"Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil" hatası

smiLonly

Kilopat
Makaleler
4
Ethernet kablomu bugün bilgisayarıma takarken internete bağlanamadım, hata onarımı yaptıktan sonra "Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil hatası" aldım. Yıllar önce buna benzer bir sorun yaşamıştım. Şimdi tekrar yaşıyorum ve karın ağrıtan bir sorun.
Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil hatasının, kablomun zarar almış olmasından kaynaklanma ihtimali var mı? (Çünkü kabloyu çok az oynattığımda internet gidiyordu)
Arkadaşlar yardımcı olabilecek yok mu? Geldimi gitmeyen bir sorun hala çözüm bulamadım...

Son düzenleme:
Kabloyu başka bilgisayarlarda denediniz mi? Sorun genelde kabloda oluyor yaklaşık 4 ay önce ben de yaşamıştım. Kablomun ucunda temassızlık vardı. Sorun kablodaysa bir elektrikçide uç bastırabilirsiniz. Ben modeme giren uç ile bilgisayara giren uçların yerlerini değiştirmiştim. Sorunu bu şekilde çözmüştüm.

Kabloyu başka bilgisayarlarda denediniz mi? Sorun genelde kabloda oluyor yaklaşık 4 ay önce ben de yaşamıştım. Kablomun ucunda temassızlık vardı. Sorun kablodaysa bir elektrikçide uç bastırabilirsiniz. Ben modeme giren uç ile bilgisayara giren uçların yerlerini değiştirmiştim. Sorunu bu şekilde çözmüştüm.
Hayır denemedim. Fakat bir önceki zar zor çalışan farklı kablomu denedim sonuç aynı. Uçların yerini değiştirince bende düzelir diye düşünmüştüm ama olmadı. Çok can sıkıcı bir durum ve çok zor çözüme ulaştırıyor her seferinde.

Hayır denemedim. Fakat bir önceki zar zor çalışan farklı kablomu denedim sonuç aynı. Uçların yerini değiştirince bende düzelir diye düşünmüştüm ama olmadı. Çok can sıkıcı bir durum ve çok zor çözüme ulaştırıyor her seferinde.

Kabloya uç bastırabilirsiniz sorun kabloda gibi duruyor. Elbette çalıştığından emin olduğunuz bir kabloyu bilgisayarda deneyin ki soketin sağlam olduğundan emin olalım. Eğer sorun soketteyse çok sıkıntı umarım kablodadır. Yazılımsal olarak her şeyi denediğinizi varsayıyorum eğer denemediyseniz CMD'den birkaç kod yazmanız gerekiyor.

Kabloya uç bastırabilirsiniz sorun kabloda gibi duruyor. Elbette çalıştığından emin olduğunuz bir kabloyu bilgisayarda deneyin ki soketin sağlam olduğundan emin olalım. Eğer sorun soketteyse çok sıkıntı umarım kablodadır. Yazılımsal olarak her şeyi denediğinizi varsayıyorum eğer denemediyseniz CMD'den birkaç kod yazmanız gerekiyor.
Yeni kablo almayı düşünüyorum, umarım kabloda sıkıntı vardır. CMD komutlarını yazdım değişen bir şey olmadı.
Yeni ve çalıştığına emin olduğum bir kabloyla denedim fakat sorun hala devam ediyor. Yardımcı olabilecek var mı?
El ile IP veriyorum fakat yine çözüme kavuşamadım. Geldimi gitmeyen bir hata türü demiştim...
Yardımcı olabilecek var mı?

Son düzenleme:
Yeni kablo almayı düşünüyorum, umarım kabloda sıkıntı vardır. CMD komutlarını yazdım değişen bir şey olmadı.
Yeni ve çalıştığına emin olduğum bir kabloyla denedim fakat sorun hala devam ediyor. Yardımcı olabilecek var mı?
El ile IP veriyorum fakat yine çözüme kavuşamadım. Geldimi gitmeyen bir hata türü demiştim...
Yardımcı olabilecek var mı?

Bilgisayarının MSI olduğunu varsayıyorum imza bölümünden okuduğum kadarıyla. Ethernet portları kolay kolay bozulan şeyler değiller. MSI sitesinden sürücüleri tekrar indirip kurmayı deneyiniz. Özellikle Ethernet sürücüsünü. Yazılımsal bir şey var gibi duruyor lakin sorun modemde de olabilir. Modemin farklı portlarına kabloyu takmayı deneyiniz bir de. Belki de modemdeki port arızalıdır. Eğer sorun halen çözülmezse. Büyük ihtimal bilgisayarınla alakalı bir sorundur. Dediğim gibi ya yazılımsal ya da gerçekten Ethernet portun bozulmuş olabilir.

Bilgisayarının MSI olduğunu varsayıyorum imza bölümünden okuduğum kadarıyla. Ethernet portları kolay kolay bozulan şeyler değiller. MSI sitesinden sürücüleri tekrar indirip kurmayı deneyiniz. Özellikle Ethernet sürücüsünü. Yazılımsal bir şey var gibi duruyor lakin sorun modemde de olabilir. Modemin farklı portlarına kabloyu takmayı deneyiniz bir de. Belki de modemdeki port arızalıdır. Eğer sorun halen çözülmezse. Büyük ihtimal bilgisayarınla alakalı bir sorundur. Dediğim gibi ya yazılımsal ya da gerçekten Ethernet portun bozulmuş olabilir.

Evet MSI. Sürücüyü kaldırıp Windows Update ile tekrar kurup denedim fakat olmadı. Modemi bu sene başında aldım Zyxel VMG3625-T50B. Aldığımdan beri evin aynı köşesinde, hiç dokunmadan portun bozulma imkanı var mı? Farklı portları hiç denemedim bir de onu deneyeyim.

Evet MSI. Sürücüyü kaldırıp Windows Update ile tekrar kurup denedim fakat olmadı. Modemi bu sene başında aldım ZyXEL VMG3625-T50b. Aldığımdan beri evin aynı köşesinde, hiç dokunmadan portun bozulma imkanı var mı? Farklı portları hiç denemedim bir de onu deneyeyim.

Windows Update ile değil MSI'ın kendi sitesinden sürücüyü indirmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü çoğu zaman doğru sürücüyü kurmuyor Windows. En son güncel sürücüsü sitesinde mevcuttur oradan tekrar kurmanızı tavsiye ediyorum. Durduğu yerde bozulma ihtimali yok ama bir ihtimal sonuçta. Farklı portları deneyin bir de dediğiniz gibi.

Sitesinde güncel sürücüler yok.
Rica etsem güncel sürücüyü bulabilir misin? PCI\VEN_1969&DEV_E091&SUBSYS_11181462&REV_13
Kendim Donanım Kimliği ile arama yapınca hangi sürücüyü ve hangi siteden indireceğimi bilmiyorum.
Farklı portu denedim ama yine başarılı olmadı.

Son düzenleme:
Sitesinde güncel sürücüler yok.
Rica etsem güncel sürücüyü bulabilir misin? PCI\VEN_1969&DEV_E091&SUBSYS_11181462&REV_13
Kendim donanım kimliği ile arama yapınca hangi sürücüyü ve hangi siteden indireceğimi bilmiyorum.
Farklı portu denedim ama yine başarılı olmadı.

MSI buyurun tüm sürücüler mevcut. Ekstra olarak başka yerden indirmenize gerek yok kendi sitesi güncel sürücüleri paylaşmaktadır zaten. Hem güvenlik açısından orijinal sitesini kullanmak mantıklı. Bilgisayar modelinizi ve işletim sisteminizi kontrol edin ben imzanızdan bakarak buldum. Windows 10 64X kullandığınızı varsayıyorum. Sürücüler bölümünden LAN sürücü mevcut. Güncel versiyonu 9.0.0.31 olarak gösteriyor. Aygıt yöneticisinden bakar mısınız şu anda hangi versiyonu kullanıyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı