Ergenlikte yağ artışı normal midir?

Hocam 14 yaşındayım. 1.71 boyum var. 42 kiloyum. Kızım. Normal mi?
Sorun edeceğin bir şey değil bu. Ergenlik döneminde erkeklerin testesteron düzeyleri yüksektir, kızların ise östrojen düzeyleri yüksektir. Östrojen düzeyinin yüksek olması da vücut yağını arttırır.

Sorun edeceğin bir şey değil bu. Ergenlik döneminde erkeklerin testesteron düzeyleri yüksektir, kızların ise östrojan düzeyleri yüksektir. Östrojan düzeyinin yüksek olması da vücut yağını arttırır.

Hocam kilom boyuma göre zayıf olduğu halde göbeğim de yağ var.

Hocam kilom boyuma göre zayıf olduğu halde göbeğim de yağ var.
Fiziksel aktivite ile ve sağlıksız sayılan yiyeceklerin tüketimini azaltarak bunu çözersin ancak ergenlik döneminde gerçekleşen yağlanma geçici bir şey mi bilmiyorum. Yaşının 14 olması nedeniyle de sana diyet uygula, onu yap bunu yap tarzı önerilerde bulunmak istemiyorum pek.

Son düzenleme:
Fiziksel aktivite ile ve sağlıksız sayılan yiyeceklerin tüketimini azaltarak bunu çözersin ancak ergenlik döneminde gerçekleşen yağlanma geçici bir şey mi bilmiyorum. Yaşının 14 olması nedeniyle de sana diyet uygula, onu yap bunu yap tarzı önerilerde bulunmak istemiyorum pek.

Teşekkür ederim hocam.

Ne alakası var yağ oranı ile cinsiyetin?
Erkeğim.
Erkeklerde daha az olması beklenir çünkü: erkeklerde %2-%24 arası sağlıklı iken kadınlarda %10-%31 sağlıklı sayılıyo ondan dolayı önemli.
Aynı zamanda normaldir östrojen vücuttaki yağı arttırır. Ve ergenliğe girdiğinde östojen salgılanmaya başladığı için normaldir
Hocam 14 yaşındayım. 1.71 boyum var. 42 kiloyum. Kızım. Normal mi?
Normal fakat kilo olarak biraz alman gerekebilir.(Sağlıklı bir biçimde)
Hocam boyum 1.71 kilom 42. kızım. Ama göbeğim bir şey giyince falan belli olmuyor. Dar giyince bile. Oturunca kat kat oluyor.
o zaman şöyle olmuş kas kütlen artması gerekirken yağ kütlen artmış. Bir diyetisyen daha iyi öneri yapacaktır fakat şahsi önerim(ben de kiloluyum) karbonhidratı azaltıp proteini arttırman(karbonhidratı azaltmana da gerek olmayabilir)(sporsuz da işe yarar) ve spordan çok yakın bir yere giderken yürümen daha iyi olur yani ulaşım olarak o kadar hareket yeter. Ama dediğim gibi bir diyetisyene danışman daha iyi olur.

"In another 12-week study, women who increased their protein intake to 30% of calories ate 441 fewer calories per day and lost 11 pounds (5 kg) by simply adding more protein to their diet"

"12 haftalık başka bir çalışmada protein alımını %30'a yükselten(normalde %25) kadınlar; günde 441 daha az kalori aldı ve 5 kilo verdi, sadece protein alımını arttırarak"

Kaynak: Protein Intake — How Much Protein Should You Eat per Day?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı