Eşit ağırlık önü açık bölümler

İktisat ve Maliye önü açık meslekler,

En çok işsizliğe sahip olan fakülte, İİBF bölümleridir. Sokakta gezen üniversite mezunlarından 3 kişiden 1'i muhtemelen bu bölümü bitirmiştir. İİBF bölümü okumayı düşünüyorsanız da sağlam ve geleceği olan üniversitelerde İİBF bölümleri okumak gerek.

En çok işsizliğe sahip olan fakülte, İİBF bölümleridir. Sokakta gezen üniversite mezunlarından 3 kişiden 1'i muhtemelen bu bölümü bitirmiştir. İİBF bölümü okumayı düşünüyorsanız da sağlam ve geleceği olan üniversitelerde İİBF bölümleri okumak gerek.
Türkiye'de okuduğunuz üniversiteden çok kendinizi geliştirmiş olmanız ve bir şeyleri biliyor olmanız önemli :) Size üniversitede hâlâ daha geçmişte kalmış kulaktan dolma bilgileri slayt ile sunanlar ve profesör olarak geçinen insanların verdiği bilgiler gittiğiniz iş yerinde hiçbir işe yaramıyor, bizzat kendim de tecrübe ettim. Yapacağınız stajlar veya kendinizden ödün vererek maaş almadan çalışıp bir şeyler öğrenmeye çalışmak geleceğinizi belirliyor, o yüzden okuduğunuz üniversiteden ve bölümden çok kendinize bir şeyler katmanız önemli :)

@IBarış, bunun aksini zaten söyleyen yok ancak şöyle de bir gerçek var ki İİBF bölümlerinden geçilmiyor ülke. Durum böyle olunca da işverenin ilk baktığı şey bitirdiği üniversite ya da bilgi birikimi oluyor. Diyelim ki bir iş görüşmesine iki kişi gitti. Bu iki kişi de aynı bilgi birikimine sahip, bu sefer de hangi üniversiteden mezun olduğu gibi etkenlere bakılıyor. Bunları tecrübe ettiyseniz anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum.

Eşit ağırlıkta önü açık bölüm kaldığını düşünmüyorum. KPSS atamaları nispeten yüksek olan bölümler araştırılıp girilebilir ancak o şekilde kendi önünüzü açarsınız. Diğer türlü genel olarak şirketlerin, özel sektörün asgari ücretli kölesi oluyorsunuz.

Şu an eşit ağırlıktan bölüm okumak istesem herhalde rehberlik ve psikolojik danışmanlık okurdum. Atanıp gül gibi geçinirdim. Eğer şirketlerde sürünürüm ya da aşırı çalışıp konsolosluklara falan girerim diye düşünsem uluslararası ilişkiler, sadece şirketlerde sürünürüm dersem işletme ve YBS, şirketlerde sürünürüm ya da atanıp devlette takılırım dersem iktisat, maliye, ekonomi tarzı bölümlere yönelirdim. İş bulmakta zorlanayım dersem de düz psikoloji falan okurdum.

Yeni konular

Geri
Yukarı