kesinlikle yapmaman lazım, her şeyin düzenli olmak zorunda dedi.
12 Maddenin A diliminin 1. fıkrası "epilepsi dışında kalan sinir sisteminin hafif derecedeki paroksismal hastalıkları ya da arızalarını" belirler ve bu dilime girenler askerlik yapabilirler.

Büyük ihtimalle askere çağırılmazsınız.
@berkays55
Geçmiş olsun. Umarım iyileşirsiniz.
Umarım dediğiniz gibi olur, şu şartlarda askerlik yapamam çünkü her şeyim bir düzende.

Sonuç askerlik yapabilir çıkarsa itiraz etme hakkı ve daha gelişmiş hastanede muayene olma şansınız var bunu unutmayın. Büyük ihtimal askerliğe elverişli değildir muaf olursunuz.
Açıkçası ben zaten özel hastanede tedavi görüyorum, her şeyi çok detaylıca yapıyorlar. EEG çekimi bile 3 saat sürdü.

Açıkçası ben zaten özel hastanede tedavi görüyorum, her şeyi çok detaylıca yapıyorlar. Eeg çekimi bile 3 saat sürdü.

Geçmiş olsun hocam. Bende Üniversite hastanesinde muayene oluyorum. Profesör muayene sonucu anca tedaviye kavuştum. Asistanlar yüzüne hep hastaneye ağrı kesici ilaç vurdurmak için gittim.

Geçmiş olsun hocam. Bende Üniversite hastanesinde muayene oluyorum. Profesör muayene sonucu anca tedaviye kavuştum. Asistanlar yüzüne hep hastaneye ağrı kesici ilaç vurdurmak için gittim.
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görüyorum ben de. Doktorum kesinlikle yapmaman lazım, düzenli bir hayat şart falan dedi. Yapamazsın dedi ama bilmiyorum, devlet hastanesinin fikri başka olabilir. Size de çok geçmiş olsun.

Yeditepe üniversitesi hastanesi'nde tedavi görüyorum ben de. Doktorum kesinlikle yapmaman lazım, düzenli bir hayat şart falan dedi. Yapamazsın dedi ama bilmiyorum, devlet hastanesinin fikri başka olabilir. Size de çok geçmiş olsun.

Sağ olun. Celal Bayar'da muayene oluyorum bende asistanlara muayene olmayın tedavi bilmiyorlar olan hastaya oluyor. Hastalığım çok katı kurallar gerektiriyor. Neredeyse sıfır tuz. Ağır iş yapmak yasak. Hastalık yüzüne istediğim üniversiteye bile gidemiyorum. 2020 şubat ayında üroloji uzmanı hücreye etkisi olmadığı için onay verince nefrolog doktoruma sorunca askeriyede yat kalk sürün yüzüne kist patlaması ve sivil hayatta masa başı iş yapabileceğimi söyledi. Ondan sonra kışlaya gitmeden önce son kontrolde tekrar inceleme yapıldığını söyledi. Yedek subay olursam askerlik yapabilirim. Yat/Kalk olmaz subay olduğum için masa başı iş yapacağım sonuçta er gibi muamele yaşamayacağım.

Sağ olun. Celal Bayar'da muayene oluyorum bende asistanlara muayene olmayın tedavi bilmiyorlar olan hastaya oluyor. Hastalığım çok katı kurallar gerektiriyor. Neredeyse sıfır tuz. Ağır iş yapmak yasak. Hastalık yüzüne istediğim üniversiteye bile gidemiyorum. 2020 şubat ayında üroloji uzmanı hücreye etkisi olmadığı için onay verince nefrolog doktoruma sorunca askeriyede yat kalk sürün yüzüne kist patlaması ve sivil hayatta masa başı iş yapabileceğimi söyledi. Ondan sonra kışlaya gitmeden önce son kontrolde tekrar inceleme yapıldığını söyledi. Yedek subay olursam askerlik yapabilirim. Yat/Kalk olmaz subay olduğum için masa başı iş yapacağım sonuçta er gibi muamele yaşamayacağım.
Ben Türkiye'nin epilepsi alanında en iyi doktorlarından birine muayene oluyorum, asistanlarla hiç işim olmadı. Sadece EEG çekimini onlar yaptılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı