Erzurum Oyunu Linçleniyor

Yapımcı olarak yerli kelimesinin altına sığınıp resmen copy-paste oyun yapmış. Bu bir hırsızın, ayağının kayıp düşmesi sonucu mülk sahibini dava etmesine benziyor.(mülk sahibi Jahrein değil) Türk milettinin anlamadığı şey bu tür şeylere karşı tavrımızı belirtmediğimiz sürece devamı gelecektir. Global dünyada bütün oyunların çakmasını yapıyormuşuz gibi bir algı çıkacak işin sonunda.

Oyun çıktığında bazı tepkilere yol açmıştı oynanış ve gerekirse diğer konular açısından. Ben şahsen oyunu beğenmedim o kuzey ışıklarını görünce CTRL+v yapmak gibi bir şey bu. Bir de 25 TL fiyatını hak ettiğini düşünmüyorum.
Gel gelelim asıl olaylara Jahrein canlı yayında Erzurum'u alıp oynamaya başladı. Ben de o canlı yayını izlemiştim. 80 dakika oynadıktan sonra en son ayı sahnesinden sonra oyundan çıktı. Oyun hakkında Steam üzerinden inceleme yazdı ve sonra iade etti.

Eki Görüntüle 894417

Bundan sonra ise geliştirici bir cevap yazdı.

Eki Görüntüle 894419

Geliştiricin cevap vermesi ile yapımcı ağır bir linç altına giriyor. Bundan sonra ise pintipanda (tuna akşen) Twitter'dan Erzurum gibi diğer Türk oyunlarının gömüldüğünü söylediği bir tweet atıyor.

Eki Görüntüle 894424

Bundan sonra ise bir gün sonra pintipanda YouTube bir video atıyor ve bunu Twetter'da paylaşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video üzerine Jahrein'e hakaret içeren mesajlar geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani anlayacağınız bir drama olayını dönüşüyor kim haklı kim haksız demeyeceğim ama bence iki tarafta haksız.

Jahrein haksızsa haksız derim, umurumda olmaz. Ama haklı. Oyun iğrenç. Hazır assetler, kopyala yapıştır. Videoyun tanıyorsanız bu oyunu yapmaya başladılar. Sanırım dalga geçmek için 1 hafta sürede falan yapacaklarını söylediler. Ki hak ediyorlar böyle bir oyunu çıkarmaya utanırsın.

Bu kadar abartmayın diyenlere bir sözüm var;
Düşünsenize Türklerin bu kadar kötü anılmasından sonra bir de leş gibi oyun yapıyorlar kopyala yapıştır çakma vs. vs. Diye anıldığını... Bunu hiç düşünmüyorsunuz değil mi?

Türk insanının dini kullanarak menfaat elde edenlerden/dincilerden çektiği nedir arkadaş? Ne zamana kadar devam edecek bu?

Siyasetçi dini kullanır dinin arkasına sığınır her türlü pisliği yapar, din ile üstünü kapatır. Halk her türlü pisliği yapar, kul hakkını anasının sütü gibi helalmişçesine yer ama lafa geldiğinde en baba dinine bağlı insan kesilir. Oyun yapımcısı bile yaptığı leş, copy-paste oyunu dinin arkasına sığınarak savunur.

Biri bir eleştiri mi yaptı? Hemen yapıştır dinsiz damgasını kurtul. Ne güzel valla.

Bıktırdılar vallahi artık. Ne dinmiş yahu. Tüm pislikleri örtüyor değil mi? Bi salın artık bizi, anladık, en baba müslüman sizsiniz.

Bir ikincisi de "yerli ve milli" olayı. Vallahi bıktırdınız. Ne desek boş artık.

Hocam ben her ne kadar Jahrein'i pek sevmesem de(çok sıkı izleyicisi değilim ara sıra izliyorum.) Bu eleştirisi haklı buluyorum. Çünkü oyunda iki Türk müziği bir cami ekleyip diğer şeyleri The Long Dark'ın mekaniklerin vb. daha kötü bir şekilde çalmak oyun yapmak değildir hocam. Hiç kimse kusura bakmasın ama bunları yapıp yeni Türk oyunumuz diyerek insanlara sunmak, insanları kendi Türklüğü üzerinden dolandırmaktır. Eğer bu oyun globale çıksaydı bu tür eleştrilerden binlerce geleceğini de sanırsam herkes biliyordur.

Oyun yapabilmek için belirli bir bütçe lazım olur yani oyunun yapımcısı arkadaşımızın öyle ahım şahım bir oyun yapacak parası yok belki ve ondan geçtim oyun daha yeni çıktı daha beta ileriki süreçlerde buglar olsun nitekim sorunlar elbet düzeltilecek. Jahrein'ni izlemiyorum ama yayında'da oyunu iade ederek ayıp etmiş bence.

Geri
Yukarı