Eski Bilgisayarımdaki RAM'i Kullanabilir miyim?

Eski bilgisayarda kullandığınız RAM'inizin slot tipi uyumluysa ve frekanslar uyuşuyorsa kullanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum eski bilgisayarındaki RAM DDR3 yenisindeki RAM DDR4 ise kullanamazsın, eski de olsa yeni de olsa 8GB RAM ile 4GB RAM'i yan yana kullanamazsın.

Her şey aynı olsa bile çalışmama sorunu olabilir, çoğu RAM markaları birbiri ile uyumsuzdur.
Dostum eski bilgisayarındaki RAM DDR3 yenisindeki RAM DDR4 ise kullanamazsın, eski de olsa yeni de olsa 8GB RAM ile 4GB RAM'i yan yana kullanamazsın.
Ne alaka? 12GB RAM'i olan bilgisayarlar mevcut?

DDR numaraları uygunsa kullanırsın. Örnek DDR3 anakartın varsa DDR3 RAM takabilirsin. DDR4 anakartın varsa DDR4 RAM takarsın ama DDR4 anakarta DDR3 RAM takılamaz. Frekans olayına gelirsek, anakartın DDR4 ve iki tane RAM'in var biri 4 GB 2400 MHz biri 8 GB 3200 MHz. İkisini de takabilirsin ama ikisi de 2400 MHz'de çalışır. Yani yüksek MHz'li RAM düşük MHz'li olanın hızı ile aynı çalışır. Umarım anlamışsındır. Kolay gelsin.

Bilgisayarımda 8 GB RAM var. Eski bilgisayarımdaki 4 GB'lik RAM'i taksam olur mu?
Önerilmez ancak yabancı forumlarda çalıştığını görmüştüm. Ancak voltaj değerleri ve frekans değerleri aynı olsa bile çalışmama ihtimali var. Bu yüzden biraz da deneme yanılma oluyor. Başta dediğim gibi bu durumu denemeni önermem.

Hem 8 hem 4 takmayı planlıyorsanız uyuşmazlık olacağından malasef kullanamazsınız fakat 8gb lık rami çıkartıp 4gb lık bir tam taktığınızda eğer RAM'inizin slot tipi uyumluysa ve frekanslar uyuşuyorsa kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı