EU4 Memlük'e donanma götürmek

Tüm memlüğü işgal etmişken şu kadar toprak almak üzüyor sırf gemi yapıp adayı almak için yemeni işgal ettim ama oradada 1500 gün sürüyor 1 gemi yapımı ve ülke işgallerle dolmaya başladı savaş bitkinliği fullendi sizce barışı yapayim mi bekleyim mi beklersem daha fazla toprak alır mıyım?

Aldığın topraklar memlüğü bayağı geriye atacak hatta bir daha rakip bile olmamasını sağlayacaktır. Çok fazla agresif genişlemeye sahip olursan koalisyon hedefi olursun, unutma. Bu oyun hadi savaşa gireyim her yeri alayım oyunu değil, biraz taktik strateji gerekiyor. Osmanlı belki de en güçlü devlet fakat dört bir yandan gelecek saldırılarla fazlasıyla zorlanırsın. Zamanla toprak almaya bak. Küçük devletleri vasal al daha sonra yut.

Aldığın toprak az değil ki :).

Biliyorum gene iyi topraklarda ben gerçek tarihdeki gibi bir Event'le falan belli toprakları ele geçirince annexlenmesini beklerdim Paradox hep öyle yapardı genelde tarihe göre Event koyuyorlar ancak EU4'ü bilmiyorum tam olarak.
Aldığın topraklar memlüğü bayağı geriye atacak hatta bir daha rakip bile olmamasını sağlayacaktır. Çok fazla agresif genişlemeye sahip olursan koalisyon hedefi olursun, unutma. Bu oyun hadi savaşa gireyim her yeri alayım oyunu değil, biraz taktik strateji gerekiyor. Osmanlı belki de en güçlü devlet fakat dört bir yandan gelecek saldırılarla fazlasıyla zorlanırsın. Zamanla toprak almaya bak. Küçük devletleri vasal al daha sonra yut.

Peki bu Avrupa'yı nasıl halledeceğim doğu sıkıntı değil de Avrupa'da hepsi birbirini koruyor şu anki oyunumda lehistan tüm devletleri yuttu ve çok güçlü oyunuda tam bilmediğim için onunla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum bir de din savunucusu tüm Avrupa'yı koruyor.

Biliyorum gene iyi topraklarda ben gerçek tarihdeki gibi bir Event'le falan belli toprakları ele geçirince annexlenmesini beklerdim Paradox hep öyle yapardı genelde tarihe göre Event koyuyorlar ancak EU4'ü bilmiyorum tam olarak.

Peki bu Avrupa'yı nasıl halledeceğim doğu sıkıntı değil de Avrupa'da hepsi birbirini koruyor şu anki oyunumda lehistan tüm devletleri yuttu ve çok güçlü oyunuda tam bilmediğim için onunla nasıl baş edeceğimi bilmiyorum bir de din savunucusu tüm Avrupa'yı koruyor.
1- Maalesef öyle bir event yok. Olsaydı Osmanlı AI ile bile WC potansiyeli olurdu.

2- Din savunucusunun zorlu bir savaşa girmesini bekle. Lehistan dediğine göre Muscovy ile savaşa girmesini bekle. Zaten Muscovy savaşı onu yoracaktır. Sen başka Katolik bir devlete savaş açtığında savaş yorgunluğu sebebiyle gelmez, ki gelse bile kuzeyden Muscovy Güneyden sen saldırırsan bir şansı kalmaz. Unutma Lehistan'ın yorulmasını bekle. Lehistan'dan toprak almaya çalışma. DLC varsa War Reparations al. Yoksa 3-5 birşey alırsın. Lehistan'ı devre dışı bıraktığında kolay olacaktır savaş. Tabi Lehistan'ın kimi koruduğuna da bağlı.

1500'lerin başında mezhep farklılıkları olacak ve Avrupa'nın bütünlüğü bir nebze de olsa bozulacak. Tavsiyem bu mezhep farklılıkarı çıkmadan en azından Macar'la en az 1 kere savaşman. Yine DLC'ye sahipsen Avrupa'da Din Savaşları başlıyor. Bu sırada bütünlükeri bozulacaktır. Yani özet geçmek gerekirse Din savunucusunun zayıf anını bekle ve popişine tekmeyi bas!

Arkadaşın dediği gibi zor anlarını bekleyeceksin. Belki 5 sene belki 15 sene sürer bu fakat illaki zor anını bulacaksın. Diğer devletlerin savaşlarına devamlı bak. Koruyucuların veya büyük devletlerin gelmeyeceği zamanlar direkt olarak küçüklere savaş aç. İmparator mu koruyor? İmparatorun rakipleri ile iyi ilişkiler kur gerekirse savaşlarında yardıma da geleceklerdir. Bunun için senin de onların savaşlarına gitmen gerek.

Sen konuyu açınca heves ettim İtalya ile kaldığım yerden devam ediyorum ne din savunucuları ne imparator kaldı yıl 1725. devrimcilik hareketleri başladı.
Yani herkesin zor anını kollayacaksın Lehistan güçlenmiş olabilir rakipleri ile ittifak olup zor anında savaş açmaya hazır ol. Yoksa önünü kesmen ileride daha zor olur.

Dediğim gibi İtalya ticaretine yavaş yavaş hakim olmaya başlayın. Venedik'ten transfer trade power alın. Çok para gelecek ve daha güzel bir orduya sahip olacaksınız. Moskova gibi savunucu devletlerin başka savaşa girmesini bekleyebilirsiniz çünkü yeni başlamışsınız savaş anında sıkıntı olabilir.

Ordunuz arttıktan sonra Memlük'ü yedikten sonra Tunus ve Fas'a yürüyebilirsiniz. Orantılı büyümenizi tavsiye ederim. Görev ağacına göre alacağınız yerleri seçebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı