Erasmus hakkında sorular

Makaleler
1
Açıkcası 11.sınıfa geçtim. Daha bu konuların konuşulması için belki erken olabilir de. Şimdiden Erasmus aracılığı ile yurt dışın'da üniversite okumayı planlıyorum. Birkaç sorum var sizlere. Sorularımdan bazıları biraz değişik olabilir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sorular.
* Erasmus programına katılmak için şartlar nelerdir?
* 2 senelik bir üniversite okumayı düşünüyorum diyelim. Erasmus programını kazandığımız zaman yurt dışında okuyacağımız üniversite'de 2 senemi okuyoruz yani mezun olana kadar mı okuyoruz yoksa 1 yıl orada okuyup Türkiye'deki üniversitemize gerimi gönderiliyoruz?
* Erasmus kazandığımız zaman Erasmus dahilindeki ülkelerde okumak istediğimiz ülkeyi kendimiz mi seçiyoruz yoksa Erasmus yetkilileri tarafından mı belirleniyor?
* Her üniversitede Erasmus programı var mı?
* Erasmus programın'da ülkeler belirli puanlara ayrılıyor mu?
* Kalacağımız yeri kendimiz mi belirliyoruz yoksa Erasmus yetkilileri tarafından her şey ayarlanıyor mu konaklama vb.?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam acıkcası 10 sınıfa kadar ingilizcem yoktu sonradan ilgi duymaya başladım. Ve sıfırdan İngilizce öğrenmeye başladım. Çok fazla İngilizce üzerine çalıştım ve şu anda B1 seviyesinde bir ingilizcem var ve Hala'da İngilizce öğreniyorum. B2 seviyesi ne kadar yolum var B2 seviyesindeki bir dil bilgisi yeterli diye düşünüyorum.

Hocam acıkcası 10 sınıfa kadar ingilizcem yoktu sonradan ilgi duymaya başladım. Ve sıfırdan İngilizce öğrenmeye başladım. Çok fazla İngilizce üzerine çalıştım ve şu anda B1 seviyesinde bir ingilizcem var ve Hala'da İngilizce öğreniyorum. B2 seviyesi ne kadar yolum var B2 seviyesindeki bir dil bilgisi yeterli diye düşünüyorum.

Benim bildiğim erasmus sınavları oluyor ve üniversite belli bir kontenjan açıyor 10 kişilik varsa sınavda ilk 10 kişi üniversite tarafından gönderiliyor ve şehir büyüklüğüne ve ülkeye göre size belli bir miktar para veriliyor ama o ilk 10 kişiye giremezseniz kendi paranız ile gidebilirsiniz üniversite size destek sağlamaz. Diyelim Berlin gibi bir yere gittiniz size 700 Euro para verilirken oradan daha küçük bir şehirde 50Euro alabilirsiniz. 4 sene olan üniversite bölümlerinde 2. 3. sene erasmusta okuyabiliyorsunuz isteğe bağlı 6 ay staj eğitim için gidebiliyorsunuz. Üniversite konusunda size seçenekler veriliyor gitmek istediğiniz ülkeye göre siz oradan kendi seçiminizi yapıyorsunuz. Ev konusunda pek bir bilgim yok büyük ihtimalle kendiniz ev buluyorsunuz.
İnternet'te bir sürü konu hakkında bilgi mevcut Çilem akar Erasmus konusunda video çekmişti izleyebilirsiniz.

Benim bildiğim erasmus sınavları oluyor ve üniversite belli bir kontenjan açıyor 10 kişilik varsa sınavda ilk 10 kişi üniversite tarafından gönderiliyor ve şehir büyüklüğüne ve ülkeye göre size belli bir miktar para veriliyor ama o ilk 10 kişiye giremezseniz kendi paranız ile gidebilirsiniz üniversite size destek sağlamaz. Diyelim Berlin gibi bir yere gittiniz size 700 Euro para verilirken oradan daha küçük bir şehirde 50Euro alabilirsiniz. 4 sene olan üniversite bölümlerinde 2. 3. sene erasmusta okuyabiliyorsunuz isteğe bağlı 6 ay staj eğitim için gidebiliyorsunuz. Üniversite konusunda size seçenekler veriliyor gitmek istediğiniz ülkeye göre siz oradan kendi seçiminizi yapıyorsunuz. Ev konusunda pek bir bilgim yok büyük ihtimalle kendiniz ev buluyorsunuz.
İnternet'te bir sürü konu hakkında bilgi mevcut çilem akar erasmus konusunda video çekmişti izleyebilirsiniz.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ne kadar 10. sınıf olsam da istemsizce bakma gereği duydum sırf dil bölümü seçeceğim için zaten B1 seviye ingilizcem var ama tek sorun 3 senedir hiçbir şekilde konuşmadığım için sadece yazıda B1 konuşmada A1 derecesine indim. Erasmusa gidecekseniz sosyal olmak zorundasınız benim için en kötü yanı o olacak.

Hocam benim size önerim Discord'ta english diye bir sunucu var. Orada herkes İngilizce konuşuyor bende bir ara girmiştim. Benim fazla işimi görmedide belki sizin görebilir. Sohbet odalarında baya Türk görmüştüm orada.

Geri
Yukarı