Ermeni soykırımı gerçek mi?

Soykırım anlam olarak bir insan topluluğunun soyunu yok etmeye çalışmak amacıyla öldürmek, kısırlaştırmak, hasta etmek gibi bir anlamı vardır.

Osmanlı, genel anlamda bir gün kalkıp ya hadi Osmanlı vatandaşı olan, yıllardır birlikte yaşadığımız şu ermenileri tamamen yok edelim diye bir girişim içinde olmadı.

Ermeniler de kendi çapında bağımsızlık mücadelesi içinde olduğu ancak doğal olarak bu Osmanlı'nın bütünlüğüne ve menfaatine aykırı olduğu için Ermeni topluluk, örgütlenip iç savaşı daha büyütmemesi için zorunlu göçe maruz bırakıldı. Bu göç sırasında Ermeniler, Osmanlı subaylarından bölgedeki halka kadar, ki bunlardan birisi de baba tarafından benim atamdır, şiddet eylemlerine maruz kalmışlardır. Zorlu göç koşulları altında da birçok insan hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden Ermeni kişilerin sayısı Türkiye devletinin de aşağı yukarı kabul ettiği 600.000 insandır. Çok büyük bir trajedidir. İstersen soykırım de ona da kabul ancak iki yüzlü olma.

Uluslararası anlamda insan hakları anca 2. Dünya Savaşı sonrası, Hitler'den sonra gelişmiştir. O vakte kadar tüm dünya her yer katliam yeri. Medeniyet, insanlık tarihinde çok yeni. 1912-22 yılları arasında farklı farklı sebeplerden 600.000 ermeni hayatını kaybetmişse de benzer sebeplerden Anadolu'da 2.500. 000 Müslüman, Yahudi insan da ölmüştür.

İki yüzlü olmayını bu yüzden söylüyorum. O soykırımsa bu da soykırım, o trajediyse bu da trajedi. Ermeniler haklı olarak ansın ancak Osmanlı'yı, Hitler konumuna koymaya kimse çalışmasın. Kirli çamaşırları ortaya dökmeye başlarsak kimse masum değildir. Benim bizzat atalarım ermenilere karşı şiddet eylemleri içinde olmuşlardır, Ermeniler de Ruslarla dönüp bütün köydeki erkekleri öldürmüştür.

Geçmiş olaylardaki haklı haksızı aramayı bırakmalıyız çünkü günümüz değerlerine göre kimse haklı değildir, o zamanın değerlerine göre de herkes haklıdır. Geçmişteki vahşetlerden ders almalı bunların bir daha yaşanmaması için bugün hepimizin insan olduğu bilinciyle ortaklaşa, kardeşçe hareket etmeliyiz. Bir daha yaşanmaması için bugün hepimiz savaşın karşısında durmalıyız. Atalarımızın birbirini öldürdüğü yetmedi mi? İsterseniz etmeyin birbirimizi senin gözün mavi senin gözün kahverengi diye diye öldürür, yok ederiz. Bu uğurda dünyayı da yok edecek olmasak hadi olsun derdim, en azından doğa kurtulurdu.

Son düzenleme:
Saygın tarihçilerin örnek bir konuşması. Videoda Avrupa'lı ve Amerikalı başka tarihçilerinde adı geçiyor. Yapılan çalışmaları inceleyebilirsiniz. Bu konuyu siyasilerden değil, tarihçilerden ve tarihi kayıtlardan araştırın. Hukukçular, bu belgelerle tartışır.

Video Adı: İlber Ortaylı "Soykırım diyen cahildir" Teke Tek

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ermeniler ile onlarca yıl barış içinde yaşadık. Özgürlüklerine karışmadık. Fakat bize 1. Dünya Savaş'ın da ihanet ettiler. Köylerde katliam yaptılar. Buna karşı Osmanlı merhametli davranmış onları Suriye'ye göç ettirmiştir. Tabi o günün koşullarıyla insanlar ölmüştür. Tabi oradaki(Suriye'de ki) Ermenilerde rahat durmamış. Kurtuluş Savaş'ın da Güney Cephesin'de bize karşı savaşmışlardır. Yani gerçek değil.

Ermeniler fırsat buldukça bizi sırtımızdan bıçaklamışlar, nihayetinde doğu tarafına sürülmüşler. Bu göç esnasında ölen olmuş. İşin kısacası bu şekilde.

Bu bir soykırım değil, biz bu adamları kılıçtan geçirmedik, toplama kampına alıp sabun yapmadık. Gitmeye zorladık, bu esnada da yardım etmedik. Etmek zorunda değildik çünkü.

Yarın benzer bir durum suriyelilerle de yaşanacak olsa, askerini vuran insanları güzel güzel ülkelerine teslim mi edersin, yoksa bir an önce defedip başlarının çaresine baksınlar mı dersin? Bu da mı soykırım olur sence?

Cidden bu mülteciler çok sıkıntılı arkadaş. İlerdeki yıllarda çok büyük sorun çıkartacaklar.

Hayır tabii ki de. Soykırım olduğunu iddia eden kim varsa biraz geçmişini didin ya PKK ile ya Ermeni diasporası ile bi' bağlantısı çıkar ilişkisi vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır tabii ki de. Soykırım olduğunu iddia eden kim varsa biraz geçmişini didin ya PKK ile ya Ermeni diasporası ile bi' bağlantısı çıkar ilişkisi vardır.
Kesinlikle katılıyorum. Soykırım diyen kişi vatan haininden başka farkı yoktur. Ve üstte soykırım diyen elemanda sanırım öyle.

Geri
Yukarı