Eski arabaların beygiri neden yüksek?

Arkadaşlar sorum Tam bu değildi. Yani ben gidip atiyorum 80 bg yeni bir araba aldığımda
eski arabalardaki 140 bg gibi mi hissettiriyor. Yoksa gerçekten eski araba daha mi Güçlü.
Motor hacmi ve tork hakkında cok detayli bilgim yok

Araçlarda beygir ve tork önemli. Eskiden çoğu marka arasında rekabet vardı ve euro emisyonları bu kadar sıkı değildi. Şimdi hem petrol pahalı ekonomik araç yapmak zorunda kalıyorlar maalesef.

Zamanında 1998 model 2.0 16 valf tempramız vardı 148HP idi.
mesela o tempra. bugunun 80hp. araclarindan Güçlü muydu yoksa hp fazla olsa da yavaş mi kaliyor

Arkadaşlar sorum tam bu değildi. Yani ben gidip atiyorum 80 bg yeni bir araba aldığımda.
Eski arabalardaki 140 bg gibi mi hissettiriyor. Yoksa gerçekten eski araba daha mi güçlü.
Motor hacmi ve tork hakkında cok detayli bilgim yok.

Mesela o tempra. Bugunun 80HP. Araclarindan güçlü muydu yoksa HP fazla olsa da yavaş mi kalıyor.

Atmosferik olduğu için günümüzün Turbo'lu araçlarından daha güçsüzdür. Tork değeri daha az.

Atmosferik olması sebebiyle tork düz bir çizgi şeklindense belli bir devire kadar artar orada maksimum değerine ulaşır düşer.
Turbolu araçlarda ise belli bir devir bandında neredeyse aynı tork verilir.

Hızlanma konusu ile tork ile doğru orantılı.

Arkadaşlar sorum Tam bu değildi. Yani ben gidip atiyorum 80 bg yeni bir araba aldığımda
Eski arabalardaki 140 bg gibi mi hissettiriyor. Yoksa gerçekten eski araba daha mi Güçlü.
Motor hacmi ve tork hakkında cok detayli bilgim yok

Mesela o tempra. Bugunun 80HP. Araclarindan Güçlü muydu yoksa HP fazla olsa da yavaş mi kalıyor

HP dediğin olay motordan motora değişmez. Sabittir.

Turbo motorlarda tork eğrisi değişir.

Türbo (süper) şarj, A'dan Z'ye yenilenmiş motor tasarımları, elektronik yakıt kontrolü (ECU ile), açık atmosferik veya elektronik kontrol + benzin enjeksiyonu, vb. önemli etmenler çok yeni araçlarda daha az yakıt, daha düşük silindir (motor) hacmiyle daha yüksek motor güçlerinin alınmasını böylece sağlayabilmiştir. Motor gücüyle tork/araç hızı arasında doğrudan ve artan motor güçlerinde olumlu yönde bir ilişki vardır.

Örneğin Renault Optima araca Manager'ın (büyük) kasası olmasına rağmen 1.6 motor koyulması son derecede hatalıydı, çünkü Renault Manager 2000 cc motora sahipti, tarihi bir mühendislik hatası sonucu motor seçiminde bir hata yapılmış oldu. Üstelik bu hata yalnızca motor olarak kalsa neyse, fabrika müdürümüzün o yıllarda satın aldığı 2. el Optima yoldan sıçrayan yağmur suyuyla ıslanan ateşleme bobiniyle yolda stop ediyordu, yalnız motor seçimi değil buji ateşleme sistemindeki bobinin yeri de yanlıştı ve yağmurla yoldan sıçrayan suyla kolayca ıslanacak bir yere konulmuştu, 2 büyük hata üst üsteydi, o zamanlar benim de gördüğüm kadarıyla.

Spring ile Broadway (aksesuarlı/aksesuarsız modelleri) arasında BG güçlerinin arasında 12 BG bariz bir güç farkı vardı, her ikisi de 1400 cc motor hacimlerinde olmasına rağmen. Broadway hem entegreli elektronik ateşlemeli hem çift boğazlı atmosferik karbüratörüyle ortalama 3000-4000 dev/dak' larda 72 BG motor gücünü üretiyordu. Ayni zamanda dişli (redüksiyon) sistemindeki dişli oranlarıyla da aşırı ataklık ve 72 BG güç ayni anda Broadway araçlarda kazanılmış ve bir zamanların efsane aracı olunmaya da (en fazla tutulup tercih edilen orta direk aile binek aracı olarak) hak kazanılıyordu. 90'lara dönerek araç nostaljisini motor güçleriyle birlikte yapmamı böylece sağladınız. Kolay gelsin.

1984'teki Atmosferik-Benzin motor 65 beygir ama 2013 Corolla, 99 beygir. Nasıl değişmiyor?

Bahsettiğim sadece beygir gücüne bakıldığında aynı beygir gücüne sahip araçların model yılına göre performans olarak bir fark ifade etmemesi. Performans yorumlarken hızlanma testlerine ve tork eğrisine bakılmasının gerekliliği.

Günümüzde bir aracın performansını sadece motorunun beygir gücüne göre yorumlamak yanlış olur. Aracın ağırlığı, Turbo değerleri, Tork eğrisi gibi çok fazla değer var. Bunların dışında şanzıman tipi bile sürüş dinamiklerini etkiliyor.

Elbette araçlar arasında beygir gücü değişiyor.

Bahsettiğim sadece beygir gücüne bakıldığında aynı beygir gücüne sahip araçların model yılına göre performans olarak bir fark ifade etmemesi. Performans yorumlarken hızlanma testlerine ve tork eğrisine bakılmasının gerekliliği.

Elbette araçlar arasında beygir gücü değişiyor.
Serçe, Corolla'dan bariz daha güçsüz bir araba. Değişen tek şey, beygir gücü değil.

Türbo (süper) şarj, A'dan Z'ye yenilenmiş motor tasarımları, elektronik yakıt kontrolü (ECU ile), açık atmosferik veya elektronik kontrol + benzin enjeksiyonu, vb. önemli etmenler çok yeni araçlarda daha az yakıt, daha düşük silindir (motor) hacmiyle daha yüksek motor güçlerinin alınmasını böylece sağlayabilmiştir. Motor gücüyle tork/araç hızı arasında doğrudan ve artan motor güçlerinde olumlu yönde bir ilişki vardır.

Örneğin Renault Optima araca Manager'ın (büyük) kasası olmasına rağmen 1.6 motor koyulması son derecede hatalıydı, çünkü Renault Manager 2000 cc motora sahipti, tarihi bir mühendislik hatası sonucu motor seçiminde bir hata yapılmış oldu. Üstelik bu hata yalnızca motor olarak kalsa neyse, fabrika müdürümüzün o yıllarda satın aldığı 2. el Optima yoldan sıçrayan yağmur suyuyla ıslanan ateşleme bobiniyle yolda stop ediyordu, yalnız motor seçimi değil buji ateşleme sistemindeki bobinin yeri de yanlıştı ve yağmurla yoldan sıçrayan suyla kolayca ıslanacak bir yere konulmuştu, 2 büyük hata üst üsteydi, o zamanlar benim de gördüğüm kadarıyla.

Spring ile Broadway (aksesuarlı/aksesuarsız modelleri) arasında BG güçlerinin arasında 12 BG bariz bir güç farkı vardı, her ikisi de 1400 cc motor hacimlerinde olmasına rağmen. Broadway hem entegreli elektronik ateşlemeli hem çift boğazlı atmosferik karbüratörüyle ortalama 3000-4000 dev/dak' larda 72 BG motor gücünü üretiyordu. Ayni zamanda dişli (redüksiyon) sistemindeki dişli oranlarıyla da aşırı ataklık ve 72 BG güç ayni anda Broadway araçlarda kazanılmış ve bir zamanların efsane aracı olunmaya da (en fazla tutulup tercih edilen orta direk aile binek aracı olarak) hak kazanılıyordu. 90'lara dönerek araç nostaljisini motor güçleriyle birlikte yapmamı böylece sağladınız. Kolay gelsin.
Kisacasi olay sadece bg degil diyebilir miyiz? Peki Mesela sari sitede araba bakıyorum ama o bahsettigim eski arabalarin bg'leri Fazla olunca ilgimi cekiyordu. Neye bakmam gerekiyor performans için?

Yeni konular

Geri
Yukarı