Baskı altında başarılı olamamak ve erteleme hastalığı

Uranhay

Kilopat
Süper Moderatör
Yer
Türkiye
Arkadaşlar merhaba. Benim şu an hayatımda 2 tane problem var ve ikisi de canımı çok sıkıyor. 1.si baskı altında başarılı olamıyorum. Şöyle açıklayayım:

Canlı derslerde edebiyat ve tarih derslerinde soru çözüyoruz ve ben bu soruları hemen çözebiliyorum, maksimum 40 saniyede diyebilirim. Ama aynı soru sınavda olsa soru hakkında en az 1.5 dakika düşünüyorum ve emin olamayınca içimden geçeni işaretliyorum ama ilk işaretlediğim doğru oluyor genelde. Bu canımı sıkan bir konu.

Diğer konu ise bir şeyleri sürekli ertelemek. Mesela saat 14.00'te yapmam gereken şeyi 19.00'a kadar erteliyorum ve 20.00'da tarama sınavım olduğu için yapıyorum bunu, tarama sınavım olmasa daha erteleyeceğim yani.

Bana önerileriniz nelerdir? Ertelemeyi çözmeyi çok denedim ama başarılı olamadım ve size sormak istedim.

Hocam ertelememek için kendinize günlük bir program oluşturun ve ona uymaya çalışın.

Sınavlarda ise tam emin olamadığınızı boş bırakın ve en son birçok soru görünce ister istemez kafa kendini yoruyor soruyu çözmek için, en son çözersiniz.

Hocam ertelememek için kendinize günlük bir program oluşturun ve ona uymaya çalışın.

Sınavlarda ise tam emin olamadığınızı boş bırakın ve en son birçok soru görünce ister istemez kafa kendini yoruyor soruyu çözmek için, en son çözersiniz.
Günlük programım var ve saat 00.00'a kadar bitiriyorum ama sorun o değil. Derse 22'de başlıyorum mesela ve fazla verim alamıyorum, yapmak için yapıyorum yani.

Canlı derslerimiz değişik biraz. Mesela cumartesi günü ders var. Lise 10. sınıfta öğrenim görüyorum.

Canlı dersler en geç (sadece 1 gün) 20.20'de bitiyor. Onun dışında genel olarak 17.40'da bitiyor.
Ben de senle aynı sınıftayım ve dersim bittikten bir buçuk saat sonra tekrar yaparak çalışmaya başlıyorum böylece taze bir şekilde konuları tekrar edip soru çözüyorum, siz de deneyebilirsiniz.

Ben de senle aynı sınıftayım ve dersim bittikten bir buçuk saat sonra tekrar yaparak çalışmaya başlıyorum böylece taze bir şekilde konuları tekrar edip soru çözüyorum, siz de deneyebilirsiniz.
Şimdi şöyle, ben 1 ay öncesine kadar tekrar yapıyordum ama bu zamanlarda çok ertelemeye başladım. Yazılılara çalışmak için en baştan başlama planım vardı ve çöp oldu bu şey yüzünden, neyse ki yazılılar ertelendi. Şuan daha çok zamanım var ve çözmek istiyorum.

Ders bittikten sonra tekrar yapmak istiyorum ama olmuyor işte :( Şunu izleyeyim, şu vakit gelsin başlıyorum diye diye vakit akıp gidiyor.

Hocam o zaman ders çalışma isteğiniz yok, ben ne desem de olay tamamen sizde biter. En azından sınavları düşünerek biraz gayret edin elbet ders çalışma isteği gelir zorlayın kendinizi :)

Hocam o zaman ders çalışma isteğiniz yok, ben ne desem de olay tamamen sizde biter. En azından sınavları düşünerek biraz gayret edin elbet ders çalışma isteği gelir zorlayın kendinizi :)
Ders çalışma isteğiyle alakası tabii var ama tüm sebebin o olduğunu sanmıyorum zira ben yapacağım tüm işleri çok geç yapıyorum.

Ders çalışma isteğiyle alakası tabii var ama tüm sebebin o olduğunu sanmıyorum zira ben yapacağım tüm işleri çok geç yapıyorum.
Hocam biz ne desek de bu alışkanlığı önleyemeyiz dediğim gibi. Kendinizi zorlamadığınız sürece bu olay sürekli devam eder ve alışkanlığa dönüşür, bir zamanlar ben de öyleydim ama artık çevremde sürekli azar yiyince anladım olayın ne kadar ciddi olduğunu. Olay tamamen sizde yani ne desek boş.

Yeni konular

Geri
Yukarı