Eurofighter Typhoon S-400 Karşısında Aciz!

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Almanya’nın popüler gazetelerinden Frankfurter Allgemeine, Almanya'nın elindeki yeni nesil Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının Rus hava savunma sistemi S-400'e karşı çaresiz olduğunu yazdı.

Baltık ülkelerine gerçekten saldırılması durumunda, NATO'nun, güçlerinin hızla bölgeye transferini sağlamak için önce Rus hava savunma sistemlerini imha etmesi gerekeceğini yazan Seliger, halihazırda Alman ordusunun Rusya'nın yeni hava savunma sistemlerine karşı etkili mücadele etme yeteneğinde olmadığını ve sebebinin, Rus ordusunun son modernizasyonu ve bu modernizasyon çerçevesinde, dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olan S-400 Triumf'u envanterine katması olduğunu belirtti.

Korktukları şey olası bir Rus saldırısı değil, direkt olarak kendilerine yakın olan S-400'ler. En azından ben böyle düşünüyorum.

Eurofighter'lara gelirsek, EF çok iyi bir avcı önleme savaş jeti. Yüksek manevra kabiliyeti ve itki gücü ile avantajları çok fazla. En gelişmiş 3. savaş jeti de sayılıyor. Tabi bunun geçerliliği nedir, tartışılır. Ama ne derece iyi olduğunu buradan çıkartın istedim.

Hemen geçmişe gidelim. Eurofighter Türkiye'ye de teklif verdi zamanında. 40+ adet satın alımlarda montaj ve kısıtlı sanayi katılımı, 80+ satın alımlarda kapsamlı sanayi katılımı ve ortak üretim, bir kısım kod paylaşımı; 120 adet ve üzeri siparişler içinse tam kaynak kodu paylaşımı ve teknoloji transferleri şeklindeydi bu teklif. Türkiye kabul etmedi. F-16 Block 50+'larda karar kılındı. Eurofighter'da da NATO radarı bulunduğu için alındığı taktirde haberleşmede bir sıkıntı yaşamayacaktı Türkiye, yani Rus uçaklarını almak gibi olmayacaktı. Lakin olmadı. Neden olmadı merak eden olursa o da bir başka konu :)

eff.jpg

Haber kaynağı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu uçakları kabul etmememizdeki sebep nedir? Maliyet dışında aklıma bir şey gelmiyor ama buna değerdi diye düşünüyorum F-35' lerin bir o kadar pahalı olduğunu düşünürsek.
Araştırdım baktım sebebi şu.
Hava kuvvetlerimiz gerek pilotları gerekse yer ekipleriyle tayyareyi uzun uzun deneyimleme fırsatı buldular. Sonuç: Tamam tayyare hava üstünlüğü görevlerinde çok yetenekliydi. Hatta ilk 4+ tayyare olduğunu bile var sayabilirdiniz. Fakat hem çok pahalıydı hem de bizim konsept ve beklentilerimize uymuyordu. Görev profili açısından esnek değildi, bakım tutum açısından kâbus gibi karmakarışık bir yapıya sahipti, en önemlisi de ¼ gibi oldukça ciddi bir arıza çıkarma oranına sahipti. (%25 oranında başlamadan yerde sorti iptali yada uçuş sırasında minör arızalarla karşılaşıp görevi iptal durumuna düşmektir kastım.)

Son düzenleme:
Peki daha yeni nesil olan Sukhoiler?

Yeni nesile gerek yok. İş Sukhoi'lere gelince değişiyor zaten :) SU-35'i ele alalım. EF'de olan manevra kabiliyetinin çok daha iyisini gösterebilecek uçaklardan. İtki kuvveti desek neredeyse eşitler. Yakın mesafe hava hava görevlerini düşününce de SU-35 öne çıkıyor. EF'nin 2003'te SU-35'in ise 1988'de hizmete girdiğini de hatırlatayım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı