Eski HDD ile oyun oynamak takılmaya sebep olur mu?

toxinn02

Kilopat
Merhabalar, Apex Legends oyununu, çok da iyi olmayan eski bir sistem ile oynuyorum. Sistem biraz dengesiz ve yarım yamalak kaldı, bütçemden ve fiyatların uçması dolayısıyla istediğim sisteme tamamlayamadım ancak hala oynamak istediğim oyunları oynayabiliyorum. Fakat Apex Legends oyununda inanılmaz fazla takılmalarla karşılaşıyorum, her gün özellikle ilk oyunda, yerden aldığım silahlar, bazı karakterler görünmez oluyor veya kaplamalar tam olarak yüklenmemiş lod halinde görünüyor. Oyun ortasında yeni mekanlara girdiğimde bir süre takılmalar oluyor, veya silahımla Zoom yaptığımda yine kısa süreli mikro takılmalar oluyor. Oyunu 720p çözünürlükte çalıştırıp, oyun içi bir ayar olan adaptive resulation(mantığı DLSS 2.0 gibi) özelliği ile 60 FPS sabit alabiliyorum ancak dediğim gibi, oyunumu etkileyecek şekilde takılmalar oluyor.

Sistem:
GTX 750 Ti.
Ryzen 2600.
8 GB DDR4 3000MHz RAM.
Ve eski bir HDD.

Eğer sorunumu bir SSD almak çözecekse bunu halledebilirim ya da eğer sorun RAM ise, takviye bir 8 GB daha alabilirim. Eğer sorun ekran kartımın belleği ise yeni bir ekran kartı almam zor, nokta atışı yapmak istiyorum. Ancak bu ekran kartı olan gameplay videolarına baktığımda takılma sorunu ile karşılaşıldığını hiç görmedim. Gayet akıcı görünüyor.

Sorunun HDD olduğunu düşünüyorsanız, geçici bir çözüm /performans arttırıcı yapabileceğim bir işlem varsa lütfen belirtiniz.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'lerde hareket eden parçalar bulunmadığından HDD'lerden daha avantajlıdır. SSD'ye yüklendiğinde oyunların açılması ve seviyelerin yüklenmesi daha hızlı gerçekleşir. SSD'ler, varlıkların akışını depolamadan gerçekleştiren oyunlarda daha sorunsuz bir deneyim sunar.
Kaynak:intel

300 tl ye bir ssd alarak daha yüksek performans alabileceğinizi düşünüyorum.

Geri
Yukarı