Eski Everest mouse güncel benzeri aynı serisi

Doguscyln

Centipat
Herkese iyi günler.

Öncelikle Mouse'u fingertrip denen şekilde kullanan bir insanım. Bundan yaklaşık bir 4-5 sene önce Vatan'dan Everest KM8320 denen ucuz ve kalitesiz bir klavye mouse satın almıştım. Özellikle Mouse'a o kadar çok alışmışım ki bozulmasından sonra aldığım Blood Series V5M'de inanılmaz bir şekilde fark etmiş, resmen aim alamaz bir duruma gelmiştim. Hardcore FPS olarak sınıflandırılan oyunları da çok iyi oynardım.

O sıralar bilgisayarımın anakart ve PSU parcalarının bozulması ve okul hayatından iş hayatına geçiş ile birlikte de günümüze kadar bir sistem toplamadım. Ufak tefek şeyleri kullanabileceğim laptoptan başka bir PC kullanmadım ve hiç oyun oynamadım. Bu günler de iş hayatımda da rahat bir konuma gelmemle birlikte bir PC topladım ama o günden bu güne kadar hala kullandığım (3 sene civarı) Blood Series V5M'de hala elimin rahat etmediğini fark ettim hatta eşantiyon niyetine verilen minik laptop mouse'larını bile daha iyi kullanıyorum.

Benim danışmak istediğim ise bu Mouse'a benzeyen bir mouse var mıdır? Ucuz ve kalitesiz olması benim için önemli değil. Yani kendisi hala satılıyor olsa gidip alacağım ama tedavülden kalkmış. MSI mouse DS B1 ve Everest SGM-X7 gördüm ama emin olamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Esasında diğer farelere alışamamanızın nedeni everest farenizi uzun süre kullanmış olmanız olabilir. Başka bir fareyi kullanmaya başladığınızda elinizin ergonomisinin yeni forma ve sizin yeni sensöre uyum sağlaması biraz vakit alır. Kişiden kişiye değişiyor bu zaman aralığı.

Ek bir not ucuz farelerin pek çoğu hızlandırma içeriyor. Büyük ihtimalle siz yüksek oranda hızlandırmaya alıştınız. Optik bir fareye geçtiğinizde sıfır'a yakın bazı sensörlerde sıfır hızlandırma ile kullanmaya başlarsınız.

Tam olarak fare boyutlarını tanımlayabilirseniz everest'e yakın güncel bir model önerebiliriz.
Yan tuş kullanımı ne kadar rahat tam bilemiyorum ama Rival 3 görece uygun fiyatlı simetrik yapıda bir fare bir göz atın isterseniz.

Son düzenleme:
Herkese teşekkürler.

@ssmuu normal fareler gibi hafif ve kısa ama aynı zamanda kaba ve tombul bir yapısı vardı ki fingertrip olarak kullandığım için farenin boyunun kısa olması en önemli tercihim. Güncel olarak kullandığım V5M'de uzun ve ağır bir fare.

Fare hızı konusunda da aynı o olaya alıştım galiba minik bir alanda çok hassas bir şekilde fareyi kullanıyorum bu sebeple de çok yüksek hızlarda, hem DPI hem oyun içi sensivity ile kullanırdım hala da masaüstünde bile öyle kullanırım, 1600 DPI'da. Yani fareyi hiç masadan kaldırmadan tek bir hamlede 180 derece dönüyor kameralar.

Bir çok farenin ve ölçülerine baktım onun sonucunda da G300S veya V7M'i tercihler arsına koydum ama Everest'in benzer yapıda ki farelerinin ölçülerini bulamadım, fakat aynı kalıp üzerine yapılmış fareler gibiler.

Kısacası avucumun için değil de parmakların el tarak kemiği'ne (metakarp) birleştiği eklem kısmı ile fareyi kavrayan bir insanım. Bu işin sonu mecburen teknoloji mağazaları açılınca gidip deneyerek almak olacak.

Dosya Ekleri

• 8915064160306.jpg
    8915064160306.jpg
    17,2 KB · Görüntüleme: 36
  • mouseaks.png
    mouseaks.png
    12,5 KB · Görüntüleme: 31
Herkese teşekkürler.

@ssmuu normal fareler gibi hafif ve kısa ama aynı zamanda kaba ve tombul bir yapısı vardı ki fingertrip olarak kullandığım için farenin boyunun kısa olması en önemli tercihim. Güncel olarak kullandığım V5M'de uzun ve ağır bir fare.

Fare hızı konusunda da aynı o olaya alıştım galiba minik bir alanda çok hassas bir şekilde fareyi kullanıyorum bu sebeple de çok yüksek hızlarda, hem DPI hem oyun içi sensivity ile kullanırdım hala da masaüstünde bile öyle kullanırım, 1600 DPI'da. Yani fareyi hiç masadan kaldırmadan tek bir hamlede 180 derece dönüyor kameralar.

Bir çok farenin ve ölçülerine baktım onun sonucunda da G300S veya V7M'i tercihler arsına koydum ama Everest'in benzer yapıda ki farelerinin ölçülerini bulamadım, fakat aynı kalıp üzerine yapılmış fareler gibiler.

Kısacası avucumun için değil de parmakların el tarak kemiği'ne (metakarp) birleştiği eklem kısmı ile fareyi kavrayan bir insanım. Bu işin sonu mecburen teknoloji mağazaları açılınca gidip deneyerek almak olacak.

Autocad ile çizmek çok açıklayıcı olmuş :)

Fiyat aralığınızı tam olarak bilmiyorum ama çiziminizden Cooler master MM710, Zowie ZA13 veya 12 olabilir. Eğer ki avuç içinizin fare ile temas etmesini istemiyorsanız Model O minus (bu fare Türkiye'de biraz pahalı) veya Zowie FK2 ve yine basık bir fare olan Logitech G102/203. G102 ve G203 aynı fare isim değişikliği sizi yanıltmasın.

G300s güncellenmesi gereken bir fare diye düşünüyorum. Zamanında 75 tl gibi bir fiyat ile satılıyordu.

Bu modellerin inceleme videolarını izleyebilirsiniz. Ama en iyisi denemek olacaktır. Parmak ucu, simetrik tutuş ve basık fare olarak G102 fiyat/performans/kalite açısından hala çok iyi.

Belirttiğiniz unsurlardan anladığım tahmin ettiğim kadarıyla bütçeniz de uygun ise sanki MM710/MM711(RGB) size daha uygun gibi.

Aşağıdaki bağlantı üzerinden merak ettiğiniz farelerin boyutlarını karşılaştırabilirsiniz.

Shape Compare

Mesela G102 ve MM710 karşılaştırması. Magenta G102

Dosya Ekleri

• mm710-section2-3-imageleftorright.png
    mm710-section2-3-imageleftorright.png
    139,2 KB · Görüntüleme: 32
  • G102vsMM710.jpg
    G102vsMM710.jpg
    18,4 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Autocad ile çizmek çok açıklayıcı olmuş :)

Fiyat aralığınızı tam olarak bilmiyorum ama çiziminizden Cooler master MM710, Zowie ZA13 veya 12 olabilir. Eğer ki avuç içinizin fare ile temas etmesini istemiyorsanız Model O minus (bu fare Türkiye'de biraz pahalı) veya Zowie FK2 ve yine basık bir fare olan Logitech G102/203. G102 ve G203 aynı fare isim değişikliği sizi yanıltmasın.

G300s güncellenmesi gereken bir fare diye düşünüyorum. Zamanında 75 tl gibi bir fiyat ile satılıyordu.

Bu modellerin inceleme videolarını izleyebilirsiniz. Ama en iyisi denemek olacaktır. Parmak ucu, simetrik tutuş ve basık fare olarak G102 fiyat/performans/kalite açısından hala çok iyi.

Belirttiğiniz unsurlardan anladığım tahmin ettiğim kadarıyla bütçeniz de uygun ise sanki MM710/MM711(RGB) size daha uygun gibi.

Aşağıdaki bağlantı üzerinden merak ettiğiniz farelerin boyutlarını karşılaştırabilirsiniz.

Shape Compare

Mesela G102 ve MM710 karşılaştırması. Magenta G102

Vallaha üşenmesem SolidWorks'de kendi mousemu tasarlayacaktım.

Böyle bir sitenin varlığından haberdar değildim boşuna her üreticinin sitesinde ölçü aramışım gene az çok model var sitede. G102 Mouse'da birçok yerde fingertrip kullanımı için önerildiğini görmüştüm, ama şekli toplu mouselara benzediği için çok büyük olduğunu düşünüp hiç bakmamıştım ama oda en azından benim kullanabileceğim bir Mouse'a benziyor.

Ama bu mm710 mouse tam da nokta atışı tam. Böyle bir mouse varmış diye sevindim cidden teşekkürler. mm710'nun fiyatı biraz yüksek ama en azından artık neye benzeyen bir mouse alacağımı biliyorum. Şimdiden 2. elini kovalayayım olmadı basacağız parayı 🙃

Çok teşekkürler.

Herkese teşekkürler.

V7M modeli kaliteli bir model fakat ağırlık olarak sizi üzebilir biraz hantal bi fare.

Vallaha üşenmesem SolidWorks'de kendi mousemu tasarlayacaktım.

Böyle bir sitenin varlığından haberdar değildim boşuna her üreticinin sitesinde ölçü aramışım gene az çok model var sitede. G102 Mouse'da birçok yerde fingertrip kullanımı için önerildiğini görmüştüm, ama şekli toplu mouselara benzediği için çok büyük olduğunu düşünüp hiç bakmamıştım ama oda en azından benim kullanabileceğim bir Mouse'a benziyor.

Ama bu mm710 mouse tam da nokta atışı tam. Böyle bir mouse varmış diye sevindim cidden teşekkürler. mm710'nun fiyatı biraz yüksek ama en azından artık neye benzeyen bir mouse alacağımı biliyorum. Şimdiden 2. elini kovalayayım olmadı basacağız parayı 🙃

Çok teşekkürler.

Rica ederim.

G102 büyük bir fare değil. Bazı kullanıcılar aşağı doğru eğimli yan tutuş alanlarını rahat bulmuyor. Onun dışında fiyat/performans/kalite oranı oldukça yüksek.

Rival 3 de bence benzer performansta iyi bir fare.

MM710 ise ilk seriler biraz kalite kontrol açısından problemliydi. Türkiyedeki seri nasıl tam olarak bilmiyorum. Ama MM711 RGB aydınlatmalı versiyonun kalite kontrol açısından daha iyi olduğunu biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı