Ethereum 2.0 geçiş başladı mı?

Biter bitmez düzelmeyecek. Önce bir sürü Mining yapılmış kart 2. elden piyasaya sürülecek ve biz ucuz diye ilk onları alacağız. Bu yüzden firmalar yine zarar edecek. Ondan sonra düzelecek ancak.
Hocalarım konuya paralel olarak bir şey soracağım. Bir yazılım mühendisi arkadaşım madencilik yapılmış kartı tanıyan bir program yazmaya çalışıyor sizce bu mümkün müdür?

Hocalarım konuya paralel olarak bir şey soracağım. Bir yazılım mühendisi arkadaşım madencilik yapılmış kartı tanıyan bir program yazmaya çalışıyor sizce bu mümkün müdür?
Eğer öyle bir şey olsaydı kart üreticileri garantide bunu anlamak için çoktan bu yazılımı üretirlerdi diye düşünüyorum.

Eğer öyle bir şey olsaydı kart üreticileri garantide bunu anlamak için çoktan bu yazılımı üretirlerdi diye düşünüyorum.
Hocam şöyle bir durum var mesela. UV yapılmış bir kartı (5500 XT) ev arkadaşımla beraber garantiye gönderdik. Aslında bir problemi de yoktu sadece fanları dönmüyordu bazen. Direkt mining yapılmış diye reddettiler. Ama sadece 1 hafta günde 12 saat mining yapılmıştı. Nasıl anlamış olabilirler? Konu açtım kayboldu bulamadım konuyu bir daha.

Hocam şöyle bir durum var mesela. UV yapılmış bir kartı (5500 XT) ev arkadaşımla beraber garantiye gönderdik. Aslında bir problemi de yoktu sadece fanları dönmüyordu bazen. Direkt mining yapılmış diye reddettiler. Ama sadece 1 hafta günde 12 saat mining yapılmıştı. Nasıl anlamış olabilirler? Konu açtım kayboldu bulamadım konuyu bir daha.
Hocam konuları bul kısmından açtığım konulara bakın. Bence onlar başka bir yöntem kullanıyorlar. Yani kartı test ediyor olabilirler diyeceğim de 12 saat mining belli etmez kendini. Çok zararda vermez. Doğru ortamda yapıldıysa.

Tamamen sallamışlar. Eğer Tüketici Mahkemesine başvurursanız tamir edilmek zorunda.

Haftalardır söylüyorum, Ethereum mining Haziran sonu, Temmuz başı gibi bitiyor. Ethereum 2.0'a geçmek için en az 32 adet ETH stake etmek gerekiyor. Ethereum 2.0 geçişini geçen yaz yapacaklardı, olmadı. Bu yaz da yapamazlarsa ETH'nin değeri düşmeye başlar, inanılmaz uzattılar çünkü işi. 14 Nisan'da da "Berlin" güncellemesi geliyor.

Yaza ETH 2.0'a geçişe kesin gözüyle bakıyorum ben. Aksi halde bu kadar ETH kilitlenmezdi. Geçen yaz bile 2.0 beklenirken bu kadar stake yapılmamıştı. Ticaretini yapmak ve para kazanmak dururken neden stake etsinler?

ETH mining bitse de bizde ekran kartlarımıza kavuşsak artık.

Hocam hepinizi üzecek bir bilgi vermek istiyorum, eth gpu madenciliği haziran da beklenilen eip1559 guncellemesiyle bitmeyecek. Takip etmeniz gereken tarih Chain Sharding güncellemesini tarihidir, o tarihte pow ve pos zincirleri birlestirilecek ve pow(gpu mining) devre dışı birakilacak - pos ile devam edilecek.

Eth stake etmek icin illa 32 ether gerekmiyor, 32 ether kendi donanimizda ethereum staking node kurmak için gereken ether miktari. 0.1 eth dan yüksek miktarlari binance vb borsalarda stake edebiliyorsunuz.

Piyasalarin düzeleceğini zamani bekliyorsaniz, Eth 2.0 a geçiş kademeli olacak faz 0 faz 1 faz 2 vs. bunları araştırmanızi tavsiye ederim, daha isabetli bilgi edinirsiniz.

Hocam merhaba, amd kartlarda bios modlama yapildiysa garanti bunu anlar ve reddeder.

Genel olarak cevap vereyim.

1) Bugün ETH dışında kazılacak onlarca coin var evet ama hiçbiri ETH kadar kârlı değil. İçlerinde bilinen ve adam akıllı kazılacak en yüksek fiyatlı olanı XMR yani Monero. Onun da an itibariyle tanesi 295$. Aylık bazda elektrik tüketimlerini ve kazım gücünü düşünürseniz kârlılık konusunda ETH’nin yanına yaklaşamaz. Ha Monero ileri dönemlerde 2. ETH olur mantığıyla hareket edilirse kâr gözetmeksizin kazımı yapılabilir ama hangi coinin ne zaman patlayacağı da belli olmuyor. 2 gün sonra boğa piyasası bir biter, ayı piyasası başlar, alayı kalırlar ortada...

2) Miningcilerin %51 olayına yapmalarına imkan yok. 1 Nisan’da denemediler bile. Millet stake derdindeyken onunla uğraşacak vakitleri mi olacak zannediyorsunuz? Öyle bir şeylerden bahsettilerde ETH’nin başındakiler istedikleri anda onu engelleyebilirler. Zaten öyle bir şey olsa merkeziyetsiz yapının ne anlamı kalır ki? O kadar salak değil miningciler. Millet, merkeziyeti oldu, tekelleşti bu coin diye bir sarmaya başlar piyasada çıktığı gibi iner 100$’a...

3) @ZnG ben miningcilerin derdinden bahsediyorum zaten. Bizim gibi orada burada mining yapmayıp, borsasından aldığımız ufak çaplı ETH’leri stake etmemiz pek bir işe yaramaz. Ha ne olur PoS’a geçtikten sonra mining işi tamamen bittikten sonra dediğin gibi faz 2 sonunda elinde ETH kaldığı için değeri artar. Ama bu sonuçta mining yapan kişi sayısının azalacağını ve ekran kartlarına bugünkü kadar rağbet olmayacağının da açık bir göstergesi.

Sonuçta bu iş öyle ya da böyle bitecek. :)
Belki mining yapınca arka planda bir yere log kaydı alıyordur. BIOS değiştirmeye gerek kalmadan yapılan işlemleri logluyorsa ekran kartı maalesef yapacak bir şey yok. Mining yapmak ekran kartını garanti dışı bırakıyor malumunuz. Bunu da zaten kartın seri numarasını vs alarak sisteme kaydedip garanti dışı bırakmışlardır.

Geri
Yukarı