Espresso kahvede tat farkı

Salih Karagoz

Hectopat
Daha fazla  
Makinede yapılanlar moka pot veya kağıt filtre ile yapılan arasında devasa tat farkı var mı, siz ne önerirsiniz? İnternet de az çok bakınca ben daha önce hiç kahve içmemişim dedim. Moka pot almayı düşünüyorum. Gerek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Makinede yapılanlar moka pot veya kağıt filtre ile yapılan arasında devasa tat farkı var mı, siz ne önerirsiniz? İnternet de az çok bakınca ben daha önce hiç kahve içmemişim dedim. Moka pot almayı düşünüyorum. Gerek var mı?
Espresso sadece basınçlı makine veya mokapotta yapılabilir. Tad farkı aynı kahve çekirdeğini kullandığında da olur.

Aynı kahve çekirdeğinin yoğunluğunu şöyle düşünebilirsin işlem ve tad olarak; basınçlı makina > moka pot > diğer basınçlı/vakumlu kapsül makinalar > kağıt filtre > french press.

Türk kahvesi moka pota daha yakın ve yumuşak bir tat verir genelde.

Moka alırsan mutlu mesut yaşarsın bakımını yaparken, alüminyum değil çelik olanına para ver, contasını koru, ömürlük kullan.

Moka potta kaliteli marka alın mesela Bialetti gibi ben ne olduğu belirsiz marka alıp iade ettim çünkü demlenmiyordu kahve. Onun yerine manuel espresso makinesi aldım şu an memnunum ancak sütlü kahve içmeyecekseniz sade kahveler için V60 gayet iyi tat veren bir alternatif. Çekirdek alıp kaliteli bir öğütücüyle V60 yaparsanız Americano veya moka pot kahveye göre daha iyi tat profili yakalarsınız. Moka pot de bu arada öğütücüye ihtiyacınız var çünkü espressodan kalın pour over'dan ince bir öğütüm gerekiyor yoksa kahve tıkanır veya çok hızlı akar gövdesiz olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı