Çözüldü Eski Numaramla Adıma Kredi Çekilir Mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alfirk

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Konu önemli olduğu için yazdıklarım uzun olabilir, yardımcı olursanız sevinirim.

Ben eskiden staj yaparken ve geçici bir işte çalışırken Garanti Bankası ve Halk Bankası’ndan hesap açtırmıştım eski numaram ile, sonu atıyorum 45 67 olan.

Sonra staj ve iş bitince iki şubeye de gidip her iki bankadaki hesabımı kartlarımı kapattım.

Geçenlerde ise operatörümü ve numaramı değiştirdim. Şu an tek bir banka ile çalışıyorum ve ondan eski numaram olan 45 67'yi güncelledim.

Yani hesaplarımı kapattığım iki bankada hala eski numaram duruyor, onu güncellemedim.
Çünkü hesabım, kartlarım yok.

Şimdi; eski numaramı iptal ettim 45 67 ama ilerde mesela 1 sene sonra bu kapattığım numaramı başka biri aynen kullanabilecek.

Peki bu yeni kişi Garanti Bankası veya Halk Bankası'na gitse hesap açtırmak istese ne olur? Orada o numarayı girince benim adım soyadım çıkmaz mı? Kredi çekse benim adıma mı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Orada o numarayı girince benim adım soyadım çıkmaz mı? Kredi çekse benim adıma mı olur?
Sizin isminiz çıkar ancak kaldırıp numaranın yeni sahibini tanımlarlar. Zaten bir tek numara yeterli değil birde sim blokesi sebebiyle kimlik doğrulaması yapması gerekir. Yani kredi filan çekemez.
Çekemez. Hesap ve kartlar kapalı diyorsun. Zaten seninle ilişiği kalmamış olacak numaranın. Adamın kendi adına hesap açması ve dolayısıyla numarayı doğrulatıp kendisinin kullanması gerekecek. Senin adına kredi çekilmesi imkansız.

Orada o numarayı girince benim adım soyadım çıkmaz mı? Kredi çekse benim adıma mı olur?
Sizin isminiz çıkar ancak kaldırıp numaranın yeni sahibini tanımlarlar. Zaten bir tek numara yeterli değil birde sim blokesi sebebiyle kimlik doğrulaması yapması gerekir. Yani kredi filan çekemez.

Çözüm
Çekemez. Hesap ve kartlar kapalı diyorsun. Zaten seninle ilişiği kalmamış olacak numaranın. Adamın kendi adına hesap açması ve dolayısıyla numarayı doğrulatıp kendisinin kullanması gerekecek. Senin adına kredi çekilmesi imkansız.

Ellerinize sağlık çok teşekkür ediyorum içim rahatladı ya.

Şimdi anladım. Yani banka istese benim kapalı hesaptaki numarayı kaldırır. Aynı numarayı başka birine hesap açarlar.

Evet anladım numaranın eski sahibi ben olsamda yeni kişi aynı numarayla benim hesaptan devam etmeyecek yani kendi hesabını açacak.

Evet numara aynı olsa bile sim değiştiği için kimlik kartı doğrulaması gerekir o da yeni sahibi.

Teşekkürler.

Geri
Yukarı