Ethernet kablosu pingi etkiler mi?

Jmeyz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, 15MT uzunluğunda kaliteli bir Ethernet kablosu kullanmaya başladım. Bu benim pingi mi artırır mı ve internet hızımı düşürür mü?
Bazı kaynaklarda pingi mi arttıracağını gördüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. Ancak hat değerlerini belki minik de olsa etkileyebilir. Tabi ki daha önce kullandığın kablo çok ama çok kalitesiz olması durumunda.

İnt
Hayır. Ancak hat değerlerini belki minik de olsa etkileyebilir. Tabi ki daha önce kullandığın kablo çok ama çok kalitesiz olması durumunda.
İnternet değerlerimi ölçtüm bir sıkıntı olmadı yine aynı değerler ama Ping değerimin artıcağını okudum

İnt

İnternet değerlerimi ölçtüm bir sıkıntı olmadı yine aynı değerler ama Ping değerimin artıcağını okudum

Dostum ben buna benzer araştırmayı daha önce yaptım. İç hattımı ve ankastre'den gelen kabloyu CAT6 ile değiştirmiştim. Bunu yapmadan önce araştırdım. CAT7 kabloları felan da, ama ping konusunda hiçbir fark olmadığını izlediğim görüntüler de gördüm. Bizzat kaliteli CAT6 kablolar taktıktan sonra da değişen bir şey olmadı ping konusunda. Hat değerlerim ise bir nebze iyi oldu. Ama çok çok az değerler bunlar. Ve bir de modem DSL bağlantı süresi eskisine göre biraz hızlandı. Eskiden ankastreden modeme uzanan kablo da toplam 3 ek vardı. Şimdi direkt bağlantı var.

Son düzenleme:
15 metre mesafede oluşacak fark rahatlıkla ihmal edilir. Kablo gerçekten kalitesiz ise ve ek yerleri falan varsa sıkıntı olabilir. Ping arttırır diyen iyi sallamış.

Uzun mesafeler için 23 awg CAT6 tercih edilebilir. 15 metrede CAT5 olsa bile sıkıntı çıkarmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı