Erteleme hastalığını nasıl atlatırım?

İlk paragraf dedikleriniz de haklısınız. YouTube "daha sonra izle" oynatma listesinde 100+ videom duruyor hala. 1 sene önce eklediğim videoyu hala izlememişim. Erteleye erteleye bugüne kadar gelmiş. Aynı şekilde bu diğer durumlarda da oluyor. Hedeflerimi yapmak istiyorum fakat erteliyorum. Nedeninin dediğim gibi mükemmelliyerçilik olduğunu düşünüyorum çünkü hedefimi gerçekleştirmek isterken gittiğim yolda mükemmel olmama, olamama korkusu var içimde. Veya misal veriyorum, iş için başvuru yapacaksam o gün aşırı derece de utanıyorum ve çekiniyorum. Sırf bu yüzden bile erteliyorum başvuru yapmayı. Bu da bir sebep olabilir tabii.

Planlarımı kurdum, hatta alacağım bilgisayara, entstrümana ve motosiklete kadar düşündüm, bir yere not ettim fakat nafile. Bir türlü başlamayı beceremiyorum. O öz güven yerine gelmiyor. Sadece bu saydıklarım için 6 ay çalışsam yeter. Yani eğreti bir iş olacak, kalıcı değil. Fakat bunu bile yapamıyorum öyle düşünün yani. Zaten vasıfsız olarak bir fabrikaya girsem bile çalışırım. Hiç üşenmem çünkü, hayatta neredeyse en çok istediğim hedeflerim var neticesinde. Bu hedeflerimi başardığım da YKS'ya çalışabilirim. Bakın YKS çalışmayı bile erteliyorum çünkü öncelik bu bahsettiğim hedeflerim. Onları elde etmeden çalışmam söz konusu değil, çok zor. Çünkü mükemmelliyetçilik aynen böyle bir şey. Böyle böyle 3 ay geçti. Ne yapacağımı bilmiyorum hâlen daha. Sizin bahsettiğiniz gibi işi geciktirip daha da gözümde büyütüyor olabilirim...

Ustam aslında o canını sıkan işleri otursan belki 1 ayda halledersin. Giden senden gidiyor. Ben o işleri yapıp başarılı olsan faydasını sen göreceksin. 1300 saat CS:GO oynadım ben mesela 16-21 arasında bin pişmanım. O vakti neye versem hayatıma büyük katkı sağlardı.

O YouTube videolarını 2X yap hızlıca bitir bence hatta gereksiz kısımları hızlıca atla bitir. Bende birikenlerin hepsi iş ile alakalıydı oturdum bazılarını 3X yaptım bazılarını sara sara izledim ama gerçekten işi bilen adam aynı konuyu 10 dk da anlatır herkes anlar iş bilmeyen ama bildiğini sanan adam 1 saatte anlatamaz.

Ustam aslında o canını sıkan işleri otursan belki 1 ayda halledersin. Giden senden gidiyor. Ben o işleri yapıp başarılı olsan faydasını sen göreceksin. 1300 saat CS:GO oynadım ben mesela 16-21 arasında bin pişmanım. O vakti neye versem hayatıma büyük katkı sağlardı.

O YouTube videolarını 2X yap hızlıca bitir bence hatta gereksiz kısımları hızlıca atla bitir. Bende birikenlerin hepsi iş ile alakalıydı oturdum bazılarını 3X yaptım bazılarını sara sara izledim ama gerçekten işi bilen adam aynı konuyu 10 dk da anlatır herkes anlar iş bilmeyen ama bildiğini sanan adam 1 saatte anlatamaz.

Haklısınız. Zamanında CS oynamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorsun ve bunu yapıyorsun. Zamanla anlıyorsun zararlarını ama iş işten geçmiş oluyor. Bende erken anladım bu durumu ve düzeltmem gerekli. Yakında 19 yaşına gireceğim. Çalışmam gerekli para kazanmam gerekli. Oyun oynamıyorum, 1 sene önce bıraktım oyun oynamayı. 20 dakika girsem hemen sıkılıp bırakıyorum. Yani açıkçası çok sıkıldım kendime bir yararı olmayan işleri yapmaktan. Sizin de dediğiniz gibi.

Videoları daha sonraya erteledim çünkü zaten önemsiz videolardı. (bazı oyun videoları). Şu sıralar erteleme ve öz güven, utanma hakkında videolar izliyorum. Videolarda ki söylenen şeylerin hepsini yapıyormuşum ve katılıyorum da söylenen şeylere. Ama bilerek yapıyorum ben neden yaptığımı bilmiyorum ama bilerek yapıyorum.

Az önce bir iş buldum adam numarasını bırakmış hani başvuru yapalım diye. Aramak içimden geliyor ama bir yandan da kalbim çok hızlı atıyor ve endişeleniyorum, kaygı hat safada. Ertelemek daha kolayıma geliyor ve şu an bir YouTube videosu açtım izliyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı