Escape from tarkov Pay To Win'dir

Fan Boy'lar gelip saçmalamadan önce yazıyı okuyun.

Oyun içinde hiçbir eşyayı gerçek para satın almıyorsunuz merak etmeyin. Sıkıntı oyunun paketler halinde satılması. Başlangıç paketi 35 Euro ve sonra 50, 70 ve 110 Euro diye gidiyor. Düşününce bunda ne var değil mi? Olabilir. Ama hayır, düşündüğünüz gibi değil. Daha fazla para verip satın aldığınız paket ile oyun içinde başka oyuncuların önüne geçebiliyorsunuz. Nasıl oluyor açıklayayım;

Önce oyunda ki bazı kavramları açıklamalıyım;

Pouch: Envanterinizdeki boyutu küçük çanta yerine geçmeyen tamamen güvenli bir alandır. RAID içindeyken Pouch'a eşya koyarsanız ölseniz dahi gitmez. Harika değil mi? Evet, ama tarkov yapımcıları oyuna 5 tane pouch eklemişler;

-Alpha container: 2x2 bir pouch içine bir şey sığdırmak mümkün değil. 35 Euro ve 50 Euro ödeyenlerin aldığı pouch.

-Beta container: 2x3 (sağ tarafa doğru uzuyor.) 70 Euro ödeyenlerin aldığı pouch. Diğer versiyonları alanlar oyunu oynayarak alabilirler. Ancak hiç kolay değil. Aldığınız Trader'a 'rare' eşyalar vererek alabiliyorsunuz.

-Gamma container: Sadece 110 Euro ödeyenlerin alabildiği başka şekilde kesinlikle alınamayan 3x3 pouch. Dediğim gibi para ödemeden alamazsınız.

-Epsilon container: 2x4 (sağ tarafa doğru uzuyor.) prapor isimli Trader'ın görevleri yaparak aldığınız para ile alınabilen Pouch'dan daha küçük olan ve 110 Euro ödemeyenlerin en kolay şekilde alabilecekleri tek pouch.

-Kappa container: 4x3 bir pouch. Almak için yüksek bir sürüm almanıza gerek yok ama oyunda ki her bir görevi tamamlamanız gerek. Söylemesi kolay ama yüzlerce saat harcamazsanız imkansız. Oyunda jaeger trader'ine ait bir görev şöyle; bir RAID için susuz şekilde 5 dakika geçir. Bu görev en az tuhaf olanlarından biri çok absürt görevler var. Çoğu görev olsun diye konulmuş gibi. Bunu almak hele ilk başladığınızda solo şekilde imkansız gibi bir şey.

Sadece bunlar mı? Hayır. Oyunda RAID'den geldiğimizde eşyalarımızı koyduğumuz ve kimsenin göremediği, ulaşamadığı bir alan. Ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur.

35 Euro ödeyenlerin Stash'i: 10x28 (aşağıya doğru uzuyor.)
50 Euro ödeyenlerin Stash'i: 10x38 (aşağıya doğru uzuyor.)
70 Euro ödeyenlerin Stash'i: 10x48 (aşağıya doğru uzuyor.)
110 Euro ödeyenlerin Stash'i: 10x68 (aşağıya doğru uzuyor.)

Evet burada da bir haksızlık var. Daha fazla para ödeyen daha büyük alan sahibi oluyor.

Stash'i yükseltmenin yolu var mı? Var, ama Pouch'lar da olduğu gibi yapmak çok zor. Hideout isminde geliştirerek bonuslar aldığımız kısımda 3, 5 milyon ruble karşılığında yükseltebiliyoruz. 300K ruble ve basit birkaç ekipman ile başladığımızı düşünürseniz sadece 10x38IÇIN bu miktarın ne kadar çok olduğunu anlarsınız. Anlayamadıysanız ise.
Ya çok şanslı olup milyonlara ruble eden kırmızı keycard bulacaksınız ya da saatlerce oynayıp para verenle eşit duruma geleceksiniz.

110 Euro ödeyenler tonla ekipman, (tüfekler, çantalar, zırhlar) özel altın nickname, (bununla ilgili bir sıkıntı yok tamamen kozmetik.) gelecek olan tüm DLC'lere ücretsiz erişim, (umarım DLC kafasıyla pouch getirmezler.) ve yine pay to Win'e giren tüm Trader'lar ile iyi bir başlangıç ile oyuna başlıyorlar. Ayrıca 10 Level'de açılması gereken jaeger Trader'ı onlara açık bir şekilde geliyor.

Son notlar;

-Kısacası adamlar ya standart sürüm al binlerce saat uğraş para ödeyenin kılını kıpırdatmadan gelebildiği yere gel ve bizde oyuna wipe getirelim (her şeyiniz siliniyor en başa dönüyorsunuz.) en başa dön ve yeniden başla her şeye diyor.

-60 Euro'ya CoD MW 2019 gibi taş gibi vuruş hissiyatı olan harika bir oyun varken vuruş hissiyatı dahi olmayan mekanikleri Video'lardan 'off oyuna bak bee' denen ama aslında öyle olmayan pay to Win gibi görünmeyen ama öyle olan bir oyun escape from tarkov.

-Oyun isterse 200 Euro olsun ama herkes aynı paketi alsın, veya destek paketi ile silah skini vs. getirsinler. Insurgency Sandstorm'un DLC ile yaptığı gibi.

-Standard sürüm alan oyundan 20-30 saat sonra zevk alamaz. Bir video izler; 'şuna bak adamda 3x3 var 2x2 ile oynuyorum' der. Oyun Steam'e çıkınca sadece 110 Euro'luk paket kalkacak ve diğerleri satılmaya devam edecek. Şu an da oyunun videolarını izleyerek oyunu kesinlikle almayın pişman olursunuz. Ben çok beklentiyle bir yıl önce aldım artık oynamayacak kadar sıktı bu pay to Win olayı. Oyunu alınca ıade'de edemiyorsunuz onu da unutmayın. Evet fikirlerim ve gerçekler bunlar siz ne düşünüyorsunuz?

Resimler (stash, traderler vs.) ektedir.

stash (2).png
stash (3).png
stash.png
traderlar.png

Steam ya da başka bir platforma satılmadığından dolayı ısınamadığım oyundur.

Aynen. Koy Steam'e nasıl da satıyor. Üstüne bu fiyatlara vergi dahil değil.

Eğer oyunu almak isteyenleriniz varsa şu an almak için çok iyi bir zaman, pouch sistemi hala biraz pay to Win ancak eskisine göre çok fazla nerf yedi. Yeni starter paketinin içi öncesine göre çok daha iyi 2 tüfek, 2 smg, birkaç tabanca, 3 çanta gibi eşyalar ile oyuna başlıyorsunuz.

Bende oynuyorum P2W olduğunu düşünmüyorum.

Konu 1,5 yıl önce açılmış, o günden beri birçok güncelleme aldı Escape from Tarkov. Hala pay to Win elementleri olsa da şu an çok daha iyi bir durumda. Almak isteyen arkadaşlar varsa beklememelerini tavsiye ederim.

Konu üzerinden zaman geçmiş.

Ben bugün mail attım fiyatlarınız çok yüksek, Türkiye için özel fiyatlandırma yapılmalı, kur dolasıyla alamıyoruz diye ne kadar etkili olur bilinmez. Ama ben yazdıktan 15 20 dakika sonra %20 indirim gelmiş. Bu oyunu oynamak isteyen oyuncular var ise bence yazsınlar. Tamam oyun bana göre güzel taktik maktik ama ne alaka en iyi Zula'ya ulaşmak için 1000.00TL para vereceksin bu kadar olmaz olmamalı, sürekli evde olsan dersin al geliştirirsin ama sadece hafta sonları oyuna vakit ayırabiliyorsun, Sürekli yarım yarım görev toplayıp çıkıp terkrardan aynı göreve devam etmek cabası sürekli yarım kalınacak standart Edition'da bence herkes yazsın abi ciddiyet görsünler belki indirirler :)

Konu üzerinden zaman geçmiş.

Ben bugün mail attım fiyatlarınız çok yüksek, Türkiye için özel fiyatlandırma yapılmalı, kur dolasıyla alamıyoruz diye ne kadar etkili olur bilinmez. Ama ben yazdıktan 15 20 dakika sonra %20 indirim gelmiş. Bu oyunu oynamak isteyen oyuncular var ise bence yazsınlar. Tamam oyun bana göre güzel taktik maktik ama ne alaka en iyi Zula'ya ulaşmak için 1000.00TL para vereceksin bu kadar olmaz olmamalı, sürekli evde olsan dersin al geliştirirsin ama sadece hafta sonları oyuna vakit ayırabiliyorsun, Sürekli yarım yarım görev toplayıp çıkıp terkrardan aynı göreve devam etmek cabası sürekli yarım kalınacak standart Edition'da bence herkes yazsın abi ciddiyet görsünler belki indirirler :)
Fiyatlarda bir indirim olacağını sanmıyorum, Avrupa bölgesine dahiliz ve Batte.net'de Call of Duty almak için Euro kullandığımız gibi Tarkov için de euro kullanmak zorundayız. Pahalı ancak yapılabilecek birşey olduğunu zannetmiyorum. Almak isteyenlere eğer tam zamanlı işi var ise EOD paketini almalarını öneririm size çok zaman kazandırır. Zamanı bol olan kişiler ise standart paketi alabilirler. Fiyatların durumuna dediğim gibi bir değişiklik geleceğini sanmam. Ara ara indirimler oluyor yaz indirimi, Çin yeni yılı indirimi vs. Onlardan birini bekleyip alabilirsiniz eğer sizin için çok pahalı ise.

Fiyatlarda bir indirim olacağını sanmıyorum, Avrupa bölgesine dahiliz ve Batte.net'de Call of Duty almak için euro kullandığımız gibi tarkov için de euro kullanmak zorundayız. Pahalı ancak yapılabilecek bir şey olduğunu zannetmiyorum. Almak isteyenlere eğer tam zamanlı işi var ise eod paketini almalarını öneririm size çok zaman kazandırır. Zamanı bol olan kişiler ise standart paketi alabilirler. Fiyatların durumuna dediğim gibi bir değişiklik geleceğini sanmam. Ara ara indirimler oluyor yaz indirimi, Çin yeni yılı indirimi vs. onlardan birini bekleyip alabilirsiniz eğer sizin için çok pahalı ise.

Dün %20 indirim ile 27.99'a düştü diye alayım dedim ürün ödeme ekranına geldim baktım 34.99 dedim herhalde bir ileri adıma geçince düşer, indirim uygulanır. Ödemeyi yaptım ve 34.99 çekti ilginç cidden. İndirim uygulamadı.
Fiyatlarda bir indirim olacağını sanmıyorum, Avrupa bölgesine dahiliz ve Batte.net'de Call of Duty almak için euro kullandığımız gibi tarkov için de euro kullanmak zorundayız. Pahalı ancak yapılabilecek bir şey olduğunu zannetmiyorum. Almak isteyenlere eğer tam zamanlı işi var ise eod paketini almalarını öneririm size çok zaman kazandırır. Zamanı bol olan kişiler ise standart paketi alabilirler. Fiyatların durumuna dediğim gibi bir değişiklik geleceğini sanmam. Ara ara indirimler oluyor yaz indirimi, Çin yeni yılı indirimi vs. onlardan birini bekleyip alabilirsiniz eğer sizin için çok pahalı ise.

Ben standar olanı aldım fiyatı uygun olduğu için ama merak ettiğim bir durum var Stash'i görevler ile çoğaltabiliyor muyuz umarım evet olur cevabın :) B

Son düzenleme:
Dün %20 indirim ile 27.99'a düştü diye alayım dedim ürün ödeme ekranına geldim baktım 34.99 dedim herhalde bir ileri adıma geçince düşer, indirim uygulanır. Ödemeyi yaptım ve 34.99 çekti ilginç cidden. İndirim uygulamadı.

Ben standar olanı aldım fiyatı uygun olduğu için ama merak ettiğim bir durum var Stash'i görevler ile çoğaltabiliyor muyuz umarım evet olur cevabın :)

İndirim uygulandı, orada gösterilen fiyatlar eğer yanlış hatırlamıyorsam vergisiz hali. Normalde 40-45 euro civarı olmalıydı fiyatı.

Ayrıca evet Stash'i çoğaltabiliyorsunuz ama görevler ile değil para ile yapılıyor. Yükseltme işlemi için ana menüye gidin oradan hideout seçeneğini seçin. İçine girebileceğiniz veya yukarıdan bakabildiğiniz bir bunkerınız olacak. Orada stash seçeneğini seçin ve ücreti ödeyeyip Stash'i yükseltebilirsiniz.

İndirim uygulandı, orada gösterilen fiyatlar eğer yanlış hatırlamıyorsam vergisiz hali. Normalde 40-45 euro civarı olmalıydı fiyatı.

Ayrıca evet Stash'i çoğaltabiliyorsunuz ama görevler ile değil para ile yapılıyor. Yükseltme işlemi için ana menüye gidin oradan hideout seçeneğini seçin. İçine girebileceğiniz veya yukarıdan bakabildiğiniz bir bunkerınız olacak. Orada stash seçeneğini seçin ve ücreti ödeyeyip Stash'i yükseltebilirsiniz.
Oyun 2 gündür canıma okudu çıkış bulamıyorum para bitti gibi 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı