Eski sistemleri canlandırma

Ccebur

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar bildiğiniz gibi bu hafta okul başladı ve bizim okulda ilk hafta ders işlemeyeceklerini söylediler. Fizik dersinde hocamız bizi fizik laboratuvarına götürdü ve orada 1 tane DDR, 2 tane de DDR2 sistem kuruluydu 3-5 eksikleri vardı. Donanımdan anlayan var mı? Diye sorduğunda el kaldırdım Sistemleri canladırabilir misin? dedi. Kabul ettim. 2 sistemde masaüstünü görmeyi başardım. 1 tane HDD vardı içerisinde Windows 98 yüklü. Sistemlerin birisi Pentium 4 3.0 GHz diğerini hatırlamıyorum fakat daha eski bir işlemci. Şu an bu sistemler masaüstünü görüyor bir sıkıntı yok ama iş yapabilir hale getirmek istiyorum. Bu sistemlere hangi işletim sistemini kurabilirim? Nasıl adam ederim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Pentium 4 sisteme RAM ekleyerek Windows 10 yükleyebilirsin. Bir tane güncel sistem olsun en azından. Diğerlerinin tam donanım bilgisini yaz bize, ben sana yardımcı olurum.

Muhtemelen XP kurman gerekli ama söyleyeyim. Okuldan bütçe iste istiyorsan, yükseltme yaparak daha düzgün hale de getirebilirsin, ama yerinde olsam hiç uğraşmam.

Windows 98'i okuduktan sonra 404 verdim :). Şaka bir yana o sistemleri sadece sıfırdan değişim veya Xeon DDR3 türü ikinci el anakart dahil yükseltme kurtarır. Tüm parçaları sabit tutup sadece Athlon 200GE, A320M ve 4 GB DDR4 takabilirsin, üç sistem için 2500-3000 falan tutar. Okuldan bütçe iste.

Okuldan bütçe vereceklerini sanmam ama okulun parçalarının bulunduğu bir kutu var oradan belki işe yarar bir şeyler çıkarabilirim. Hani çok aktif kullanılmaz da fizik dersinde 3-5 bir şey için kullanılsın diye diyorum, hem de zaman geçiyor uğraşırken. USB'ye XP yükleyip gideyim yarın. Pentium 4'lü sistemi adam ederim. Diğerlerine de uygun parçaları bulabilirsem onları da çalıştırırım. Hem uğraş olur hem de yararlı bişeyler yapmış olurum. Teşekkür ederim hepinize :).

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı