Eşit ağırlık olarak YDT'den puan alınabilir mi?

Makaleler
9
Yer
Detroit
Eşit ağırlık seçtim, yakında 11. sınıfa geçeceğim. İktisat (İngilizce) bölümünü almak istiyorum. Yalnız anladığım kadarıyla YKS'de sadece TYT-AYT gibi sınavlardan sorumluyum yani İngilizcem iyi olsa da YKS sınavında bir fayda olmayacak (ta ki üniversiteyi kazanınca oradaki sınavda). Bir şekilde YDT'ye girip oradan puan almak mümkün mü?

YKS sistemini henüz tam anlayamadım, yani soru saçma geldiyse kusura bakmayın 😬

Hem AYT hem de YDT sınavına girebilirsiniz. AYT sınavı sabah oluyor, AYT'den çıkıp öğleden sonra olan YDT sınavına seçtiğiniz dilden girebilirsiniz.

Böylelikle hem AYT hem de YDT puanınız olur. Dilediğiniz puan türünden tercih yapabilirsiniz.

YDT sınavından aldığınız puan AYT'ye, AYT sınavından aldığınız puan YDT'ye etki etmeyecektir.

Son düzenleme:
İstediğin sınava girip (TYT, AYT, YDT) istediğin puan türünü (SAY, EA, SÖZ, DİL) elde edebilirsin. Senin lisede ne okuduğun kimsenin umurunda değil, liseyi okumuş olman önemli. Lisede okuduğun şey istediğin puan türünde daha iyi başarı elde etmene yönelik.

İktisat EA puan türü ile öğrenci alıyor. Bu da TYT'nin tamamı ve AYT'de matematik ile Türk dili ve edebiyatı - Sosyal bilimler-1 testlerini ifade ediyor. Bunlar dışında istediğini çöz, EA puanına etki etmez.

Bölümün ismindeki İngilizce bölümün eğitim dilini ifade ediyor. Yetkinliğini okul ölçer veya geçerlili olan sınavlardan (YDS, TOEFL vb.) belgeni ister.

Geri
Yukarı