Eski MacBook almak mantıklı mı?

242247

Hectopat
Elimde i7 4790 bilgisayar kaç TL eder? böyle bir bilgisayar var.
Arkadaşların önerdiği üzere 2.5 civarına satmayı düşünüyorum.
Üzerine çok az koyabilirim çünkü masraf yapacak bir durumum yok.
İkinci el bakınıyorum.
MacBook Air 13" 2017 i5 8 GB RAM 128 GB SSD tarzı ilanlar var. 4.5, 5K civarına.
Bunları benim cihazımı satıp üzerine koyup almak mantıklı mı?

- Apple Mac hayranıyım. Bilgisayarımda Hackintosh kullanıyorum, o sebeple Windows Monster falan tercih etmiyorum.
- Minimal ve estetik görüntüsü dolayısıyla MacBook seviyorum.
- Portable olması gerekiyor, dilediğimde odadan salona bilgisayarımı alıp geçebilmek istiyorum.
- Bazen alıp bilgisayarı parka çıkabilmek istiyorum.
- Bilgisayarı kasa olarak da kullanacağım. Yani monitörüme bağlayıp günlük yazılım işlerimi yapacağım.

Tüm bunları göz önünde bulundurunca MacBook almak istiyorum.
Ne kadar ucuz olursa o kadar iyi olur kafasındayım.
Ancak çevrem yanlış adım attığımı benim sistemin 2.5'dan daha fazla edeceğini, sırf işlemcinin 1K civarında olduğunu ve iyiyi verip kötüyü almış olacağımı söylüyorlar bende endişe ediyorum...

Sıfır alamam. M1 alamam.

Ne almalıyım, nasıl almalıyım, en kötü nelere bakmalıyım?

Teşekkürler.
# Not: Oyun oynamayacağım ancak oyun oynamasam da performanslı işler yapmam gerekebilir, ne bileyim Photoshop Adobe xd ve kod ekranı + YouTube Chrome açık durması gerekebilir. Bu durumda kassın donsun istemem açıkçası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiklerinizi almak mantıklı, o kadar da bütçeniz yoksa Intel iGPU'lu bir laptop alıp Hackintosh yöntemiyle macOS işletim sistemini deneyebilirsiniz. Hatta şu anki bilgisayarınıza bile kurabilirsiniz.

Bahsettiklerinizi almak mantıklı, o kadar da bütçeniz yoksa Intel IGPU'lu bir laptop alıp Hackintosh yöntemiyle macOS işletim sistemini deneyebilirsiniz. Hatta şu anki bilgisayarınıza bile kurabilirsiniz.

Şu anki bilgisayarım zaten Mac :) ancak işte portable değil, odadan çıkartamıyorum.
Dediğiniz mantıklı ama madem Mac kuracağız gidip de aslen Windows alan bir bilgisayar almaktansa MacBook almayı düşünmüştüm ama bu dediğiniz hiç aklıma gelmemişti. Güzel bir yaklaşım aslında ama dediğim gibi MacBook'un görüntüsü falan da hoşuma gidiyor.
Bu denli güzel görünen ince Slim minimal ısınma yapmayan var mı ki Hackintosh uyumlu?

Hocam bende MacBook Air 2013 kasa hala iş görüyor siz bilirsiniz.

Hocam iş görmesi tamam ama iş görmekten kasıt da önemli, milattan kalma bilgisayarlar da video izletip internette gezdirebiliyor :) bu arada en kötü Big Sur kurulması lazım.

Şu anki bilgisayarım zaten Mac :) ancak işte portable değil, odadan çıkartamıyorum.
Dediğiniz mantıklı ama madem Mac kuracağız gidip de aslen Windows alan bir bilgisayar almaktansa MacBook almayı düşünmüştüm ama bu dediğiniz hiç aklıma gelmemişti. Güzel bir yaklaşım aslında ama dediğim gibi MacBook'un görüntüsü falan da hoşuma gidiyor.
Bu denli güzel görünen ince Slim minimal ısınma yapmayan var mı ki Hackintosh uyumlu?

Hocam iş görmesi tamam ama iş görmekten kasıt da önemli, milattan kalma bilgisayarlar da video izletip internette gezdirebiliyor :) bu arada en kötü Big Sur kurulması lazım.

Hocam 10.13 High Sierra yüklü güncelleştirmeyi düşünüyorum sistemi ama şu an gayet güzelde o dönemin oyunlarını oynattırıyor.

Hocam 10.13 High Sierra yüklü güncelleştirmeyi düşünüyorum sistemi ama şu an gayet güzelde o dönemin oyunlarını oynattırıyor.
Anladım ama bence bir tık ilerisi de olabilir ya 2013 de çok eski gibi.
Paraya kıyıp M1 mi alsam diyorum ama gerçekten çok para ya.

Son düzenleme:
Anladım ama bence bir tık ilerisi de olabilir ya 2013 de çok eski gibi.
Paraya kıyıp M1 mi alsam diyorum ama gerçekten çok para ya.

Bence MacBook'a o kadar para vereceğinize Monster notebook alın daha iyiy hocam siz bilirsiniz M1 işlemcili MacBook alınabilir ağır kullanım ise.

Bence MacBook'a o kadar para vereceğinize Monster notebook alın daha iyiy hocam siz bilirsiniz M1 işlemcili MacBook alınabilir ağır kullanım ise.

Yok Windows kullanmam, Windows kullanmayalı çok uzun zaman oldu geçmeye de zerre niyetim yok. Zaten oyun da oynamıyorum.
E bu kadar demişken almışken bari estetik bir şey olsun.

Geri
Yukarı