Eskisi gibi oyun oynayamamak

Cano8711

Hectopat
Daha fazla  
Kendimi bildim bileli Unreal 2000, Doom, Half-Life hastası olarak bilgisayarın başından kalkmaz idim, tüplü Vestel bilgisayarlar döneminden beri 2010'lara kadar oyun oynadım çılgınlar gibi. Yazıcıoğlunda parça kovalardık. Gazetelerde ralli yarışlarının sonuçlarını keser odamıza asardık, PS1'in başında Colin McRae oynamaktan sızıp kalmışlığımız olurdu arkadaşlarla.

Şimdilerde çıkan oyunlara bakıyorum, Dying Light, Assassins Creed, Watch Dogs vs. oyunları 1 saat bile oynayamıyorum. Bi' Control'ü sevdim, hikayesi oynanışı güzel ama oda residen evil tadı verdi ufaktan. Yaş aldığımız için mi, eski oyunlar gibi oynanış bir hikaye olmadığı için midir? Size de böyle oluyor mu?

Bence yaştan kaynaklanıyor. İnsan büyüdükçe yaşam gayesini anlamaya başlıyor. Boş vakit geçirmek hiçbir insanın isteyeceği bir şey değildir. Yaratılış gayemiz rabbimize kulluk etmek ve onun kuralları ile yaşamaktır. Oyunlardan değil ibadetlerini yapıp hayattan zevk almanı tavsiye ederim.

Günümüzde nostaljik duygularla, nostaljik düşüncelerle oyun oynamaya kalkarsanız oyun oynayamazsınız zaten.
Günümüzde her türden bir sürü oyun olduğu ve bir ton aynı tür oyun oynadığımız için oynarken sıkılıyoruz. Eskiden bir türde taş çatlasın 5 oyun vardı, hepsi de birbirinden iyi olurdu.
Mesela ben GTA V oynarken San Andreas ve Vice City'de yaşadıklarımı yaşabiliyor muyum? Tabii ki hayır. Nostalji hastalığımız var çünkü, eskiyi her zaman daha önde tutuyoruz.
Yeni çıkan oyunlardan nostaljik tatlar alabilir miyiz? Hayır, istisnalar dışında. Mesela ben Bannerlord oynarken Warband nostaljik duygularımı hissediyorum, oyun bizimle nostalji duygularını paylaşıyor çünkü.
Örneğin GTA V varken "Vay be, San Andreas oynardık." diyorken, belki GTA X (salladım) çıktığında da
"Zamanında GTA V oynardık" diyeceğiz.
Her şeyin eskisi, nostaljisi daha güzel gelir insana.

PC toplayınca şunu şunu oynarım diyordum topladım ve şu an tek yaptığım şey technopat forumlarında dolaşmak :/
Bu çök üzücü bir durum. Bu yüzden ben hep şu sözü hayatıma enjekte etmeye çalışırım. Bir hedefin olsun fakat o hedefini asla başarma. Sadece başarmaya gayret göster. Başaramaya yaklaştığında dön ve tekrar çabala. İnsanı sonuç değil, gelişmeler eğlendiriyor, heyecanlandırıyor.

Günümüzde nostaljik duygularla, nostaljik düşüncelerle oyun oynamaya kalkarsanız oyun oynayamazsınız zaten.
Günümüzde her türden bir sürü oyun olduğu ve bir ton aynı tür oyun oynadığımız için oynarken sıkılıyoruz. Eskiden bir türde taş çatlasın 5 oyun vardı, hepsi de birbirinden iyi olurdu.
Mesela ben GTA V oynarken San Andreas ve Vice City'de yaşadıklarımı yaşabiliyor muyum? Tabii ki hayır. Nostalji hastalığımız var çünkü, eskiyi her zaman daha önde tutuyoruz.
Yeni çıkan oyunlardan nostaljik tatlar alabilir miyiz? Hayır, istisnalar dışında. Mesela ben Bannerlord oynarken Warband nostaljik duygularımı hissediyorum, oyun bizimle nostalji duygularını paylaşıyor çünkü.
Örneğin GTA V varken "Vay be, San Andreas oynardık." diyorken, belki GTA X (salladım) çıktığında da
"Zamanında GTA V oynardık" diyeceğiz.
Her şeyin eskisi, nostaljisi daha güzel gelir insana.
Nostaljisinde değilim inan, insan bir yerden sonra sanıyorum kavrayamıyor oyunu, hikayeyi, oynanışı sanırsam ya da biz eski toprak olduğumuz için yeni hikayeleri, yeni neslin yarattığı, hitab ettiği işlere anlam sır erdiremiyoruz. Şahsen eskiden çok güzel oynardım böyle savaş, silahlı vs. oyunları ama şimdi bir bakıyorum, aynı anda 3 yere ateş ederken üstüne 3 tane tuşa vurup mousela takla atmamı istiyor mesela, ona da yetişemez oldum.
PC toplayınca şunu şunu oynarım diyordum topladım ve şu an tek yaptığım şey technopat forumlarında dolaşmak :/
Unreal Tournament 2000, indir oyna seversin.

Sizin yaşınız da elbette burada bir etken ama eski oyunlardaki işçilik ile yeni oyunlardaki işçilik çok farklı. Gün geçtikçe oyunların kalitesi genel olarak düşüyor. Grafikler iyi olsun derken pek çok şeyden ödün veriyor oyunlar. Sizin gibi olan pek çok kişi var ama siz belki kendi tarzınıza uygun oyun bulamamışsınızdır. Size AC: Odyssey öneririm. Uzun zamandır gerçekten bu kadar bir oyunu sevmemiştim.

Sizin yaşınız da elbette burada bir etken ama eski oyunlardaki işçilik ile yeni oyunlardaki işçilik çok farklı. Gün geçtikçe oyunların kalitesi genel olarak düşüyor. Grafikler iyi olsun derken pek çok şeyden ödün veriyor oyunlar. Sizin gibi olan pek çok kişi var ama siz belki kendi tarzınıza uygun oyun bulamamışsınızdır. Size AC: Odyssey öneririm. Uzun zamandır gerçekten bu kadar bir oyunu sevmemiştim.
Son zamanlarda grafik yapalım derken hikayeyi veya herhangi bir şeyi bozmayan tek bir oyunla karşılaştım; Red Dead Redemption 2. Oynamayan herkese öneririm.
16 GB RAM parası :(
Acınacak halimize gülmekten başka çaremiz yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı