Eski Microsoft klavye temizliği nasıl yapılır?

Danzo

Hectopat
Arkdaşlar elimde eski bir Microsoft klavyesi var. microsoft multimedia keyboard 1.0a - Google'da Ara: Tam olarak bu klavye. Tuşların arasında tozlar artıklar kıllar var. Saklandığı yer ya da kullanış biçimi çok kötü olduğu için epey bir pis. Biliyorsunuz Microsoft'un eski klavyelerinde sararma problemi var. Bu klavyedede sararma var ama çok fazla değil. Benim düşüncem klavyeyi açarak içini ve tuşlarını iyice temizlemek. Bir de buradaki konu araştırmalarımda @CanerX adlı arkadaşın Klavye Temizliği ve Tuş Yumuşatma Rehberi - Technopat Sosyal böyle bir konusuna denk geldim. Benim düşüncem klavyeyi söküp tuşlarını dışını içini iyice bir silmek. Özellikle tuşlarını silmek. Tuşlarını ve sararan kısımlarını cif yardımıyla sileyim diyorum. Zira tuşların kenarları alt kısımlarında sararmalar, kalıntılar oluşmuş. Sizce klavyenin içini açarak ve bu konudaki gibi yumuşatma işlemi yapsam, kimyasal maddeler kullanarak temizlesem herhangi bir zararı olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
YouTube'de videolara bakarken böyle bir video buldum. Bu uygulama epey hoşuma gitti. Biraz temizlik takıntım vardır. Özellikle kullandığım malzemelerin temiz olmasına çok dikkat ederim. Bilgisayarımı bile cif ile temizliyorum. Beyaz olduğu için bir sıkıntı olmuyor. Temizledikten sonraki parlaması ve temiz hissi vermesi güzel bir duygu :) önerilerinizi merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vidaları sökmedim, sonuçta sadece üzerini temizlemem gerekiyordu. Space, shift ve bazı uzun ve değişik şekilli tuşları çıkarmak zor oldu.Tuşların üzerindeki harfler çoğunlukla önceden silinik olduğu için pek bir şey farketmedim.

Arkdaşlar elimde eski bir Microsoft klavyesi var. microsoft multimedia keyboard 1.0a - Google'da Ara: Tam olarak bu klavye. Tuşların arasında tozlar artıklar kıllar var. Saklandığı yer ya da kullanış biçimi çok kötü olduğu için epey bir pis. Biliyorsunuz Microsoft'un eski klavyelerinde sararma problemi var. Bu klavyedede sararma var ama çok fazla değil. Benim düşüncem klavyeyi açarak içini ve tuşlarını iyice temizlemek. Bir de buradaki konu araştırmalarımda @CanerX adlı arkadaşın Klavye Temizliği ve Tuş Yumuşatma Rehberi - Technopat Sosyal böyle bir konusuna denk geldim. Benim düşüncem klavyeyi söküp tuşlarını dışını içini iyice bir silmek. Özellikle tuşlarını silmek. Tuşlarını ve sararan kısımlarını cif yardımıyla sileyim diyorum. Zira tuşların kenarları alt kısımlarında sararmalar, kalıntılar oluşmuş. Sizce klavyenin içini açarak ve bu konudaki gibi yumuşatma işlemi yapsam, kimyasal maddeler kullanarak temizlesem herhangi bir zararı olur mu?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
YouTube'de videolara bakarken böyle bir video buldum. Bu uygulama epey hoşuma gitti. Biraz temizlik takıntım vardır. Özellikle kullandığım malzemelerin temiz olmasına çok dikkat ederim. Bilgisayarımı bile cif ile temizliyorum. Beyaz olduğu için bir sıkıntı olmuyor. Temizledikten sonraki parlaması ve temiz hissi vermesi güzel bir duygu :) önerilerinizi merak ediyorum.
şuanda bendede microsof multimedya klavyeden var.
tuşları çok sararmış..çok kötü görünüyor.
nasıl beyazlatabilirim?cif ile ovaladım ama düzelmedi.

şuanda bendede microsof multimedya klavyeden var.
tuşları çok sararmış..çok kötü görünüyor.
nasıl beyazlatabilirim?cif ile ovaladım ama düzelmedi.
Dostum öncelikle tuşları ciksrtiyorsun. Sonra bir kab alıyorsun ve içerisine su dolduruyorsun o suya da çamaşır suyu ilave ediyorsun. Suyun miktarına göre çamaşır suyunu ayarlarsin. Bütün tuşları atıyorsun suyun içine. Bir gün beklet o suda. Daha sonra tuşların hepsini tek tek cif ile temizle. Bembeyaz çıkmıyor ama yinede sarılığını alıyor.

Dostum öncelikle tuşları ciksrtiyorsun. Sonra bir kab alıyorsun ve içerisine su dolduruyorsun o suya da çamaşır suyu ilave ediyorsun. Suyun miktarına göre çamaşır suyunu ayarlarsin. Bütün tuşları atıyorsun suyun içine. Bir gün beklet o suda. Daha sonra tuşların hepsini tek tek cif ile temizle. Bembeyaz çıkmıyor ama yinede sarılığını alıyor.
Çamaşır suyuna koyduğumda beyazladı biraz evet

Şu anda bende de microsof multimedya klavyeden var.
Tuşları çok sararmış. Çok kötü görünüyor.
Nasıl beyazlatabilirim? Cif ile ovaladım ama düzelmedi.

Sararmada en etkili yöntem retr0bright yöntemidir ("o" yerine "0" ile yazılıyor yanlış yok) hidrojen peroksit ile de yapılıyor ama maliyetli olur ucuz ve daha kolay yöntem klavyenin keycapslerini sökün sıcak suda yıkayın temiz olması için istediğiniz temizlik malzemesini kullanabilirsiniz (ama temizlik malzemelerini karıştırmayın bazı bazlar ile asitler karışırsa zehirli görünmez bir gaz yayabilir zehirlenirsiniz)
Keycapsleri yıkdadıktan sonra su ile durulayın klavyenin üst kasasını sökmek için altındaki tornavidaları açın üst kasayı kolayca çıkarırsınız ama dikkatli olun (klavyenin içindeki kauçuk parçaları da yıkamanız iyi olur ama kaynar suda yıkamayın) çok kolay işlem sonra en önemli kısım oksidan peroksit 40 volume %12 olan saç açıcılar var onları klavyenin keycapslerine kasasına sürün keycapsleri şeffaf kiltli torbaların içine dizin tüm keycapsler üste baksın sonra temizlediğiniz klavyenin üst kasasınada sürdükten sonra klavyenin üst kasasını şeffaf streç ile kaplayın keycapsleri kasayı güneşe bırakın yani sabahtan akşama kadar yeterli olur beyazlamış olacaktır ama çok kötü durumdaki klavyeler için işlemi birkaç kere tekrar etmek gerekir beyazlayana kadar işlemi tekrar edin (beyaz rengini aldıktan sonra daha işlemi tekrarlamayın zarar verebilir) sonra temizleyin klavyeyi tekrar birleştirin yeni alınmış gibi olacaktır bende de multimedia keyboard var sararan kasaya işlemi uyguladım resmini ve linki koyarım evet bu kadar herkes anlayabilsin diye çok detaylı anlattım aklınıza takılan şeyleri sorabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 20220830_164834.jpg
    20220830_164834.jpg
    262,6 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı