Esad: "Suriye ile Türkiye halkları arasında düşmanlık yok"

• Konuyu başlatan GlorfindeI
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 56
  • Görüntüleme 4B
Ülke veya ırk farketmeksizin dost ve düşman milletler oluşmasının sebebi hükümetlerin çıkarlarıdır yoksa sokaktan geçen bir Rum ile de Ermeni ile de Suriyeli ile de bir Türkün problemi yoktur, adam haklı fakat halkların birbirine düşman kesilmelerinin sebebi de kendileri. Askerine kendi çocuğu gibi bakan bir halkın askerini öldüren (şehit eden) bir ülkenin başkanının bunları söylüyor olması biraz gülünç geldi, dostluk mesajları başta verilmeliydi (fakat onların da haklı olduğu nokta yok değil, Türkiye veya diğer ülkelerin ne işi var Suriye'de? Eğer bu tarz iç karışıklıklar varsa bir ülkede ve bu ülke komşumuz ise -bize de zarar gelebilme durumu varsa- bizim de kendimizi savunma ve milli çıkarlar -Mîsâk-ı Millî- uğruna savaşırız, olmaması isteniyorsa Suriye'nin Rusya'ya kendini satması değil kendi politikasını uygulaması gerekir, keza aynısı ABD ve Türkiye için de geçerlidir).

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Birçoğu düşürülmüş.
Akıncı İHA'lardan düşürülenlerin olduğu doğrulanmıştı. Ama Bayraktar ile alakalı bir haber ya da açıklama görmedim.

Bu, İHA ve SİHA'ların başarısını ve durumunu değiştirmiyor.

Sen haberi okumadın herhalde hocam. Adam diyorki "Suriye, Türk halkına karşı büyük veya küçük hangi düşmanca eylemi gerçekleştirdi? Böyle bir şey yok. Suriye-Türkiye evlilikleri, aileleri var, hayati öneme sahip ortak çıkarlar var. Kültürlerin birbirleriyle iç içe olması geçmişe dayanıyor, bu nedenle Türk halkıyla bizim aramızda ciddi görüş ayrılıkları olması mantıklı değil. Tabii ki Türklerden bahsederken kardeş halk gibi bahsediyoruz. Şimdi Türk halkına soruyorum; Suriye'yle sorununuz ne? Uğruna Türk vatandaşlarının ölmek zorunda olduğu ne gibi bir sorun var? " diyor anladığım kadarıyla.
Hocam ona bende anlam veremedim zaten. Anlasam söylerim o yüzden haberi okusamda yazıcak cevap bulamadan. Zaten bence de bizim askerlerimizin milletin ülkesinde savaşıp ölmesi saçma.
Kısaca o konuya çok hakim değilim.

Hocam eskiden derdimiz yoktu da suyunu çıkardılar. Yani kedilerden daha hızlı ürüyorlar, bu gidişle Türkiye'nin bazı bölgeleri Suriye toprağı olacak.
Bana tam tersi olacak gibi geliyor, Türkiye'nin ordusu Suriye'ye kıyasla çok daha güçlü ve saldırı odaklı bir ordu, eğer Suriye Türkiye'ye savaş açarsa (ki Rusya bile şuanki durumda pek önünü açmayacaktır, işine gelir bir Nato ülkesi ile iyi geçinebilmek) Türkiye için Suriye topraklarına ilhak etme ve Türk toprağı haline getirmesi için önü açılacak.

Bana tam tersi olacak gibi geliyor, Türkiye'nin ordusu Suriye'ye kıyasla çok daha güçlü ve saldırı odaklı bir ordu, eğer Suriye Türkiye'ye savaş açarsa (ki Rusya bile şuanki durumda pek önünü açmayacaktır, işine gelir bir Nato ülkesi ile iyi geçinebilmek) Türkiye için Suriye topraklarına ilhak etme ve Türk toprağı haline getirmesi için önü açılacak.
Hocam o açıdan demedim bu gidişle Türkiyede ki Suriyeli nufusu Türk nufusunun yarısı kadar olucak. Bazılarını göndermişler ama yeterli sayıda değil. Neyse ben çok hakim değilim sadece Suriyelilerin gelip benim gezip dolaştığım yerde saçma sapan haraketler yapmasından rahatsızım.

Akıncı İHA'lardan düşürülenlerin olduğu doğrulanmıştı. Ama Bayraktar ile alakalı bir haber ya da açıklama görmedim.

Bu, İHA ve SİHa'ların başarısını ve durumunu değiştirmiyor.
Tabii ki Türk mühendislerinin başardığı güzel ürünler bunlar ve pahalı araçlar. Bu milletin araçları onlar. Gururumuz ve bu şekilde görmek gerçekten üzüyor. Keşke haber verilse. Bunun dışında merak ettiğim nokta başarıdan çok açıklamalar.

Tabii ki Türk mühendislerinin başardığı güzel ürünler bunlar ve pahalı araçlar. Bu milletin araçları onlar. Gururumuz ve bu şekilde görmek gerçekten üzüyor. Keşke haber verilse. Bunun dışında merak ettiğim nokta başarıdan çok açıklamalar.

Bunlar savaş ekipmanları. Vurur, vurulur. Başarılı ya da başarısız olur. Önemli olan ivmeyi koruyup daha iyisiyle gelmek.

Bayraktar firmasını desteklememiz gerekiyor. Tabii bunu yaparken ne gömmeli ne de göklere çıkartmalıyız. Millet olarak destek olmalıyız. :)

Üniversitede bir hocam başından geçen bir olayı anlatmıştı. Hocamın arkadaşının boğazda çok güzel bir yalısı önünde de yatı varmış. Hocam girişken birisi, nerede bir fırsat görse atlar. Arkadaşına bir gün "Şu yalıyı sat güzel bir yatırım yap, paranı katla. Para kazan. Yatıyor orada öyle bir faydası yok." demiş. Arkadaşıda hocama "Tamam, paramı katladığımda ne yapacağım? Boğazdan güzel bir yalı mı alacağım?" demiş. Suriye muhabbetine mültecisine 40 Milyar $, savaşmak için ordumuza da belkide bir o kadar para harcadık. Heh atıyorum hadi bir şey oldu o toprakları resmi olarak bize katıldı. Sonra ne olacak güzel kardeşim? Her şeyi geç uluslararası hukukta işler artık böyle işlemiyor. "Savaştım kaptım artık burası benim." yok öyle bir dünya güzel kardeşim. Öyle olsaydı 2. Dünya Savaşı sonrasında Amerika'nın Avrupanın yarısına el koyması gerekirdi. Şu anda bulunduğumuz hiçbir yerde petrol kaynağı yok. Sence ABD, Rusya onları yedirir mi? 😄 Bak bakayım adamlarda o göz var mı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı