Eski insanlar mı daha mutludur günümüz insanları mı?

jhonnydepp

Decapat
Katılım
16 Aralık 2021
Mesajlar
852
Çözümler
3
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Böyle bir münazara yarışmamız var, eski değil de taş devri insanları da olabilir. Ben taş devri insanlarını istiyordum da kuradan bize bu çıktı bize bununla ilgili karşı tarafı zor durumda bırakacak sorular söyler misiniz?
 
Taş devrindeki insanların para, kira, fatura, gelecek kaygısı gibi dertleri yoktu tek amaçları hayatta kalabilmekti ama onlar da rastgele yırtıcı bir hayvan tarafından parçalanıp öldürülüyorlardı veya hastalıktan. Biraz daha ileriye giderek orta çağ insanlarını ele alırsak da sürekli süren savaşlar ve tedavi edilemeyen hastalıklar yüzünden yine halkın bizden daha mutsuz bir hayat sürdürdüklerini düşünüyorum.
 
Eski insanların saray çevresinden olmadığı sürece mutlu olduğunu sanmıyorum. Yaşam süresi kısa, hijyen büyük sorun, kış aylarında donarak ölmemek için uğraşıyorsun, yazın tek serinleme yolun gölge, bir sağlık sorunun olduğunda haftalarca ağrının geçmesini ya da ölmeyi bekliyorsun, antibiyotik ve ağrı kesiciler yok, bulaşıcı hastalıklardan ölüm ihtimali yüksek, vahşi hayvanlarla fazla yakınsın, yarın ne yiyeceğin belli değil, temiz suya ulaşım zor...

Bugün kaçınız açlıktan ölme riskiyle yaşıyorsunuz? Kaçınız dişiniz ağrıdığında sinir uçları tamamen ölünceye kadar aylarca acı çekmek zorundasınız? Kaçınız hijyenik koşullara ulaşmakta sorun yaşıyor? 30-40 yaş arasında öleceğini bilerek kaçınız hayatınıza devam ediyorsunuz? Suya ulaşmak için kaçınız ellerinde küplerle kilometrelerce yürümek zorunda? Şu anda donarak ölme ihtimaliniz ne kadar?

Ben bu dönemin konforundan memnunum açıkçası. :D
 
Son düzenleme:

Geri
Yukarı