Erzurum Oyunu Linçleniyor

Ben bir oyun yapımcısı olsam oyunu ve işimi düzgün yapayım ki bu nasıl bir oyun demesinler diye elimden geldiğince en iyisini yapmaya çalışırım. Oyun geliştirmek kolay değil tamam ama o zaman işini etik yapacaksın ki için rahat olacak. Ben bunu yapımcıda göremiyorum diğer önceki oyunlarına göre içerik olarak birden nasıl değişti.

Steam'de proximity'nin yanıtına ithafen yazılan bir yorum.
Screenshot_20210224-201155_Steam.jpg

Burada bir emek var. Oyunun iyi yada kötü olması fark etmez. "Kopyala yapıştır yapmış" diyenlere gerçekten güldüm World'den metin kopyalamak gibi bir şey sanıyor sanırım. Adamlar sıfır bütçe ile bir oyun yapmaya çalışıyor elbette zayıf yanları olucak. Oyunu hiç oynamadım fakat destek amaçlı oyunu satın aldım. Bu oyundan topladığı paraları umarım daha iyi bir oyun yapmak için kullanır. Tabi ki de eleştiriler olucak fakat bu eleştirilerin biraz daha yapıcı olmasında fayda var.
Jahrein'in denen adamın internette birkaç videosuna denk geldim. Adam hiç samimi gelmedi aksine itici bir tip kısaca sevmedim. Ama sürekli insanlarla tartışması dikkatimi çekti bu tür şeylerden olay olmaya çalışan yada olay olmayı seven bir adam. Düşüncelerinin benim için bir değeri yoktur. Geliştirici arkadaşta umarım bu tür şeylerden etkilenmez ve işine daha iyi bir şekilde asılır umarım.

@Kenan.dınc, kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Aldığın şey kötüyse kötüdür ve yüzüne vurulur. Emek falan kimseyi ilgilendirmez. Yoksa para bulacaksın, yoksa adam getireceksin, yoksa bilgin edineceksin. Aksi taktirde bu şekilde yüzüne vurulur. Yoksa hiç yapmayacaksın. The Long Dark'ın yapımcısı buldu parayı, bilen adamı getirdi, bilgisi de vardı zaten. Ortaya bombayı bıraktı ve övgüleri aldı.

Oyun çıktığında bazı tepkilere yol açmıştı oynanış ve gerekirse diğer konular açısından. Ben şahsen oyunu beğenmedim o kuzey ışıklarını görünce CTRL+V yapmak gibi bir şey bu. Bir de 25 TL fiyatını hak ettiğini düşünmüyorum.
Gel gelelim asıl olaylara Jahrein canlı yayında Erzurum'u alıp oynamaya başladı. Ben de o canlı yayını izlemiştim. 80 dakika oynadıktan sonra en son ayı sahnesinden sonra oyundan çıktı. Oyun hakkında Steam üzerinden inceleme yazdı ve sonra iade etti.

Eki Görüntüle 894417

Bundan sonra ise geliştirici bir cevap yazdı.

Eki Görüntüle 894419

Geliştiricin cevap vermesi ile yapımcı ağır bir linç altına giriyor. Bundan sonra ise PintiPanda (Tuna Akşen) Twitter'dan Erzurum gibi diğer Türk oyunlarının gömüldüğünü söylediği bir tweet atıyor.

Eki Görüntüle 894424

Bundan sonra ise bir gün sonra PintiPanda YouTube bir video atıyor ve bunu Twetter'da paylaşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video üzerine Jahrein'e hakaret içeren mesajlar geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani anlayacağınız bir drama olayını dönüşüyor kim haklı kim haksız demeyeceğim ama bence iki tarafta haksız.
Oyun kötü olabilir ama jahrein çok tepki vermiş.

Kopyala yapıştır falan anlamam ama kodlarını, görsellerini tamamen internetten aldığım bir 2D engelden kaçma oyunu için bile koskoca 2 gün gitmişti. Bu oyun 3D üstüne soba falan vardı muhtemelen tasarımları kendisi yapmış adam. Olayı tam incelemedim ama GTA V denilen oyunda köpeği helikoptere bindiriyoruz, bazuka yiyoruz ölmüyoruz “çet çok iyi yağ” diyoruz Erzurum diye bir oyunda da şu yeşil ışıklardan dolayı “çet kaka abi ya” diyoruz. Olayı tamamen incelediğimde fikrim değişebilir ama şimdilik görüşüm budur.
Burada bir emek var. Oyunun iyi yada kötü olması fark etmez. "Kopyala yapıştır yapmış" diyenlere gerçekten güldüm World'den metin kopyalamak gibi bir şey sanıyor sanırım.
Cidden öyle. Sadece karekter zıpladığı zaman dandik bir ses çıkarabilsin diye tüm günümü geçirince en kötü oyuna bile bakış açım değişti.

Bence burada ne geliştirici ne Jahrein ne de Tuna abi suçlu. Tek suçlu, aptal toplum. Kim nereye topu atsa oraya gidiyorlar. Kendi akılları fikirleri yok.

Tuna bey, hevesli yapımcıları linçleyip önlerini kesmeyelim ki üretelim kafasında, haklı. Ama Jahrein bunu düşünmeyip sert eleştirmiş, oda haklı. Ne de olsa kopyala yapıştır yapılmış. Yapımcı Jahreine dinsiz muamelesi yaparak kendini aşşağıya çekmiş. Dün oyunu denemek için aldım 1 gün olmadı. İade ediyorum.

Geri
Yukarı