Çözüldü Eski Toshiba laptop'u nasıl upgrade ederim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Toyce

Femtopat
Merhaba Technopat Ailesi;
Toshiba marka Satellite L670-14F model dizüstü bilgisayarımı 10 yıldır kullanıyorum. Artık istenen performansı alamıyorum. Laptopumun RAM ve harddiskini değiştirmek istiyorum. Mr Memory ve CPU-Z ekran görüntüsünden anlaşılacağı üzere 8 GB kadar RAM’i arttırabileceğim gözüküyor. Ayrıca HDD harddisk yerine SSD harddisk takmayı düşünüyorum. Ancak bu işlemlerden önce hangi standart ve değerlerde donanım almam gerektiği hakkında değerli bilgilerinize başvurmak istiyorum.

1- Yükseltme işlemi yapmadan önce BIOS güncellemesi yapmam gerekiyor sanırım. Ancak BIOS’un en güncel sürümüne ulaşamadım. En son sürüm 2011 yılına ait. RAM modüllerini takmam durumunda BIOS uyum sorunu ile karşılaşır mıyım?

2- RAM’i 8 GB olarak tek modül mü yoksa 4’er GB olarak iki modül şeklinde mi alayım?

3- RAM hızı olarak kaç Mhz’yi tercih etmeliyim?

4- Hangi özelliklerde SSD almalıyım?

5- RAM modülünü taktıktan sonra Windows 10 32-bit versiyondan 64 bit’e yükseltmem gerekir mi?

Şimdiden teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.
CPU-Z CPU.JPG
CPU-Z SPD-1.JPG
CPU-Z SPD-2.JPG
Mainboard.JPG
Memory.JPG
Mr Memory.JPG

Çözüm
1- Eski bir cihaz olduğundan yazılımsal destek çoktan bitmiştir. En son yayınlanan biosu kurun.

2- 2*4 olacak şekilde almanız iyi olacaktır.

3- DDR3 1.066 Mhz ram almanız gerekmekte.
Screenshot_20200730-190736_Opera.jpg

4- Samsung, Kingston veya WD marka bir 240GB SSD yeterli olacaktır. Çıkan diski kutu alıp harici olarak kullanabilirsiniz.(20-50tl)

5- 64 bit yapmanız iyi olacaktır.
1- Sıkıntı yaşamazsınız ama güncellemenizde yarar var.
2-4x2 almanız dual channel performansından da yararlanmanızı sağlar daha iyi olur.
3-1066 yeterli olacaktır fakat bulmanız zor olabilir üstünü alsanız da 1066 Mhz çalıştıracaktır.
4-SATA 3 olması yeterli olacaktır gerisi sizin GB ihtiyacınıza göre değişir.
5-64 bit yapmanız daha sağlıklı olur.

1- Eski bir cihaz olduğundan yazılımsal destek çoktan bitmiştir. En son yayınlanan biosu kurun.

Screenshot_20200730-190736_Opera.jpg

4- Samsung, Kingston veya WD marka bir 240GB SSD yeterli olacaktır. Çıkan diski kutu alıp harici olarak kullanabilirsiniz.(20-50tl)

Çözüm
1- Sıkıntı yaşamazsınız ama güncellemenizde yarar var.
2-4x2 almanız dual channel performansından da yararlanmanızı sağlar daha iyi olur.
3-1066 yeterli olacaktır fakat bulmanız zor olabilir üstünü alsanız da 1066 Mhz çalıştıracaktır.
4-SATA 3 olması yeterli olacaktır gerisi sizin GB ihtiyacınıza göre değişir.
5-64 bit yapmanız daha sağlıklı olur.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 627635

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Ya da upgrade bütçesini laptobun ederine ekleyip ikinciel daha güncel bir laptop alın, ki en iyisi o olur. Birinci nesil i serisi zayıftır. SSD'de tam performans çalışmaz, sistem SATA 2.0'dır.

Ben olsam upgrade etmezdim.
Bu seçeneği de değerlendirebilirim. Aslında beni 1-2 sene idare etse sonrasında yeni laptop alırım diye düşünüyorum. İkinci el piyasasını da gözden geçirmekte fayda var. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı