Eski teknolojik aletleri ne yapıyorsunuz?

Siz eski teknolojik aletleri ne yapıyorsunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    85
Tabii yazmayıcı falan ayrı şeyler
"Yazmayıcı"dan kastım şu;

Aslında, o mesajı yazdıktan çok kısa bir süre sonra (ne demek istediğimin anlaşılması için) bir konu açmayı düşünüyordum. Hazırlıklarımı tamamladım.
Ama şu şekilde (Taslak olarak kaydettiğim konu kayboldu! - Technopat Sosyal) konum silindiği için sıfırdan tekrar konu oluşturmak zorunda kaldım.
Bu da, çok zahmetli olduğundan konuyu açmam 4 ay gecikti :)

-------------------------------------

Eski teknolojik aletlerden de genelde faydalanmaya çalışırım.
Ben de. 14 Senelik uzatma kablosunu kullanıyorum hala. :)

Mesela eski bir modem vardı evde onunla localhost kurup uğraşmıştım, ayarları çekip modem yapısını incelemiştim ve arada o modemle LAN kurup oyunlar oynadığımız olmuştu.
Oo. İşi bayağı ilerletmişsiniz :).
Bu arada eski modem de çekmecede duruyor hala :D

Bozuk olanları ise içini açıp kullanılabilecek şeyler varsa ayırıp faydalanmaya çalışıyorum veya kullanılabilecek çalışan parçaları içeride ben de saklıyorum.
Bu kadar teknik bilgiyi nasıl öğrendiniz? Bilgi verebilir misiniz? :)

Genelde atmam teknolojik şeyleri.
Ben de atmam.
Bu sefer de bir şey aramak için çekmeceyi açınca, eski tuşlu Nokia telefon, Sony Ericsson şarj kablosu felan çıkınca insanın hoşuna gitmiyor. :)
Hatta 13 Senelik bilgisayar monitörünü kullanıyorum hala :D

O kadar teknolojik aletim olmadı :)
Benim de olmadı zaten :)
Ben, çok fazla teknolojik aletim var demedim ki :).

Sistemi sadece seneler sonra yükselttiğim için eski anakart kullanılmaz hale gelmişti
Sistemi yükseltmek derken?
Masaüstü bilgisayarın kasasını komple mi değiştirdiniz?

Ben de seneler sonra sistemimi yenilemiştim :D

Elektronik eşyaların bu yüzden çöpe atılmasına karşıyım
Ben de çöpe atmadım, atmıyorum :) Kullanma kılavuzlarında da kocaman kocaman yazar. "Bu ürünü evsel atıklarınızla birlikte atmayınız! Ürününüzün geri dönüşümü için bulunduğunuz yerin yerel yönetimi ile iritibat kurunuz" diye. Boşu boşuna bunları yazmazlar herhalde. Bir anlamı var ki yazıyorlar. :)

Benim gibi gerçekten ilgilenenlere verilmesi gerekli.
Sizin gibi gerçekten ilgilenenleri bulmak çok zor. Hatta, imkansıza yakın :).
Keşke çevremde sizin gibi gerçekten ilgili kişiler olsa :). (Youtube'deki örneklerinden biri ise Nejdat Delioğlu)

başbakanlığın da kampanyasıyla
Gündemi takip etmiyorsunuz sanırım. Başbakanlığın kalkalı çok oldu :).

Bunu da yapamıyorlarsa büyükşehirlerde artık başbakanlığın da kampanyasıyla geri dönüşüm için toplayan yerler var oralara verilebilir.
Ben de büyükşehirde yaşıyorum. Ama bizim belediye hiç umursamıyor böyle şeyleri. :)

Kağıt toplanıyor, cam toplanıyor, plastik toplanıyor, metal toplanıyor, pet şişe toplanıyor, pil toplanıyor.
Teknolojik aletler toplanmıyor!
Şimdi, ben teknolojik bir alet olarak (misal) bir akıllı telefonu cam bölümüne mi atacağım? Metal bölümüne mi atacağım? Plastik bölümüne mi atacağım? Pil bölümüne mi atacağım?
Böyle saçmalık olur mu?
"Dünyanın ilk yazmayıcısı" benzetmesi yaptığım yazıcıyı, evde yazıcı ihtiyacı arttığı için ne sorunu varmış, sorunu neymiş diye baktırmak, çıkacak masraf uygun olursa Epson'un, sitesinde verdiği "Yetkili Servisler" listesinde adresime en yakın olan servise "Milli servet, israf olmasın." gibi düşünceler ile teslim etmiştim. O zaman, Cuma günüydü. -Biz sizi pazartesi günü bilgilendiririz" deyip, isim ve telefon numarasını aldılar.
Pazartesi günü beni arayıp, baskı kafasının tıkandığını söyleyip kartuş masrafları hariç (sadece kafa için) 900TL istediler.
"-Yeni yazıcı almanız daha karlı olur." dediler. Çok mantıklıydı.
Ben de yaptırmak yerine yeni yazıcı aldım :D
Zaten ürünün her özelliği ticariydi (para hırsı ile tasarlanmış gibiydi.)
Ürünün baskı kafası hallolduğu için, sevgili yazmayıcımız da çöp olmuştu.
"Yazmayıcı" konusunda da verdiğim fotoğraf gibi pırıl pırıldı ürün.
"Bu alet ne olacak peki?" Diye sordum.
Hurdacıya vereceklermiş :)
Pırıl pırıl, sıfırdan farksız bir ürünün hurdacıya verilmesini hiç mantıklı bulmadım.

Neyse, ben de büyükşehiri aradım. Telefonun ucundaki herkes birbirine bağladı. Bir tek belediye başkanına bağlamadıkları kaldı :D
Uzun uzun müzikleri dinlettikten sonra çevre mühendisine bağlayacaklarını söylediler.
Dakikalarca müzik dinlettiler. En sonunda "meşgul" tonu çalmaya başladı telefonda.
Yani telefonu mühendise felan bağlamamışlardı. Hafta içi ve mesai saatleri içinde aradığım halde :)
Ertesi gün çevre mühendisi geri aradı.
Neden teknoloji ürünlerini geri dönüştürmüyorsunuz? Dedim.
Şaşırdı :D
Daha önce kimse böyle bir şey sormadı. Dedi :)
"Nereden mevzunsunuz" bilmem ne diyerek şaşkınlığını açığa çıkardı.
Teknolojik atıkları geri dönüştürme hizmetimiz bulunmuyor gibi bir şey dedi.
"Bizim yazıcımız var. Onu tamire vermiştik.
Ama tamir olacak gibi değil.
Dedik.
Bu yazıcı için ne yapılabilir? Dedim.
Bize çözüm yolu bulur musunuz? Dedim.
Düşündü, Manisa'da geri dönüşüm yapan yerler var. Şurada var, burada var... (Çok uzakta olan illerin isimlerini saydı) Dedi.
Biz vatandaş olarak bu kadar uzak yerlere bu yazıcıyı nasıl götürebiliriz acaba? Dedik.
Belediyemize bağışlayabilirsiniz. Dedi
Mantıklı bulduk.
Evde boşuna yer kaplayacağına, belediyediyede kullanılsın dedik.
Sizin belediye olarak biz vatandaşlardan çok daha fazla gücünüz var. Siz tamir ettirip kullanabilirsiniz dedik. İllaki bir çözüm bulusunuz dedik.
Belediyemiz için kullanılsın o zaman dedi. Peki, dedi tamircinin adresini alayım sizden. Dedi
Adresi verdik.
Gitmiş bakmış.
Geri aradı; "Bu yazıcının tamire ihtiyacı varmış." dedi.
Meğerse adam, bizim tamir ettirip vermemizi bekliyormuş :D
Biz belediyeden zengin miyiz yahu? Yaptıracak olsam, neden yeni yazıcı alayım? :)

İlçe belediyelerini saydı; Şu belediyeye, bu belediyeye başvurun felan fişman deyip, sorumluluğu üstünden atmaya çalıştı.
Bir kere, büyükşehirin çözemediği bir şeyi, ilçe belediyeleri nasıl çözsün? :D

Bir de kocaman kocaman yazıyorlar; "büyükşehir belediyesi" diye.
Nasıl yazmayan yazıcıya yazmayıcı dediğim gibi, daha teknolojik atıkları bile toplamayan bir belediyeye; Büyükşehir değil, küçükşehir belediyesi demek lazım :D

Masaüstü bilgisayarın kasasını komple mi değiştirdiniz?
Evet. Bir iki parçasını sadece aldım gerisi yeni alındı.
Gündemi takip etmiyorsunuz sanırım. Başbakanlığın kalkalı çok oldu :)
Anaaa gerçekten mi :D Ne zaman kalktı ki :) Tabi ki biliyorum, dediğim sıfır atık projesi başbakanlık zamanında çıkmıştı.
Ben de büyük şehirde yaşıyorum. Ama bizim belediye hiç umursamıyor böyle şeyleri. :)
Bizimki de benzer durumda ama konuştuğun kişi sana yol göstermiş en azından. O kadar cahil milletiniz ki, adam şaşırıyor görüyorsun. Her eşyayı çöp kutusuna atan milletten bu soruyu duymak haliyle şaşırtır adamı :)

Asla elimden çıkarmayı düşünmedim, düşünmem de. Çünkü bir keresinde bana lazım olan şeyi attığımı fark ettiğimde çok üzülmüştüm. Benim bir kutum var tüm kullanmadığım teknolojik aletlerim orada. Örnek verecek olursam, ilk klavyem, ilk kulaklığım, eski telefonum. Evet eski telefonumu atmadım ( 'Ben de atmadım, akıllı bu akıllı!' diyecekler için tuşlu telefonum da duruyor. Eski telefonum oydu :D ) .
Bizim evde 4 tane tuşlu var
Ben evde saklıyorum eşyaları 4 tuşlu 1 tablet 1 S3 mini duruyor kenarda
Ne olacak onlara bilmiyorum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı