Remnant From The Ashes inceleme

Morruk

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Şişli
Arkadaşlar oyunu 30 saatten fazla oynadım. Oyun aksiyon-rpg türünde. Ölenlerden item düşmediği için, sadece bosslardan bir kere düştüğü için hack&slash diyemiyorum oyuna. Aksiyon ve RPG öğelerinin dengelendiği bir oyun. Youtube vb. yerlerde izlenerek görülecek özelliklerini yazmıyorum, grafikleri sesleri vb. gibi. Optimizasyon orta şekerli diyebilirim. Çok daha iyi olabilirdi.

Oyunun en çok bahsedilen özelliklerinden biri zorluğu. Oyunda gerçekten ilk başlarda bende zorlanmıştım ama mekanikleri ve gelişme, upgrade mekaniklerini öğrenince kolaylaşıyor. Ayrıca oyun güncelleme aldıkça kolaylaştı. İlk çıktığında çok daha zordu diyebilirim.

Oyundaki level sistemi aldığın trait puanlarına göre değil, üstünüzdeki zırf ve silahların seviyesine göre belirleniyor. Maksimum 20 level oluyor bunlar (boss itemlar 10) ve etrafınızdaki düşmanlarda bunların seviyesine göre level oluyor. Silahlara mod eklenebiliyor ve bu modlar yaratık öldürdükçe doluyor. Trait sistemide experience puanları aldıkça artıyor ve yeni özellikler skilleri puanlıyorsunuz. Şuan benim karakterimin 294 trait puanı var mesela. Normalde bitirdim, Hard modeda bitmek üzere.

Oyunun vuruş hissi oldukça iyi ve tatminkar. Mekanlar güzel. Dört ayrı "dünya" var. Şehir-Çöl-Bataklık ve orman temalı. Yaratıklarda bunlara göre değişiyor ve çok çeşitli. Oyunun mekanikleri hakkında oyun bize fazla bilgi vermediği için bazı şeyleri ben açıklayayım. Oyun her seferinde, her yeni oyunda yarattığı haritada, belirli sayıdaki alt haritalardan (dungeonlar diyebiliriz) bazılarını ekliyor. Yani bir ana haritada 3 alt harita varsa, 9 ayrı alt haritadan rastgele olan 3 tane seçilip yükleniyor. Ve o haritalarında bossları farklı. Güncelleme öncesi başka haritalar bölümler için tekrar tekrar oynamak gerekiyordu ama şimdi Adventure Mode'u geldi. İstediğiniz "dünya" dan hikaye kısmını bozmaksızın boss avlama yapabiliyorsunuz. Bosslardan sadece bir kere özel bir item düşüyor. Bunlada mod vb. crafting yapabiliyorsunuz.

Yine oyunun bize söylemediği önemli bir husus; Silahları update etmek için gereken malzemelerin düşmesi için, (bunlar çeşitli demir tipleri) üstünüzdeki her çeşit itemı (item slotundakileri) sonuna kadar update etmeniz lazım. Kullanmıyor olsanızda buna melee silahınızda dahil. Bu her çeşit item; 3 adet zırf parçası, 3 adet silah. Ayrıca önceden dediğim gibi bunların seviyesi, oyundaki düşmanların seviyesini belirliyor.

Oyunda karakter türü seçiminin neredeyse etkisi yok. Hangi sınıfı seçerseniz seçin, en başta bile öteki sınıfın özelliklerini silahlarını zırhlarını alabiliyorsunuz. Her sınıfın oyunun en başında belirli skilli aktif ve birkaç puan eklenmiş durumda ama dediğim gibi biraz ilerleyince diğer karakterlerde de bu skilleri açmak puanlamak mümkün.

Geri
Yukarı