Çözüldü Ev içi kullanımda CAT 5 mi, CAT 6 mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
3
Evde modemden odalara ethernet kablosu çekeceğim. Hızı 50 Mbps. İleride artırsam da 100 Mbps'i geçmez. Online oyunlar oynayan birisiyim. Modemle bilgisayar arası yaklaşık 25m var. Sizce Cat 5 mi Cat 6 mı yaptırmalıyım?
Burada Cat6 kablosu var, uçları takılı 35 TL'ye geliyor, gayet uygun geldi bana. Sizce bu Cat6 almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CAT 6 alın hocam daha dayanıklı yapıdalar kapıya falan sıkışmada sorun çıkartmazlar. Esnek oldukları içinde kolayca şekil alıyorlar CAT 5 öyle değil.
Ben ihtiyaçları ve gerçekleri gözeterek bir öneride bulunuyorum :) Cat6e kabloyu da kapı arasından geçirmeye çalışırsan bir süre sonra hasar görür; asıl olay frekans genişliği ve SNR değerinin yüksek olmasında yatıyor ancak ev kullanıcısının ihtiyaç duyacağı etkenler değil bunlar.
Gigabit seviyesinde internet kullanmayan kişisel kullanıcıların fazladan para akıtmasına gerek yok. Cat6e kullanmak için en azından "İşletme" ünvanını hak etmek gerekiyor bana kalırsa.

Yine de tercihinde saygı duyarım, kaliteli olanı tercih etmek en doğal hakkın :) Ben yalnızca fiyat/performanstan yana olanlar için yazıyorum :)

Cat 6 almayı düşünüyorumda, 25 m olarak piyasada 2 tane buldum. Biri markasız 35 Tl, diğeri nexus 72 TL. İkiside cat 6 ama bu kadar fiyat farkı olması enterasan...

Farkı şu cat kablolarının üzerinde awg değeri yazar bu değer o kablonun zırhını ifade eder bir deyişle 30 liralık bir kabloda korunma düşük olur parazit eğer kablo dışarıdaysa yağmurdan rüzgar gibi etmenlerden etkilenir mesela birisi vardı başlık açmıştı biri burada kabloyu dışardan çekmiş arkadaş sürekli bağlantı problemi yaşıyordu mesela. Eğer bir kablonun zırhı iyi olursa verimi de iyi olacaktır. Aradaki tek fark bu. Mesela cat7 çok kalın bir kablodur diğerlerine göre.

Nexans Halojen Free Cat 6 Network Kablosu 3mlik olanından aldım. Cat 6, Cat 5'e oranla daha sağlam duruyor ve daha sert.
Kısa mesafe için hız testi yaptım ama kayda değer bir fark yok. [En azından pingi bir iki değer düşürür diye bekliyordum ama aynı geldi. Merak ettiğim nokta, telefon kablosu duvar içinden geliyor ve bir priz aracıyla kullanıma açılıyor. Bizde buradan modemin içinden çıkan ince kablo ile modemi buraya bağlıyoruz. Acaba onların bir kalite standartı var mıdır bu ethernet kabloları gibi? ] Lakin, dediğim gibi Cat 5 oranla daha sağlam durduğundan( kendi içinde de kalitesine göre değişiyor), ev içi kullanımda olsa daha uzun süre götüreceğini düşünüyorum.

Önerim, ev içi kullanımlarda eğer 100 mbps üzeri netiniz yoksa, kablo kolay kolay deforme olacak bir yerden geçmiyorsa kaliteli Cat 5 alabilirsiniz. Eğer netiniz dediğim değerlerde ise veya daha yüksekse veya kablo bina dışından çıkacaksa Cat 6 alın. Müstakil eviniz var ve duvar içi kablo döşetmeyi düşünüyorsanız cat 7 alın, ölene kadar kullanın. :)

Ben CAT5 kullanıyorum bir fark göremedim. Bildiğim kadarıyla sadece CAT6 nın dış kaplaması daha kaliteli.
Geçen hafta elime 2 metre kadar CAT 6 kablo geçti. Üzerinden ''Made İn Ireland'' yazıyor. Bit pazarından 5 TL'ye satın aldım. Evet dış kaplama epey güçlü tok bir yapısı var. Ama diğer kablodan pek bir farkını hissetmedim ben de. Belki daha yüksek internet hızlarında etkisini gösterebilir bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı