Eşit ağırlıkta hangi bölümler okunur?

Maalesef yeterli bilgim yok ancak lojistik işsiz bırakacak bir alan değil.
Ama bu kendinizi ne kadar geliştirdiğinize de bağlı.

İnternetten araştırma yapmanız lazım.
Ama yönetim bilişim sistemleri ile ilgili sorunuz varsa yardımcı olabilirim. (yeni kazandım ama bölümle ilgili bilgim var.)

İyi olur hocam.

İyi olur hocam.
Yönetim Bilişim Sistemleri sanıldığı gibi yazılım okumak isteyip sayısalda tutunamayanların yazacağı bir bölüm değil.
Bu bölüm işletme ve bilgisayar/yazılım konularını birleştirerek bu iki alan arasında köprü görevi görür.
Ucu ve önü çok açık bir bölüm.

İşletme dinamiklerini bildiğimiz için bir yazılım mühendisine göre avantajımız var.
(Genelde şirketlerde yönetici pozisyonuna geçen yazılımcılarda işletme bilgisi eksik oluyor.)

İşletme konusunda iyi olan yöneticilerde ise yazılım alanında eksiklik oluyor.

Bu nedenle Yönetim Bilişim Sistemleri hayati öneme sahip olacak bir bölüm.

İşletme alanını seçip yönetici, CEO gibi mevkilere gelebilirsiniz.
Yazılıma yönelecekseniz veri bilimi/analizi, yazılım geliştirme, bilişim uzmanı, yazılım uzmanı gibi mevkilerde çalışabilirsiniz.

Ancak bu bölümün dezavantajı şu:

Mühendislik müfredatına göre tam bir yazılım müfredatı görmüyorsunuz.
İşletme için de aynısı geçerli.

Burada öne çıkan şey ise kendinize ne kadar artı değerler kattığınız.
Diploması bir mühendise göre geri kalır ancak kendinizi donanımlı yetiştirdiyseniz iyi yerlerde iş bulursunuz.

Ben şahsen sayısalde iken ne istediğimi bilen biri değildim.
Eşit ağırlığa geçince kendimi buldum.

Küçüklüğümden beridir de babam ve çevresinin etkisiyle yazılıma yönelmek istiyordum.
Sonradan araştırdıkça ve kişilik özelliklerimi, ilgi alanlarımı da işin içine katınca bana en uygun olan bölümün Yönetim Bilişim Sistemleri olduğuna karar verdim.
Sınavda da iyi bir sıralama yaparak istediğim bölümü kazandım.

Merhaba.

Herkes hukuk, iktisat ve işletme gibi klasik bölümleri yazmış.
Eşit ağırlık alanı sadece bu bölümlerden ibaret değil.

Yönetim Bilişim Sistemleri bu alanda tercih edilecek en iyi seçeneklerden biri.
Bölümü kazanmış biri olarak bunu söyleyebilirim.

Diğer okunabilecek bölümler arasında geleceği olan Lojistik, Grafik gibi alanlar da var.

Genel olarak dediğim gibi yukarıda söylenen 3 bölüm insanların hafızasında yer ediniyor.
Ancak bu sene bakın hangi bölüm EA alanında en fazla uçmuş :) Buna lütfen özellikle bakın :)
Yönetim Bilişim Sistemleri nin 2 yıllık bölümü varmı?

Merhaba.

Bu bölüm maalesef 4 yıllık.

Selam.

Yazdıklarınızı okudum ve bilgisayar yazılımına çokça ilgim var fakat esit ağırlık okuyacağım için yazılım mühendisliğine yönelemem. Gerçekten önü açık, iş imkanı vaat eden bir bölüm müdür? Şu anda hala okumakta olduğunuzu düşünerek soruyorum.

Teşekkürler.

Selam.

Yazdıklarınızı okudum ve bilgisayar yazılımına çokça ilgim var fakat esit ağırlık okuyacağım için yazılım mühendisliğine yönelemem. Gerçekten önü açık, iş imkanı vaat eden bir bölüm müdür? Şu anda hala okumakta olduğunuzu düşünerek soruyorum.

Teşekkürler.
Merhaba.

Tekrardan bu soruyu Yönetim Bilişim Sistemleri olarak cevaplarım.
Biraz daha ayrıntılı araştırma yapmanızı öneririm.

Okullara göre işletme, yazılım veya veri bilimi ağırlıklı müfredatlar var.

Merhaba.

Tekrardan bu soruyu Yönetim Bilişim Sistemleri olarak cevaplarım.
Biraz daha ayrıntılı araştırma yapmanızı öneririm.

Okullara göre işletme, yazılım veya veri bilimi
Bölüme kaç puanla yerleştiniz acaba? Kendimi okumak için en yakın hissettiğim bölüm YBS şu anda ve netlerim baya kötü.

Geri
Yukarı