Ev elektriği yeterince sağlıklı değilse bilgisayar bileşenleri bozulur mu?

meybuzcu

Hectopat
Yer
Körfez/Kocaeli
Daha fazla  
Bu soruyu sormamım nedeni: Bugün, 3 ay önce satın almış olduğum hazır sistemimin RAM'i arızalandı.
Geçen ay ise SSD arızalanmıştı ve garantisi olduğu için servise göndermiştim.
Şimdi ise RAM'i de garantisi olduğu için servise göndermeyi düşünüyorum ama.
Bu arızalanmaların peş peşe gelmesi kafamda bazı soru işaretleri oluşturdu.
Bu eve taşındığımızdan sonraki birkaç yılda kullanmış olduğum eski.
Bilgisayarın da RAM'i arızalanmış, birkaç yıl sonra da ekran kartı bozulmuştu.
Casper Nirvana marka, 2012 yılında üretilmiş oldukça eski bir bilgisayardı.
Ve çok uzun süre kullandım ayrıca biraz hor kullanmış olabilirim ama bu ekstra bilgiyi,
Aklıma takılan soruya destek olması açısından yazdım. Artı bir bilgi olarak: Odamın içinde.
Bulunan duvardaki priz de 2-3 yıl önce yanmıştı. Ben kendim kapağı değiştirebilir miyim diye birkaç video izlediğimde.
Kablolarda topraklama olmadığını fark etmiştim. Daha sonra prizi başka birine taktırmıştık ve hala öyle kullanıyorum.
Evde bulunan sigorta kutuları da biraz eski gibi. Yeni çeşit elektrikleri aletlerin tavsiye ettiği amper değerlerine vs.
uymuyor sanırım.
Bunun dışında birkaç tane daha elektrik kaynaklı sorun var ama konuyu daha fazla uzatmamak için burada keseyim.
Kısaca yukarıda belirttiğim gibi: Evimizin elektriği yeterince sağlıklı değilse, bilgisayar bileşenleri bozulur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eve gelen elektrik stabil değilse çeşitli sorunlarla karşılaşmanız olası. Ancak evdeki elemanların genel olarak bilgisayarınızı korumada pek bir etkisi yok. Buna topraklama da dahil.

Şebeke elektriğinde oluşan ufak tefek sorunları bilgisayarınızın güç kaynağı tolere edebilir. Ancak dağıtım şirketi tarafında büyük bir sorun olursa bilgisayarınızın kendi içindeki koruma önlemleri de yetersiz kalır. Mesela şirket sizin eve ~230V yerine söz gelimi 1000V verdirecek bir arıza yaşarsa o an elektriği kullanan tüm cihazlarınız yanar. (Yaşanmış olaydır.)

Bilgisayar güç kaynakları sisteminizdeki parçalar için gerekli gerilim değerlerini regüle eder. Aynı zamanda kendisini, kablolarını ve kendisinden güç alan parçaları korumak ve sağladığı gerilimi sabit tutabilmek için önlemler de barındırır. Eğer koruma sertifikaları eksikse veya kritik parçaları kalitesiz ise size sorun yaşatma ihtimali vardır. Bu sorunlar güç kaynağının kendisinin bozulmasına ve/veya sistemdeki diğer parçaların da bozulmasına sebep olabilir. Eğer sisteminizdeki bir parçanın eceli ile değil de kararsız bir elektrik akımından dolayı bozulduğunu düşünüyorsanız ilk araştıracağınız yer bilgisayarın güç kaynağıdır.

Yaygın bir şekilde görülen yanılgılar arasında topraklama hattının veyahut akım korumalı prizlerin bilgisayarın korunmasında katkı sağlaması vardır.

CORSAIR Carbide SPEC-DELTA RGB içinde CORSAIR CV550 550W 80+
var. Peki sizin SSD ile RAM'in sıra ile arızalanmasına neden olacak şeyler hakkında bir fikriniz var mı? 1-2 oyun, yayın, dizi-film bunların dışında bilgisayara ekstra bir şey yaptırmıyorum. 3-4 Aylık bilgisayarın parçalarının böyle sürekli arızalanması çok sinir bozucu. Ya ben bir şeyleri yanlış yapıyorum ya da çok şansızım.

Corsair Carbide Spec-Delta RGB içinde Corsair CV550 550W 80+
Var. Peki sizin SSD ile RAM'in sıra ile arızalanmasına neden olacak şeyler hakkında bir fikriniz var mı? 1-2 oyun, yayın, dizi-film bunların dışında bilgisayara ekstra bir şey yaptırmıyorum. 3-4 Aylık bilgisayarın parçalarının böyle sürekli arızalanması çok sinir bozucu. Ya ben bir şeyleri yanlış yapıyorum ya da çok şansızım.

SSD'yi bilmem ama RAM'ler de veya kasa da statik elektrik dolabiliyor bazen RAM'lerde ki ve kasada ki statik elektrik boşaltılırsa sistem gayet sağlıklı çalışır büyük bir ihtimal.

SSD'yi bilmem ama RAM'ler de veya kasa da statik elektrik dolabiliyor bazen RAM'lerde ki ve kasada ki statik elektrik boşaltılırsa sistem gayet sağlıklı çalışır büyük bir ihtimal.
Hiç anladığım bir konu değil.
Şu an tek RAM ile çalışıyor sistem. RAM'i garantiye göndermeden önce takıp bir memtest yapmamı önerir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı