Çözüldü Ev içi kullanımda CAT 5 mi, CAT 6 mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Evde modemden odalara ethernet kablosu çekeceğim. Hızı 50 Mbps. İleride artırsam da 100 Mbps'i geçmez. Online oyunlar oynayan birisiyim. Modemle bilgisayar arası yaklaşık 25m var. Sizce Cat 5 mi Cat 6 mı yaptırmalıyım?
Burada Cat6 kablosu var, uçları takılı 35 TL'ye geliyor, gayet uygun geldi bana. Sizce bu Cat6 almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CAT 6 alın hocam daha dayanıklı yapıdalar kapıya falan sıkışmada sorun çıkartmazlar. Esnek oldukları içinde kolayca şekil alıyorlar CAT 5 öyle değil.
CAT 6 kablo derim, kendimde CAT 6 kablo aldım oturma odasından kendi odama çektim kabloyu boyu 10 metre. Kapıya filan sıkıştırdım bir kaç defa, hatta kablo odanın içinde gözükmesin diye yatağın altından geçirirken yanlışlıkla yatağı kablonun üstüne bırakmışım yatağı kaldırdığımda baktım kablo tost gibi dümdüz olmuştu elimde yanlardan ezdim eski haline geri döndü :D. Aldığım kablonun ismi "Nexans CAT 6" N11 üzerinden satın aldım 10 metresi 28 TL idi kafaları takılı geldi.
Nexans Cat 6 Network Kablosu Tam Bakır Uçları Hazır (25 Metre) - n11.com
Burada başlıkları dahil 72 TL gibi bir fiyatta var, diğerinin 2 katı fiyatta. Acaba bahsettikleri gibi diğer ürünler alüminyum&demir alaşımlı mı da bu ürün %100 bakır diyip iki katı fiyat istiyorlar?

Nexans Cat 6 Network Kablosu Tam Bakır Uçları Hazır (25 Metre) - n11.com
Burada başlıkları dahil 72 TL gibi bir fiyatta var, diğerinin 2 katı fiyatta. Acaba bahsettikleri gibi diğer ürünler alüminyum&demir alaşımlı mı da bu ürün %100 bakır diyip iki katı fiyat istiyorlar?
Hocam benim aldığım yerin linkini atmak isterdim lakin adamlar ürün sayfasını kaldırmış, ama yanlış hatırlamıyorsam benim aldığımda da bakır kablo yazıyordu hatta öyle yazmasına dikkat etmiştim(hıza etkisi varmış). Satın aldığım ürünün sadece "siparişler" kısmından resmini çekip atabiliyorum size, mesela size atacağım fotoğrafta ürün beyaz kablo gözüküyor fakat bana gelen kablo turuncu bir kablo, birde üstünde "Nexans" yazan bir yazı görmedim gerçi çok kontrol etmedim belki yazıyordur.

Paran varsa 25m Cat 7 çek farkı görürsün. cat 5 cat 6 hikaye dersin.
150-200 TL gibi bir fiyata geliyor. Pc parçalarına binlerce lira verdikten sonra bu çerez parası gibi kalır. Lakin çok gereksiz bir harcama olur, 50 mbps ttnet kullanıpta böyle bir masraf yapılmaz. Ha nerede kullanılabilir, müstakil evin vardır, ankastreden evin içine böyle bir kablo ile döşeme yaparsın uzun yıllar seni götürür.

Cat6'da aslında biraz gereksiz duruyor benim durumum için ama bundan önceki kablo cat 5'di. Bu sefer cat 6 deneyim diyorum, hem biraz daha performanslı hem biraz daha sağlam olur. Piyasada bulabildiğim, jakları takılı 25 m cat 6 bir yerde var. Oda 70-75TL geliyor. Dark markasının cat 6'ları varmış, bahsettiklerine göre kaliteli. Lakin ondada 25m'lik kablo yok...

150-200 TL gibi bir fiyata geliyor. Pc parçalarına binlerce lira verdikten sonra bu çerez parası gibi kalır. Lakin çok gereksiz bir harcama olur, 50 mbps ttnet kullanıpta böyle bir masraf yapılmaz. Ha nerede kullanılabilir, müstakil evin vardır, ankastreden evin içine böyle bir kablo ile döşeme yaparsın uzun yıllar seni götürür.

Cat6'da aslında biraz gereksiz duruyor benim durumum için ama bundan önceki kablo cat 5'di. Bu sefer cat 6 deneyim diyorum, hem biraz daha performanslı hem biraz daha sağlam olur. Piyasada bulabildiğim, jakları takılı 25 m cat 6 bir yerde var. Oda 70-75TL geliyor. Dark markasının cat 6'ları varmış, bahsettiklerine göre kaliteli. Lakin ondada 25m'lik kablo yok...

He işte dediğim orası lüks kaçıyor biraz evet. oun dışında cat 5 düşünülmemeli bakırın iletme gücü açısından cat 6 250 küsür mhz seviyesine sahit cat 7 de uçuyor bu o yüzden gigabit seviyesinde iletimi mümkün olur. Onun dışında cat 6 alınabilir arkadaşların önerdiği gibi.

He işte dediğim orası lüks kaçıyor biraz evet. oun dışında cat 5 düşünülmemeli bakırın iletme gücü açısından cat 6 250 küsür mhz seviyesine sahit cat 7 de uçuyor bu o yüzden gigabit seviyesinde iletimi mümkün olur. Onun dışında cat 6 alınabilir arkadaşların önerdiği gibi.
Cat 6 almayı düşünüyorumda, 25 m olarak piyasada 2 tane buldum. Biri markasız 35 Tl, diğeri nexus 72 TL. İkiside cat 6 ama bu kadar fiyat farkı olması enterasan...

Ben iki yıl kadar önce Aliexpress'ten ince Cat 6 almıştım. Tavsiye ederim ince olması sayesinde mobilite anlamında çok avantaj sağlıyor. Alttaki linkte ki satıcıdan mı almıştım hatırlamıyorum ama konsept olarak aynı.
Cat 5 - Cat 6 konusunda da kafaya takılacak düzeyde bir fark yok. Yurt içinden alacaksanız bence ucuz olanı tercih edin.

US $0.76 20% OFF|15cm 3ft1.5ft 1m 2M 3m 10ft 5m 10m 15m 20m 30m cable CAT6 Flat UTP Ethernet Network Cable RJ45 Patch LAN cable black white color on Aliexpress.com | Alibaba Group

Ev kullanıcısı için pek bir önemi yok arkadaşlar. Cat5e kablo da fazlasıyla yeterli ve kaliteli.
Cat6'nın maliyeti %15-20'dan daha pahalı değilse Cat6 tercih edilebilir tabi. Ama Cat6 kablonun hakkını verecek alt yapı kimde var diye sorarlar adama :)

Ev kullanıcısı için pek bir önemi yok arkadaşlar. Cat5e kablo da fazlasıyla yeterli ve kaliteli.
Cat6'nın maliyeti %15-20'dan daha pahalı değilse Cat6 tercih edilebilir tabi. Ama Cat6 kablonun hakkını verecek alt yapı kimde var diye sorarlar adama :)
Doğrudur hocam, bizimkisi birazda :" Büyüyünce de giyer" mantığı. :) Altyapısı iyi olan bir eve denk geldiğimizde veya neti dahada yükselttiğimizde kullanışlı olsun hesabı. Diğer yandan önceki evdeki kablom, cat5di. Kırılmalar, kapı altlarında ezilmeler, soyulmalar falan perişan hale gelmişti. Ev içi demeyin, binanın dışından giden kabloya oranla daha fazla cefa çekiyorlar. :) O yüzden birazda dayanıklı olsun diye cat 6 alayım dedim. Yalnız 2 cat 6 arasında kaldım.
1.Cat6 Kalın Bakır İnternet Kablo Seçimli 30 40 50 90 120 140 Metre - n11.com
2.Nexans Cat 6 Network Kablosu Tam Bakır Uçları Hazır (25 Metre) - n11.com
Görüldüğü gibi nexans, diğerinin 2 katı fiyatında. İddiası %100 bakır kablo ile iletişim sağladığına yönelik olması. Diğer satıcıya bu durumu sorduğumda, adam istersen pahallı olanı al ve ucunu aç. Mıknatısla dene bakalım, biz milleti yanılmıyoruz. Alaşım kabloyu %100 bakır diyip yüksek fiyata satmıyoruz dedi. Diğer satıcıda, bizim ürünler İtalyan malıdır, %100 bakırdır. Kaliteli dış kaplamadan imal edilmiştir vs diyor. İkisi arasında kaldım, büyük çoğunlukla 72 tl olanı alacağım. Biraz kazık ama ne bileyim zaten her türlü yerden fazla fazla giderimiz oluyor. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı