Eski kayıt müziklerini sevmek

O zamanki filmlerde de ayrı bir keyif var. Çözemedim neden öyleler.
Analog çekim. Şimdi her şey dijital.
90'lar 80'ler 70'ler müziklerini çok seviyorum eski kayıt olunca alıp götürüyorlar beni. Sözleri çok kaliteli her kelimeleri ayrı bir anlam içeriyor. O zamandaki müziklerini hepsi mükemmel bir şey.
90 lardan sonrasını dinlemiyorum. 86 da programlanabilir Synth ların endüstriye girişi ile birlikte müzikal kalite ve müzik üreten kişilerin yetkinliği değişmiş oldu. Artık herkes müzik yapabilir duruma geldi.

O zamanın üretkenliği simülasyon değildi de ondan, her kelimenin ve melodinin yaşanmışlığı ilk eldendi, 90'lar sonrası kopyanın kopyalarının kopyaları vs. o samimiyetsizlik rahatsız edici aslında, mesela ABBA 39 yıl sonra albüm çıkardı ortalık yıkılıyor.

O zamanki müzikler tam anlamıyla sanat eseri sayılabilir. Analog kayıt olmasına rağmen o tizlerin ve basların tadı bir ayrı oluyor. Aynı şey müzik sistemleri içinde geçerli. Eski üretim bir müzik sisteminin verdiği hazzı yeni üretim müzik sistemleri veremez mesela. Analog kayıttaki en büyük problem frekansların bir birinin üzerine kaydedilmesi. Bu yüzden üst frekanslar ve alt frekanslar bazen orta frekans bandının altında kalabiliyor.

Yok o işler öyle sanıldığı kadar plak yada plak çalar ile çözülecek mevzular değil, sadece plak yerine iyi bir dijital sistem daha iyi sonuç verir.

mesela ABBA 39 yıl sonra albüm çıkardı ortalık yıkılıyor.
Ortalık yıkılır elbette. BEATLES ya da PINK FLOYD tekrar toplanmış gibi bir şey. Bir farkı yok.
Aynı şey müzik sistemleri içinde geçerli. Eski üretim bir müzik sisteminin verdiği hazzı yeni üretim müzik sistemleri veremez mesela. Analog kayıttaki en büyük problem frekansların bir birinin üzerine kaydedilmesi. Bu yüzden üst frekanslar ve alt frekanslar bazen orta frekans bandının altında kalabiliyor.
İkisinin de avantajı / dez avantajı var. Çok detaylı meseleler bunlar. Yeni teknoloji daha kötü diyemeyiz.

Bu yüzden paraya kıyıp plak almayı düşünüyorum.
Çok büyük zevk ama Preamfi ler, Monitörler. almanız gerekir. Devamında akustik düzenleme vb... Uçsuz bucaksız bir okyanus orası.

İkisinin de avantajı / dez avantajı var. Çok detaylı meseleler bunlar. Yeni teknoloji daha kötü diyemeyiz.
Katılıyorum, yeni teknoloji kötü demiyorum ama o ruhu vermiyor bence. Şahsen ben öyle düşünüyorum. Bir Dolby S NR uyumlu kaset çalar ve kaset ile o şarkıyı dinlemek var bir de o kayıdı dijital ortama aktarılmış şeklini dinlemek var. Benim istediğim hazzı vermiyor bana.

Çok büyük zevk ama Preamfi ler, Monitörler. almanız gerekir. Devamında akustik düzenleme vb... Uçsuz bucaksız bir okyanus orası.
Olaya sadece ondan da bakmamak lazım. Bunun için bilgi ve araştırma da lazım. Direk plak ve pikap alınca olmuyor. Pikap aldıktan sonra ekolayzır ve ana ünite almanızda gerekiyor. Bu cihazlar deck olduğundan dolayı Preamfi ya da sistem amfisi bulmak gerekiyor ki bu setler haricinde bulunması zor parçalar. Pikabı otomobil ses sistemlerine bağlarsanız buna uygun omaj aralığında bağlantı gerekir. Sonra amfi ve hoparlörler için araştırma ve kabin tasarımı da var. Bu işin içerisine bir kere girince insan çıkamıyor.

Eski muzikleri mi seviyorsun yoksa eskiden kaydedilmis muzikleri mi? Yani antika meraki mi var yoksa gecmiste yapilan sanati mi daha anlamli buluyorsun?

Geri
Yukarı