Ethernet kablosuna jak nasıl takılır?

Çok pahalı bir şey değil diye hatırlıyorum :) Siz ne olur ne olmaz 10 tane alın. Bazen renkleri doğru tuttursanız bile yanlış çakabiliyorsun falan falan birçok sorun olabilir :)

Hocam biraz önce 6 adet aldım jak ucundan. Peki bu CAT5 mi CAT6 mı acaba? Aldığım kişi CAT5 dedi ama, emin olamadım. Ayrıca bu küçük jakı eski kullanmadığım kasanın Ethernet girişine takmayı denedim girmedi. Acaba yanlış mı aldım jakı?

Dosya Ekleri

• 20201208_160903.jpg
    20201208_160903.jpg
    57,3 KB · Görüntüleme: 31
Hocam biraz önce 6 adet aldım jak ucundan. Peki bu CAT5 mi CAT6 mı acaba? Aldığım kişi CAT5 dedi ama, emin olamadım. Ayrıca bu küçük jakı eski kullanmadığım kasanın Ethernet girişine takmayı denedim girmedi. Acaba yanlış mı aldım jakı?

Bu jakların değil de kablonun malzemesi önemli CAT5 CAT6 olması için evdeki jaklarının kilit mekanizması kırık Ethernet kablolarını tamir etmek için network pensesi ve bu jacklardan 100 tane aldım CAT 5 CAT 6 demeden bütün jakları değiştirdim CAT 6 olanlarda bir değişme olmadı.

Böyle bir ayrım yok diye biliyorum.

Eski jakınız varsa fotoğrafını gönderir misiniz?

Hocam kasaya bağlı olan Ethernet kablosunun kılıfında CAT5e yazıyor. Yani kablo CAT5 standardında. Peki bu aldığım uç olacak mı acaba onu merak ediyorum. Ayrıca kullandığım jak bunun aynısı. Bu jak televizyonun internet kablosu, kasada kullandığımda bunun aynısı gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• 20201208_162432.jpg
    20201208_162432.jpg
    43,1 KB · Görüntüleme: 32
Hocam kasaya bağlı olan Ethernet kablosunun kılıfında CAT5e yazıyor. Yani kablo CAT5 standardında. Peki bu aldığım uç olacak mı acaba onu merak ediyorum. Ayrıca kullandığım jak bunun aynısı. Bu jak televizyonun internet kablosu, kasada kullandığımda bunun aynısı gibi duruyor.
İkisi de aynı uç olarak gözüküyor. Doğru taktığınıza emin misiniz?

Ben şunu soruyorum: Yeni satın aldığınız jak bilgisayarınıza oluyor değil mi?

İkisi de aynı uç olarak gözüküyor. Doğru taktığınıza emin misiniz?

Ben şunu soruyorum: Yeni satın aldığınız jak bilgisayarınıza oluyor değil mi?

Hocam o ucu eski kasamda denedim. Yenisinde daha denemedim. Fakat aldığım yerde bir de CAT6 kablo jakı vardı. Ben CAT5 aldım. İyi ki de öyle almışım, kabloda dediğim gibi CAT5e yazıyor. Ama neden olmadı anlamadım. Ağ pensesi işleminden sonra mı olacak acaba?

Jaklarda bir fark yok. Takılması gerek. Doğru taktığınıza emin misiniz? Eğer jak takılmazsa yaptığımız her şey boşa gider.

İlk önce onu takmamız gerek.

Geri
Yukarı