Eski spor BMW'lerin neden turbosu yok?

asmsrm

Decapat
Daha fazla  
Mesela Audi B5 kasa RS 2, RS 4, RS 6 hepsinde turbo var. Aynı şekilde Mercedes W211 E55, E63'ün turbosu var ama BMW E39, E36, E46, E60 hiçbirinde turbo yok. Sizce neden böyle?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o motorların neredeyse hepsi sıralı 6 ve manifold sahibi motorlar, rahatça Turbo takabilirsiniz fakat nedenini ben de bilmiyorum tercih edilmemiş.

Mesela Audi B5 kasa RS 2, RS 4, RS 6 hepsinde turbo var. Aynı şekilde Mercedes W211 E55, E63'ün turbosu var ama BMW E39, E36, E46, E60 hiçbirinde turbo yok. Sizce neden böyle?
2001’de bir konu açmış biri neden BMW turbo kullanmıyor diye

verilen cevap şu:

Geçmişte bazı turboşarjlı benzinli BMW'ler vardı.

İlk olarak, 1973-1974(?) arası BMW 2002 turbo
İkincisi, 1979-1984(?) arası BMW 745i

Her iki araba da turboların tepkisinden kaynaklanan gecikme olan turbo gecikmesinden muzdaripti.

Alpina ayrıca E12, E24, E28 ve E34 serisinin turbo şarjlı varyantlarını da üretti. Şüphesiz, ayarlanmış BMW'ler için pazarda bir niş olduğu için bunu yapabilirlerdi.

BMW'nin sadece bu nedenle turbo kullanımına karşı çıkacağını sanmıyorum. Alpina, BMW serisinde, B10 biturbo'yu vurgulayan çok iyi bir sürüş kabiliyetine sahip turboşarjlı otomobiller için bir pazar olduğunu kanıtladı. BMW ve Alpina arasında şirket içinde bir araba geliştirildi. Ayrıca BMW zaten dizel motorları için turbo kullanıyor, bu yüzden bunun bir dogma olduğunu düşünmüyorum.

Ancak BMW gibi iyi motorlarla, turboşarjlı rekabetle rekabet edebilir. Audi RS2 bile E34 ///M5 3.8'den daha hızlı değildir ve RS4, E39 ///M5'ten daha hızlı değildir.

Geleceğin ne getireceğini bilmiyorum, ancak Audi RS6'yı bir yıl içinde getirecek ve 440hp ve 600nm'ye yakın olan BMW, yüksek performanslı salonlar için segmentte kıyaslama durumunu korumak için mevcut S62 motorunu sınırlarına kadar uzatmak zorunda kalacak.

E60'a turbo takılabilir mi diye bir konu görmüştüm. V10 olduğu için turbo takmak masraflıymış. (Ben demiyorum, bir yerde okudum.)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı