Ev sahibi kafasına göre zam yapabilir mi?

Adam gayet açık belirtmiş derdini zaten oğlumun kirası 6000 lira oldu diye, belki geçiniyorlar bu parayla arkadaşlar nedir bu hukuk aşkı? %25 zam nedir enflasyonun %bilmem kac oldugu ulkede?

Doğru diyorsunuz ama ev sahibinin şu an oturduğum binada bile 3 dairesi var. Normal biri olduğunu bilsem haklıdınız giriş katındaki kiracıdınına bile%100 zam istiyor kirada yaşayanlar ne yapsın.

@joebarbao Hocam size şöyle anlatayım.

5. yılı tamamlamadığınız sürece sizin yasal hiçbir işlem veya sözleşme yapmanıza gerek yok. %25 artırıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Ya da 3400 ile 4000 arasında çok fark yok, ev sahibiyle orta yolu bulalım. Enflasyon çok yüksek, adamın da ihtiyacı var derseniz bu da sizin kararınızdır, anlayışlı bir şekilde devam edersiniz. Ama dikkat edin. Eğer %25 dışında bir ücrette anlaşırsanız yeniden sözlşme imzalamanız gerekir.

Merhaba arkadaşlar, şu an oturduğumuz evin kirası 2700 lira. Bu ayın 1. günü sözleşmemiz tamamlandı ve dün ev sahibi ile konuştum(aramadan önce%25 kanunu ile kiramız 3400 lira oluyor) kiramız ne kadar olacak diye 4000 bin lira olacak dedi ben gayet düzgün bir dil ile%25'lik kanuna göre 3400 lira oluyor kanuna göre daha fazla yapamazsınız dedim ve dedikten sonra yok benim oğlumun kiradı 3000 bin lira idi 6000 lira oldu ev sahibi ya yapın dedi falan diyor ya yapın ya çıkın diyor ben şimdi kanuna göre 3400 lira versem herhangi bir şey yapabilir mi acaba?
Şu ev sahipleri çok vicdansız ya.

Şu ev sahipleri çok vicdansız ya.
Vicdansızlıkla alakası yok. Bu piyasayı böyle yapanların sorumlusu ev sahibi de değil, kiracı da değil.

Bence bizim toplumumuzda dava vs. çok resmi süreç evrak olmadıkça zaman kaybı o adam ya sizi çıkartır ya da uğraştırır bu enflasyonda adam da haklı bence çok aşırı zam yapmamış 4 bini 10 bin TL yapanlar var mesela. 600 TL evet herkesin bütçesi aynı değil bence ortak bir yol bulun 3500 3600 civarına anlaşın derim.

Dediğiniz doğru maalesef ama sadece bir kira ile yaşayan biri olsa tamam yaparız.

Ev sahiplerinin neden bu kadar üstüne gidiyorlar gram anlamadım. Sanki onlar bu ülkede yaşamıyor.

Üstüne gidince değil bence bizimde ufak bir evimiz var ama insan halinden anlıyoruz gidip de kiracıya 4000 yapın ya da çıkın demiyoruz yılı dolduğunda %25 yapacağız.

@joebarbao Hocam size şöyle anlatayım.

5. yılı tamamlamadığınız sürece sizin yasal hiçbir işlem veya sözleşme yapmanıza gerek yok. %25 artırıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Ya da 3400 ile 4000 arasında çok fark yok, ev sahibiyle orta yolu bulalım. Enflasyon çok yüksek, adamın da ihtiyacı var derseniz bu da sizin kararınızdır, anlayışlı bir şekilde devam edersiniz. Ama dikkat edin. Eğer %25 dışında bir ücrette anlaşırsanız yeniden sözlşme imzalamanız gerekir.
İşte ev sahibi orta yola gelmiyor kesin ve net diyor yoksa çıkın dedi kınuştuğum zaman

@joebarbao Çıkma gibi bir zorunluluğunuz yok. Dediğim gibi eğer orta yolu bulmuyorsa hiç uğraşmayın, %25 artırın ve normal yaşantınıza devam edin. "Yoksa çık." dediği için zaten hukuki işlem yapsa bile havada kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı