Ermeniler mi daha eski Türkler mi?

Ural-Altay diye bir dil ailesi yok. Altay dil ailesi diye bir dil ailesi de yok.

Ayrıca Ermeniler Hint-Avrupa kökenli bir kavim iken Urartular-Hurriler ise Hint-Avrupa kökenli değil, Asya kökenli bir kavimdir.
Tamam hocam siz çok değerli bilgilerinizle devam edin. Doğrulara gözünüzü kapatın. Sizinle konuşmak bile israf neredeyse.

Cevap veremeyince hemen sallamaya başlamalar. Gereksiz bir insansın.
Koskocaman bir dil aile yapısını ve toplumu yok sayıp da hiçbir şey bilmeden bilgi sallayan birisi ile neden daha fazla konuşmaya çalışayım? Normalde cevap vermezdim ama ülkedeki cahillere cevap vermeyince de kendilerini çok bilgili sanıyorlar.

Ayrıca bu konular halen daha tartışmaya sahip ve kesin bir yargıya ermemiş konulardır. Ben bu dil grubunun olduğunu savunanlar ile aynı şekilde düşünüyorum, çünkü sonuç olarak bu halkların da kendine özgü bir konuşma yapısı ve sözcük kullanımı mevcuttu. Ayrıca bu dil çatısının altında yer alan dillerin kalıplar vb. ile birbirine olan benzerlikleri ile belli bir yerden geldiğine kanı getirilir. Sizin dediğiniz çürüme iddiası ise, dil birliği ( sprachbund) kavramına dayanarak böyle bir dil ailesinin olmadığı savunulur. Yani bu konunun iki kolu var ve ben sırf sizin karşıt düşüncenizdeyim diye bildiklerinizi dikte eder ve en doğru sizmişsiniz gibi ortaya atlamanız buradaki sıkıntı durum. Herhangi bir neden ve bilgi göstermeden direkt kendiniz en doğruymuşa getirip oldu bittiye getiriyorsunuz. Bu davranışı gösteren insanla ne konuşulur ne de tartışılır. Bu yüzden cevap vermiyordum. Salladığımdan vb değil. Diğer sözlerinizi de olduğu gibi size geri iade ediyorum. İyi akşamlar.

Koskocaman bir dil aile yapısını ve toplumu yok sayıp da hiçbir şey bilmeden bilgi sallayan birisi ile neden daha fazla konuşmaya çalışayım? Normalde cevap vermezdim ama ülkedeki cahillere cevap vermeyince de kendilerini çok bilgili sanıyorlar.

Ayrıca bu konular halen daha tartışmaya sahip ve kesin bir yargıya ermemiş konulardır. Ben bu dil grubunun olduğunu savunanlar ile aynı şekilde düşünüyorum, çünkü sonuç olarak bu halkların da kendine özgü bir konuşma yapısı ve sözcük kullanımı mevcuttu. Ayrıca bu dil çatısının altında yer alan dillerin kalıplar vb. ile birbirine olan benzerlikleri ile belli bir yerden geldiğine kanı getirilir. Sizin dediğiniz çürüme iddiası ise, dil birliği ( sprachbund) kavramına dayanarak böyle bir dil ailesinin olmadığı savunulur. Yani bu konunun iki kolu var ve ben sırf sizin karşıt düşüncenizdeyim diye bildiklerinizi dikte eder ve en doğru sizmişsiniz gibi ortaya atlamanız buradaki sıkıntı durum. Herhangi bir neden ve bilgi göstermeden direkt kendiniz en doğruymuşa getirip oldu bittiye getiriyorsunuz. Bu davranışı gösteren insanla ne konuşulur ne de tartışılır. Bu yüzden cevap vermiyordum. Salladığımdan vb değil. Diğer sözlerinizi de olduğu gibi size geri iade ediyorum. İyi akşamlar.
ilk başta görüşünüzü doğru diye dikte eden sen değil miydin? Ayrıca benim dediğim görüş bilim dünyasında en çok kabul gören görüştür.

Türkler dağınık ve göçebe yaşadıkları için kökleri M.Ö 5000'e de dayansa 3000'e de dayansa net bir şey denmesi çok zor. Hani çok dağınık biçimde bazı eserler bırakmışlar onları da genelde 19. yy da bazı Avrupa'lı bilim adamları şans eseri bulmuş. Çin'de bulunan ve Çin hükümetinin üzerine 4 mevsim yeşilliğini kaybetmeyen ağaçlar dikip askeri alan diyerek araştırmacıları sokmadığı piramitler var(%100 emin değilim ama birçok resim ve o bölgede yaşadığını iddia eden Uygur türklerinin sözleri var). Az sayıda da olsa mumyalar da var ama göçebe oldukları için net bir şey denemez. Tarihteki Kayıtlara geçmiş savaşlara bakıldığında Roma imparatorluğu eski zamanlarda en çok savaşı yapmış devlet olarak görünüyor ama aslında en çok savaşı yapan değil, bunu kayıt altına aldığı için listede zirveyi görüyor. Kendisini kayıt altına almayan devletler milletler geri planda kalıyor. Eğer Türkler Ermeniler gibi yerleşik hayat sürseydi o zaman anlaşılırdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı