Eski arabaların beygiri neden yüksek?

seffabullut

Centipat
Daha fazla  
Bakıyorum 202X model sehir içi arabalar hep 70-80-90 bg oluyor.
Eskilere bakıyorum (ozellikle Japonlara) hic beklemedigim arabalar daha yüksek bg oluyor.
2000 model araba 140 bg falan çıkıyor.
Bu değerler doğru mu yoksa eski olduklari için daha fazla bg olsalar bile performanslari kötü mu?

Eski arabaların daha yüksek beygir gücüne sahip olmasının temel nedeni, o dönemdeki teknolojik sınırlamalar ve tasarım farklılıklarıdır. Günümüzdeki otomobiller, daha küçük motorlarla daha fazla güç üretebilirken, daha iyi yakıt verimliliği ve daha düşük emisyonlar sağlayabilirler. Bu nedenle, eski arabaların beygir gücü genellikle modern otomobillere göre daha yüksekti.

Bakıyorum 202X model sehir içi arabalar hep 70-80-90 bg oluyor.
Eskilere bakıyorum (ozellikle japonlara) hiç beklemedigim arabalar daha yüksek bg oluyor.
2000 model araba 140 bg falan çıkıyor.
Bu değerler doğru mu yoksa eski olduklari için daha fazla bg olsalar bile performanslari kötü mu?

Araçlarda beygir ve tork önemli. Eskiden çoğu marka arasında rekabet vardı ve euro emisyonları bu kadar sıkı değildi. Şimdi hem petrol pahalı ekonomik araç yapmak zorunda kalıyorlar maalesef.

Zamanında 1998 model 2.0 16 valf tempramız vardı 148HP idi.

Şimdikileri ECU ile kısıtlıyorlar. Eskiden ECU yaygın değildi. Ayrıca yakıt tasarrufu açısından motor hacimlerini küçültüyorlar.

Eski arabaların beygiri yüksek değil. Ülkemizde araçlar pahalı olduğundan düşük modellere yöneliyor insanlar artık.

Örnek olarak; 1.3 Serçe (1984), 65 beygir iken, 1.33 Corolla (2013), 99 beygir. Turbo olursa ayrı konu. Örnek: Renault Megane 4 1.3 TCe (2020), 140 beygir. Eski zamanlarda, turbo benzin araçlar neredeyse yoktu zaten. Günümüzde minicik benzinli motora turbo takıp, 100 beygire çıkartıyorlar (1.0, 1.2 falan).

Yeni konular

Geri
Yukarı